1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’nın tek şapka imalatçısı
Konya’nın tek şapka imalatçısı

Konya’nın tek şapka imalatçısı

Göksu Şapka işletme sahibi Mehmet Göksüçukur, Konya’daki tek şapka üreten işletme olduklarını belirtti.

A+A-

Kendisinden sonra şapka imalatçılığında yerini bırakacak birinin olmadığını ve mesleğin sona ereceğini kaydeden Göksüçukur, “Diğer işletmeler şapkaları İstanbul’dan getirtiyorlar. Şapka imalatçılığı Konya’da kayboluyor.” dedi.

1970 yılında ilkokul birinci sınıfa giderken babasının yanında mesleği öğrenen Mehmet Göksüçukur, şapkanın inceliklerini ve sektörün durumu hakkında bilgi verdi. Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünden mezun olan Göksüçukur, eskiden resmi şapka ve sivil kasket yaptıklarını ancak babasının 60 ihtilalinden sonra resmi şapka yapmayı bıraktığını vurguladı. Göksüçukur, “Babam ağırlıklı olarak resmi subay ve polis şapkaları yapıyormuş o dönemler. 1960 İhtilali’nden sonra sivil kasket imalatına başlamış ve resmi şapka yapmayı bırakmış. 1970 yılında çocuk yaşta dükkana gidip gelmeye başlayarak bu işe girdim.” ifadelerini kullandı.

ESKİDEN HERKES GİYERDİ

47 yıldır sektörün içerisinde bulunan Göksüçukur, eskiden insanların şapkaları ihtiyaç olduğu için aldığını günümüzde ise daha çok aksesuar olarak kullandıklarına dikkati çekti. Eskiden daha çok kasket giyilirdi, diyen Göksüçukur, günümüzdeyse daha çok bebek ve çocuk şapkalarının yoğunluk kazandığını dile getirdi. Göksüçukur sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Konya’nın tanınmış ailelerinden biriyiz. Aile soy ağacımıza baktığımızda 170-180 yıldır Konya’da oldukları görülüyor. Konya’nın yerlisiyiz. Bu bize şapkacılık hususunda da avantaj sağladı. İnsanlar bizi tanıyor. Çevremiz çok geniş ve ayrı bir hedef kitlemiz var. Satışlarımız adet bazında, bütün gurupları topraklarsak; genç, çocuk, bebek gibi eskiden daha fazlaydı. Kasket bazında düşüş var.”

GENÇLER DE ALIYOR

Mehmet Göksüçukur, ürünleri hakkında da bilgiler vererek her bütçeye ve her yaşa uygun şapkaların bulunduğunu ifade etti. Tüm şapkaların ayrı hedef kitlesi olduğunu söyleyen Göksüçukur, “ Gençlerde karma bir yapı hakim. Bazıları kep tercih ediyor bazıları da nostaljiye göre kasket alıp takıyor. Bebekler ve çocuklar için kep tercih ediliyor. Tatile çıkanlar geniş kenarlı şapkaları alıyor, bu şapkalara bermuda denir. Yaşlı hanımlar güneşten korunmak için önü uzun kep tarzı şapkaları, kışın da çoğunlukla kasket ve örgü bereler, yün eldiven, kaşkol, bayan şallar, yazın siperi uzun olan kepler ve güneş için kullanılan şapkalar tercih ediliyor.” şeklinde konuştu.

YAZLIK ÇEŞİTLER İLGİ GÖRÜYOR

Göksüçukur kendi ürünlerini üretip sattıklarına dikkat çekerek eskiden sipariş üzerine ya da kumaşını getirene istedikleri ürünleri imal ettiklerini dile getirdi. Günümüzde ise her renkte, her ölçüde ve değişik modellerde üretim yapıldığı için gerek kalınmadığının altını çizdi.

Son olarak mesleğin gelecekte bitecek olmasına vurgu yapan Göksüçukur, işlerinde durgunluk olduğunu ama yeni sezonla hareketliliğin başladığını söyledi. Göksüçukur, “Yazlık çeşitleri başladı ama güneş açtığında satışlarımız kendini daha çok belli edecek. Durgunluk var ama yeni sezona girdik bu hareketlilik sağlamaya başladı. Zaten ayrı bir müşteri kesimimiz var. Tanıyan çok olduğu için bizi tercih ediyorlar.” ifadeleriyle sözlerine son verdi.

Konya’nın tek şapka imalatçısı

Konya’nın tek şapka imalatçısı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum