1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’nın koronavirüs tablosu anlatılandan daha kötü! Yetkililer neyi bekliyor?
Konya’nın koronavirüs tablosu anlatılandan daha kötü! Yetkililer neyi bekliyor?

Konya’nın koronavirüs tablosu anlatılandan daha kötü! Yetkililer neyi bekliyor?

Konya’da gün geçtikçe artan ve bir türlü düşürülemeyen koronavirüs vakaları beraberinde ölümleri de getirmesine rağmen kent idarecilerinin duruma müdahale etmemesi şaşkınlıkla karşılanıyor

A+A-

Normalleşme sürecinin ardından Konya’da artan vaka sayısı bir türlü durdurulamıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ve Sağlık İl Müdürlüğü yetkililerinin onca uyarılarına rağmen maske ve sosyal mesafe kurallarını hiçe sayan Konyalı vatandaşların büyük bir bölümü hem kendi hemde kurallara tam anlamı ile uyan azınlık kesimin hayatını cahilce riske atmaya devam ediyor.

Kola takılan maskeler, bayramda sosyal mesafe gözetmeksizin yapılan piknikler,  taziye ziyaretleri, düğün kutlamaları Konya’yı bu illet hastalıkta zirveden hiç düşürmedi. Cahil kesim maskesiz, sosyal mesafesiz ‘bana bişey olmaz’ mantığı ile ayaklı bir mikrop gibi Konya sokaklarını adım adım gezerken vaka sayılarının da artmasına en net şekilde neden oluyor.

KONYA’DA TABLO ANLATILANDAN DAHA KÖTÜ

Konya’da vaka ve ölüm sayısının açıklananın çok çok üstünde olduğu iddia ediliyor. Her ne kadar şehrin yöneticileri bu durumu önce yalanlayıp ardından ‘rakamların yükseldiği doğru olabilir’ diyerek açıklama yapsa da Konya’daki günlük vaka sayısının 2 yüz ile 3 yüz aralığında değiştiği öğrenildi.

Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin ise son 1 ay içinde 12 ila 15 arasında olduğu iddia edildi. Bu da Konya’daki korona tablosunun anlatılanın kat kat üstünde olduğunu gösteriyor. Okulların açılmasına yaklaşık 15 günün kala tablonun bu halde olması öğrenci velilerini de endişeye sevk ederken kimi velilerin çocuklarını okullara göndermeme kararı aldığı öğrenildi.

‘AÇIKLANAN RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR’

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı sağlık çalışanlarının iddiasına göre Konya’da vaka sayısı gerçeğin yaklaşık 10 kat altında gösteriliyor. Gerçek isimlerinin saklı kalmasını isteyen sağlık çalışanları ‘Hastaneler dolu. Konya’da günlük korona vaka sayısı 2 yüz ila 3 yüz arasında değişiyor. Bunların kat kat altında rakamlar açıklanıyor. Koronadan hayatını kaybedenlerin sayısı ise günlük 12 ila 15 arasında değişiyor. Koronadan hayatını kaybedenlerin büyük bir bölümünün ölüm raporlarına zatürre,  nefes darlığı ve kronik rahatsızlıkları yazıyoruz. Böylece sayı düşmüş oluyor’ iddialarında bulundu.

KORONA MEZARLARINDA ÜRKÜTEN GÖRÜNTÜLER

Yine iddialara göre Koronavirüsten hayatını kaybedenler için üçler mezarlığında açılan özel bölüm neredeyse dolmak üzere Koronadan hayatını kaybedenler sağlık müdürlüğü ve belediyenin özel kıyafetli ekipleri tarafından iş makineleri tarafında açılan kabirlere büyük bir titizlik içersinde defnediliyor. Bu defin işlemlerinin genelde sabah erken saatlerde yapıldığı ve cenaze yakınlarının defin işlemi bittikten sonra mezara yaklaşmalarına izin veriliyor. Birçok kişi yapılan bu definleri gizlide olsa görüntüleyip sosyal medya hesabından paylaşıyor.

YETKİLİER ÖNLEM ALMAK İÇİN NEYİ BEKLİYOR

Olay artık şehir efsanesi boyutundan çıkıp gerçeklerin sosyal medyada paylaşılmasına halk arasında kulaktan kulağa yayılıp hayatını kaybeden kişilerin yakınlarının yaptığı yakarışlara kadar uzandı. İlgili Bakanlık dahil olmak üzere Konya Valiliği bu yükselişin önüne geçmek için neyi bekliyor.

Vatandaşların büyük bir kısmı bayram nedeni ile yapılan piknikler ve bayram gezmelerinin 15 gün sonra ürkütücü sonuçlarla karşımıza çıkacağı konusunda hemfikir. Ve yine Konya’nın bilinçli kesimi her şeyden önemli olan sağlık için başta Konya Valiliği olmak üzere Belediye Başkanları ve Milletvekillerinin neden gereken tedbirleri almadığını merak ediyor.

ZAFER SAMANCI / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
20 Yorum