1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya’nın pislikleri
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın pislikleri

A+A-

Önce şunu yazayım.

Ben burada görünürde pisliklerden bahsetmiyorum. Yani fiziki pislik olarak Konya Belediyelerinin yaptığı temizlik ile Konya  pislik içinde değildir.

Benim anlatmak istediğim insanları aldatan, dinimizin şiddetle yasak kıldığı pislikten, yani evirip çevirmeden yazayım fuhuş pisliğinden bahsedeceğim.

Konya hoşgörü ve mutaassıp insanların yaşadığı bir kent. Bu nedenle böylesi Konya’nın pisliklerinin Konya’da barınamaması gerekir. Ancak bir gerçek daha vardır ki  mahalle aralarında ve kent merkezinde  insanla bu pislikleri gördükleri halde  kendilerine bulaşmaktan korktukları için nemelazım. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı ile hareket etmektedirler. Şunu bilmemiz gerekir ki, yılan dokunacak birilerini bulamaz ise bir gün gelir  sizi de sokabilir.

Konya’nın nüfusu  yaklaşık 2,5 milyona yakın. Merkezde yaşayan insan sayısı da azımsınmayacak kadar büyük.

Birde üç-dört üniversite ve bunların öğrencilerini hesaba katarsanız ve bunların genç bir nüfus kitlesi olduğunu da düşünürseniz işin vahameti  ortaya çıkar.

Konya’da  geçmişte bir genelev vardı. Kontrolü ve sağlıkları yapılabiliyordu. Ancak kapatanların kulakları çınlasın.Bu fuhuş merkezi kapatıldı ama, oradaki fuhuş yapan  fahişeler ise kent merkezinde kendilerine yer bulup  mesleklerini(!) icra  ettiler ve etmeye devam ediyorlar. O dönemde kapatılsın, kapatılmasın tartışmalarında o dönemlerde Konya Milletvekili olan Mehmet Keçecilerin bir sözünü hatırlarım.

Keçeciler demişti ki;

“Saray yaptırıyorsunuz, peki içine   tuvalet yaptırmıyor musunuz ?  İşte burası da şehrin tuvaletidir. Bunu yazarken genelev veya fuhuşu meşru kılmak için yazmıyorum. Bu mesleğin (!) icracısı bir patron (!) ise” Konya’nın  her sokağını genelev yaparım” demişti. Sanırım dediğini yaptı.

Konya’nın merkezinde genelev yok.Bazı ilçelerinde var. İster kabul edin, isterse kabul etmeyin .Bu iş birazda ihtiyaçtan doğmaktadır. İhtiyacı olan erkekler, gençler  nefislerini tatmin etmek için geneleve gidiyor,Allah’ın  ve dinimizin şiddetle yasakladığı şeyi yapıp günahkar oluyorlardı. Tabi ki bu onları ilgilendiriyordu.

Ya şimdi…

Özellikle  şehrin merkezinde,Alaeddin çevresinde  gece gündüz fuhuş telefon kartlarını görmemek mümkün değil. Çocuğunuza, kızınıza bunları izah edebilmek kolay değil.Hem geneleve  18 yaşını doldurmamış gençler alınmıyordu. Şimdi parası olan yaşına,başına bakmadan bu pisliğin içinde kendini bulabiliyor. Konya’nın birkaç ilçesinde de durum böyle ve bazın gençlerin birleşip bir arabaya binip,bu ilçelere gittiklerini duymaktayız. Akşamın belli saatlerinden sonra bazı bölgelerde fuhuş yapan kadınlar pazarının kurulduğu da bilinen gerçeklerden…

Yakın geçmişte  Konya’nın sokak ve caddelerinde fuhuş telefon kartlarının hakimi “  Alev” diye bir fahişe hakimdi. Konya’yı ismi  gibi yakıp kavuruyordu. Emniyetin uzun mücadelesi sonunda ve özellikle buradan Diyarbakır’a giden Emniyet Müdürü Şükrü Yaman  Köklerini kibrit suyu döküp kuruttu.

Günümüzde bir taraftan korona  bir taraftan korona virüsü, bir taraftan terör,trafik ve benzeri  şeylerle mücadele verilirken, sanırım bu fuhuş pisliği yine hortladı. Bu işi ciddiyetle Emniyet Müdürlüğünün ilgili birimleri ve Konya’ya yeni atanan  Vali Vahdettin Özkan ‘ın takip edip kurutmasını istiyorum. Dediğim gibi fuhuş yapanların pazarı Zaferde çay bahçelerinde bile kurulduğu duyumlarım arasındadır.

Geçtiğimiz gün gazeteden çıktım ve Camlı köşk diye bilinen  çay bahçesinde bir çay içip,temiz hava alıp dinleneyim diye oturdum. Bir süre sonra yanıma üc orta yaş aralığında  kişiler geldiler. Sosyal mesafeyi koruyarak  beni tanıdıklarını ve bir konuyu anlatacaklarını ve yazmamı istediler.

Bende buyur ettim.

Bu insanların kısaca anlattıkları şey Konya’da fuhuş sektörünün(!) hangi boyutlara ulaştığını gözlerim önüne serdiler.

Özellikle Zaferde çay bahçelerinde ve çevrede yollarda araçlarla gelip, fuhuş pazarlığı yapıldığını, kadınlarını,kızlarını bu yerlere tek başına gönderemediklerini,hatta öyle ki, bu fuhuş kartviziti ile o fahişeleri,pisliklerini arayanlar arasında buluşup gidenlerin zorla paralarının gasp edildiğini,bu fahişelerin pezolarının insanları bulup götürdüğünü ve tehdit ettiği,bunu da Konya’da “Alev” denilen   f ahişeden sonra   “Alev” isimli  fahişenin yaptığını ve buralarda üstelik 18 yaşında küçük kızların  ve özellikle Suriye ve yabancı uyruklu kişilerin pazarlandığından söz ettiler.

Bende bunu yazacağımı ve umarım gerek yeni valinin,gerekse Emniyet Müdürü  Mustafa Aydın’ın bunlarla mutlaka  mücadele edeceğini ve Konya’yı pisliklerden  temizleyeceklerini söyledim.

Her gün takma isimlerle yerlere kart atıyorlar

Bu yazı toplam 711 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.