1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’nın markası: Cam Plaza
Konya’nın markası: Cam Plaza

Konya’nın markası: Cam Plaza

Cam Plaza Cam İnş. San. ve Tic. AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Çıray, Türkiye’de işsizlik sorunu diye bir şeye inanmadığını söyledi.

A+A-

Çıray, “Şahsım adına ülkemizde işsizlik sorunu olduğuna inanmıyorum. Bugün gazetelerimize baktığımızda gördüğümüz eleman ilanları bile birçok şeyi anlatıyor.”dedi.

Cam Plaza markasıyla yıllık tüm çeşitlerinin toplamında 750 bin metrekarelik üretim kapasitesine ulaşan Cam Plaza Cam İnşaat ve Ticaret AŞ 2016 hedeflerine yenilerini ekliyor. 2016 yılıyla birlikte üretime başlayan yeni fabrikalarında üretim kapasitelerini yüzde oranda arttırmayı hedefleyen Cam Plaza doğrudan ihracat konusunda da önemli kararlar almış durumda. Sektörde emin adımlarla ilerleyen Cam Plaza Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Çıray, Cam Plaza’nın doğuş hikayesini ve sektörle ilgili paylaşımlarını Hakimiyet’e anlattı. Çıray, firma olarak geldikleri noktayı değerlendirirken işsizlik sorunuyla ilgili de önemli tespitlerde bulundu.

Zeki Bey öncelikle Cam Plaza Cam İnş. San. ve Tic. A.Ş.’nin sektördeki hikayenizi anlatabilir misiniz?
İlk imlatımıza 1997 yılında başladık. 2002 yılı yılında Şişe Cam bayiliğiyle devam ettik. Bu süreçte Çıraylar Cam olarak amcaoğullarımızla ortaklığımız vardı. 2013 yılına kadar bu ortaklığımız devam etti. 2013 yılından sonra ayrıldık. Bu ayrılık iki taraf içinde bana göre hayra sebep oldu. Hem üzerimizdeki monotonluğu attık, hem de çevredeki illerle çalışma fırsatı çevremizi genişletme fırsatı bulduk. Cam Plaza olarak biz, Çıraylar olarak amcaoğullarımız ayrı iki firma olarak eskisinden daha da büyük işler yapmaya başladık. Bu ayrılık iki firmaya da aktivite kazandırdı. Kısacası isim olarak yeni sayılsak da sektördeki tecrübemiz yaklaşık olarak 20 yıla dayanıyor.

Cam Plaza olarak yıllık üretim kapasiteniz nedir? Hedeflediğiniz rakamlara ulaşabildiniz mi?
Hitap ettiğimiz kesim ilk başta inşaat grubu. Bunun haricinde de mobilya grubuna iş veriyoruz. Bunların yanında büro malzemelerine de ağırlık veriyoruz. Ağırlıklı olarak yaptıklarımız bunlar. Hedeflerimiz olarak 2016 yılı itibariyle faaliyete geçirdiğimiz yeni fabrikamızda üretime başladık. 5 bin metre karelik bir alanı kapattık. Orada; temperli camlar, lamine camlar ve en önemlisi de kurşun geçirmez camların üretimine başladık. Askeri ve sivil olarak kurşun geçirmez cam isteyen müşterilerimize de elimizden gelen en iyi hizmeti veriyoruz. Geçtiğimiz yıl yaptığımız üretimle Türkiye’de 148 bayi arasından ilk 10’un içerisinde kendimize yer bulduk. Metrekare olarak ısıcamda yaklaşık 400 bin metrekarelik bir üretimimiz var. 350 bin metrekare civarında da temperli cam üretiyoruz. Yeni fabrikamızın da faaliyete başlamasıyla geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla üretim kapasitemizi yüzde 50 gibi bir oranda arttırmış bulunmaktayız.

Bu başarıyı neye borçlusunuz?
Fiyat bizim sektörümüzde aşağı yukarı her yerde aynıdır. Kalite kısmen belirleyici bir özellik olsa da biz başarımızın müşterilerimizle ve personelimizle olan ikili ilişkilerden kaynaklandığını düşünüyoruz. Satış pazarlamadaki arkadaşlarımıza da müşteri kazanmak için fiyatları düşürmeyin diyoruz. Çünkü fiyat için bize gelen müşteri daha ucuzunu bulunca da başkasına gider. Biz firma olarak müşterilerimizin gönlünü kazanmayı aile sıcaklığında ticaret yapmayı kendimize hedef koyduk bu doğrultuda çalışıyoruz. Bunun yanında personellerimizle de sık sık bir araya geliyoruz. Bazı zamanlarda toplanıp tüm arkadaşlarımızla birlikte pikniğe gidiyoruz, geziler yapıyoruz. Biz burayı sadece iş olarak görmüyoruz. Başarımızın temelinde bana göre bu yatıyor.

Peki Zeki Bey, kullandığınız üretim teknolojisine bakarsak nasıl bir konumdasınız?
Şuan yeni fabrikamızda kullandığımız makineler günümüz teknolojisinin ileri seviyedeki ürünleri diyebilirim. Örneğin şuan kullandığımız temperleme makinesi şuan şehrimizde başka bir yerde yok. Hem teknoloji olarak hem de büyüklük olarak. Şuan ülke genelinde birçok firmanın temperleyemeyeceği büyüklükteki camları biz burada işleyebiliyoruz.

