1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'nın tarihi ve turistik yerleri daha fazla turist çekecek
Konya'nın tarihi ve turistik yerleri daha fazla turist çekecek

Konya'nın tarihi ve turistik yerleri daha fazla turist çekecek

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turizm Haftası nedeniyle Konya’daki tarihi ver kültürel mirasın ön plana çıkması ve tanıtılması için basın mensuplarını insanlığın ilk yerleşim yeri olan Çatalhöyük ve Konya’nın Kapadokya’sı olan Kilistra’ya götürdü.

A+A-

TARİHE YOLCULUK

Konya’daki tarihi ve kültürel mirasın ön plana çıkması ve daha iyi tanıtılması için basın mensuplarını Çatalhöyük ve Kilistra’ya götüren Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konya’daki değerlerin dünya çapında bir ün kazanması için gerekli çalışmaların yapıldığı noktasında bilgi verildi. Turizm Haftası nedeniyle basın mensuplarıyla Çatalhöyük ve Kilistra’da bir araya Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, İnsanların yaşadıkları şehrin kültürel değerlerini tanımaya mahkum olduklarını ve buraya gelecek olan misafirlere de en iyi şekilde anlatmak zorunda olduklarını ifade etti. Turizm haftası nedeniyle Konya2nın tarihi ve kültürel mirasını tanıtmak için çalışmaları hızlandırdıklarını aktaran Müdür Yarar, “15-22 Nisan arası sizlerin de bildiği gibi turizm haftasıdır. Biz Konya’mızın tarihi ve kültürel değerlerini tanıtma kapsamında bugün Çatalhöyük’te birlikteyiz. Programlarımız ile Konya’nın kültürel miraslarını tanıtmayı amaçlıyoruz. Bu şehrin insanları olarak hepimiz bu şehrin değerlerini tanımaya mahkumuz. Eğer tanımaz isek gelecek olan misafirlerimize de tanıtma konusunda sıkıntılar çekeriz. Çatalhöyük 10 bin yıllık tarihi süreç içerisinde yaşamış olan insanlarını yaşam şekillerine ışık tutmaktadır. Çatalhöyük tarihte il sulu tarımın yapıldığı bölge olarak da bilinmektedir. Gecen yıl 10 bin olan katılımcı sayılarımızı daha da yukarılara çekmek istiyoruz” dedi.

ÇATALHÖYÜK’TEN TARİHE ANEKTOD

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen gezi programına yerel basın temsilcileri katıldı. Hz. Mevlana türbesinin yanından hareket eden basın mensuplarının ilk durağı insanlığın ilk yerleşim yeri olan Çatalhöyük oldu. Rehber eşliğinde yapılan gezide Çatalhöyük’ün geçmişi, keşfedilmesi, yapılan kazılar ve bulunan eserler hakkında bilgi verildi. Çatalhöyük’ü diğer yerleşimlerden ayıran fark ise, köy yerleşmesini aşıp kentleşme evresine gitmesidir. Doğu Çatalhöyük hakkında gazetecilere bilgi veren Arkeolog Kazım Mertek, “Evlerin metrekaresi 40 ve 50 metrekare olarak değişiyor. Duvar resimlerinin yaygın ve tarihe ışık tutması önemli. Burada yapılmış olan yapılar kerpiçten yapılmıştır. Bir kerpiç ev 100 yıl gidiyor. Yıkılan ev aynı temeller üzerine tekrar kaldırılıyor. Buradaki yapı 18 kat olduğu tahmin ediliyor. Yapılan kazı ve araştırmalarda bir duvarın en az 450 defa sıva yapıldığı bulgusuna ulaşıldı. 1961 yılında başlayan kazılar, halen devam etmektedir. Evler birbirine bitişik düzende, dışarı karşı korunaklı inşa edilmiş (surlara gerek kalmamış), Evler dikdörtgen şeklinde bir oda ve depodan oluşur. duvarlar kerpiçtendir. Toprak şekiller, ocak ve fırın bulunur. Bulunan orak, bıçak, tahıl öğütme taşları tarım yapıldığını gösterir. Ayrıca dokumacılık, çatlak ve çömlek yapımı, maden işlemeciliğini gösteren buluntular ele geçmiştir” dedi.

KİLİSTRA KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

Kilistra antik kenti, Konya'nın 45 km. güney-batısında, Konya merkez Meram ilçesine bağlı Hatunsaray (Lystra) beldesi Gökyurt köyü içerisindedir. Helenistik ve Roma dönemlerinde yoğun yerleşime sahne olan ve Erken Hristiyanlık döneminde hızla büyüyen Kilistra (M.S.VI.-XIII.yüzyıl) zamanla Kapadokya benzeri bir mimarî dokuya kavuşmuştur. Kilistra antik kenti, tarihî Kral Yolu (Via Sebaste) üzerinde yer alır. Stratejik öneme sahip olan Lystra, Roma İmparatorluğu'nun güney uçlarında İmparator Augustus tarafından askerî koloni yapılan beş merkezden biridir. Arkeolog Nurettin Özkan, Kilistra hakkın önemli detaylar paylaştı. Arkeolog Özkan, “Roma devleti, kendine isyan eden askeri birliklerle ve farklı inanç besleyenlerle savaşıyor. Bu tarihte bu bölgede askeri lejyon karargah oluşturuyor. İsyan eden askerler ile farklı inançtaki insanlar birleşerek bu askeri lejyonla savaşıyor ve iki tarafta çok önemli kayıplar veriliyor. Kilistra’da önemli bir karargah yapılıyor. Fetö’cüler burada dizi çekerken tarihi çok tahrip ettiler. Karargah komutanının odası, askerlerin yatabileceği büyük bir oda, banyo yapabilecekleri yer, gözetleme kulesi gibi ileri teknoloji bir karargah bulunuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Konya'nın tarihi ve turistik yerleri daha fazla turist çekecek

Konya'nın tarihi ve turistik yerleri daha fazla turist çekecek

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.