1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konya'nın tamamı tutuklanmalı
Konya'nın tamamı tutuklanmalı

Konya'nın tamamı tutuklanmalı

Cumhuriyet tarihinin kara lekelerinden biri olan İstiklal Mahkemeleri’nin aldığı kararlar bugün bile tüyleri diken diken ediyor. TBMM Arşivi’nde yer alan 242 numaralı mahkeme kararında Konya’nın tamamının irticacı olduğu ve bütün Konyalılar’ın tutuklanmas

A+A-

Cumhuriyet öncesinde kurulan ve sonrasında da devam eden İstiklal Mahkemeleri bu toprakların gördüğü en kanlı kararlara imza atmış mahkemeler olarak tarihe geçti. Hukukçu olmayan isimlerden kurulu bu gezici mahkemelerin birçok masumun idamına hükmetti.
23 Nisan 1920’de açılan meclisin ilk işi Hıyaneti Vataniyye yani vatana ihanet kanununu çıkarmak oldu... Kanun 29 Nisan 1920 günü yani ilk Meclis açıldıktan sadece 6 gün sonra yasalaştı...
Kanun ile kurulan mahkemeler gezici görev yapacaktı... 3 üyeden oluşacak, karar için oy çokluğu yeterli olacaktı. Ama gerektiğinde başkomutan mahkemeye müdahale edebilecekti. Asker kaçaklarını yakalayıp yargılamak amacıyla açılan İstiklal Mahkemeleri her geçen gün kuruluş misyonunun yani asker kaçaklarını yakalayıp sorgulama amacının daha da dışına çıktı.
Ama o mahkemelerin hukuk kurallarını alt üst ettiği gelişme tam 1921'in aralık ayına rastladı.
805 KİŞİ 3 GÜNDE İDAM EDİLDİ
Saltanat ve hilafetin kaldırılacağı konuşulurken Konya'da bir yürüyüş gerçekleşti. Halk hilafetin kaldırılması ihtimaline tepkiliydi. Asli görevi asker kaçaklarıyla mücadele olan İstiklal Mahkemeleri işte o gün devreye girdi. O dönem olan bitenler büyük millet meclisi arşivinin 242 numaralı dosyasına işlendi... Meclis'ten oy çokluğuyla çıkan karar korkunçtu... Kararda Konya'nın tümüne irticacı deniyor. Hatta tüm Konya'nın tutuklanması emrediliyordu.
TBMM Arşivi’nde yer alan 242 Dosya 276 Nolu Karar’da, "Bütün bir Konya bölgesi irticaya müsait bir bölge olduğundan gericiliğe müsait bir zemin oluşturulduğundan Konya halkının bütünüyle tutuklanmasına"deniliyordu. (TBMM arşivi Dosya No: 242 Karar No: 276) Yeni kurulan İstiklal Mahkemesi, işte o emir üzerine harekete geçti... 3 üyeli gezici mahkeme Konya'ya gitti ve sadece 3 gün içinde Konya bozkırında tutuklanan 2 bin 300 kişiden 805'i yine 3 gün içinde idam edildi: "Konya merkezde 2 bin 300 kişi tutuklanmış, 805 kişi 3 gün içinde idam edilmiştir. Bin 495 kişi de kürek, kala, bende ve ömür boyu gibi çeşitli cezalara çarptırılmışlardır..." (TBMM arşivi No:5 Zarf 48). (HABER MERKEZİ)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.