Cam Plaza olarak ihracat faaliyetlerinde ne durumdasınız?
Şöyle söyleyelim, bizim ürünlerimiz yurt dışına büyük ölçüde gidiyor. Cam Plaza markasını çok farklı ülkelerde görebilirsiniz. Ancak bu bizim doğrudan yaptığımız bir faaliyet değil. Bizim mobilya ve büro malzemeleri için verdiğimiz ürünleri kullanıp yurtdışına gönderen arkadaşlarımız aracılığıyla markamız yurt dışında birçok ülkede kendini gösteriyor. Kısacası dolaylı yoldan ürünlerimizin ihracatımız söz konusu.

Dolaylı yoldan yapılan ihracatınızın yanına doğrudan ürünlerinizi ihraç etmek gibi bir çalışmanız var mı ?
Biraz önce bahsettiğimiz yeni fabrikamızı tamamlayana kadar, açıkçası biz içerideki talebimizi siparişlerimizi zorla karşılıyorduk. Şuan yeni fabrikamız faaliyette olmasına rağmen siparişlerimize 20 gün gibi bir sürede sıra veriyoruz. Kapasitemizin tamamını içerdeki siparişlere ayırdığımız açıkçası yurtdışı pazarında doğrudan rol oynayamıyoruz. Ancak kesinlikle ihracatla alakalı ciddi çalışmalarımız var. İlerleyen süreçlerde markamızı yurtdışına da doğrudan ulaştıracağız. Yeni yaptığımız binamızın tamamen üretime geçmesi durumda ihracatlarımıza başlayacağız. Hatta bununla ilgili bir dış ticaretçi arkadaşımızı da bünyemize kattık.

Peki sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz? Yaşanan gelişmeler ve diğer piyasalardaki durgunluk sizi ne kadar etkiliyor?
Sektörde tamamen olmasa da ağırlıklı olarak inşaatla çalışıyoruz. Diğer sektörlerde çok fazla bir durgunluk şuan için görünmüyor. İnşaata olan ağırlığımızdan dolayı, inşaat sektöründeki bir kriz bizi direkt olarak aynı dönemde etkilemez. Bu aslında bizim sektördeki bir avantajımız. Şöyle; inşaat sektörü duraksadığı zaman bunun yansıması diğer yan kollarına anında geri bildirim verebilir. Bize bu geri bildirimin gelmesi ise en az 7-8 ayı bulur. Çünkü bina başlar başlamaz cam işine girilmez. Bina sona yaklaştığında cam işin içine girer. Bu sebeple biz şuan geçtiğimiz yılın inşaat piyasasına iş veriyoruz. Şuan yaşanan daralma bizi henüz etkilemedi. Ola ki sektör bir yıl boyunca böyle durağan seyrederse ancak o zaman biz bu daralmayı hissederiz.

Tüm sektörlerde yaşanan bir kalifiye eleman sorunu var. Siz bu durumu nasıl aşıyorsunuz?
Ben şahsım adına ülkemizde işsizlik sorunu olduğuna inanmıyorum. Bugün gazetelerimize baktığımızda gördüğümüz eleman ilanları bile bir çok şeyi anlatıyor. Şuan da 140 civarında çalışanımız var, yeni yerimizle beraber 15 kişiyi daha bünyemize almak istiyoruz. Eleman alacağımız zaman önce eş, dost ve akrabalarımıza bakıyoruz. Bunun dışında eleman alırken de ustalığa pek dikkat etmiyoruz. Bizim esasımız dürüstlük, doğruluk ve iş ahlakı. Alacağımız arkadaşın referansına bakıyoruz, ortamımıza uyum sağlar mı diye bakıyoruz daha sonra işe alıyoruz. Hal böyle olunca çok fazla bir eleman değişimimiz olmuyor. İş disiplini ve ahlakına sahip arkadaşlarımızla hep beraber aile ortamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışan arkadaşlarımıza da ben hiç çalışan ya da işçi gözüyle bakmıyorum. Onlar bizim arkadaşlarımız, bir şeyler kazanıyorsak hep beraber kazanıyoruz. Belli dönemlerde yaptığımız etkinliklerimizde zaten bunun bir ispatıdır.

Zeki Bey son olarak, önümüzde bir inşaat fuarı var. Bu fuarda, tarım fuarında olduğu gibi bir markalaşma hedefleniyor. Sizde inşaat sektörünün yan kolu olarak bu fuar hakkında neler düşünüyorsunuz? Fuarda katılımcılı olarak Cam Plaza’yı da görebilecek miyiz?
Biz burada ki yapı fuarına 2-3 defa girdik. Ancak bu fuarlarda firmamıza ekstra hiçbir şey katamadık. İstanbul’da yapılan yapı fuarı büyük ölçüde ilgi görüyor. Oraya yapılan katılımlara geri dönüşler de oldukça iyi oluyor. Bu fuara kimse olmasın diyemez. İstanbul’da da yapılsın ancak Anadolu’da, özellikle de Konya’da bu türden fuarlar marka haline getirilmeli. Fuar organizatörleri ve yetkililer tanıtımlarını ve pazarlamalarını iyi yapmalı ki katılımcılarda bir şeyler kazansın, fuarlarda yerlerini alsın.

Zeki Bey bizlere ayırdığınız zaman için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.