1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya’nın Trafik Sorunu
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın Trafik Sorunu

A+A-

Konya fiziksel ve yaygan şekilde gelişimini sürdürüyor. Gerek köy ve kasabalardan gelen insanlar, gerekse çevre il ve ilçelerden alınan göçle Konya’nın hem genişlemesi hem de trafiği her gün biraz daha büyürken, gelişen Konya’da büyükşehir ve ilçe belediyeleri hizmet getirmek için çalışmalarını sürdürmektedirler.

Diğer taraftan da şiddetli geçen kış ve yağışlarla yıpranan bahçeler, yollar, kaldırımlar tamir ve bakım işleri yapılırken, hizmet alanları oldukça büyürken, trafik sorunu ve ulaşımda aynı ölçüde sıkıntılı bir tablo sergiliyor. Birde buna trafik magandaları ve kurallara uymayanlar eklenince kent merkezinde coğu zaman araç ile ilerlemek oldukça sıkıntılı bir durum almakta ama bir başka konuda lüzümlu kavşaklar, lüzumsuz kavşak ve sinyalizasyon sistemi de bu olumsuzluklara katkı yapmaktadır.

20 yıl önce kentin trafiği doğu yakası ile batı yakası, veya güney- kuzey yakası arasında geçişlerde sıkıntı yaşanacak diye söyleselerdi çoğu kimse inanmazdı.
O yirmi yıl öncesi Konya ile şimdiki Konya arasında siyah beyaz renk gibi gözle görülür bir farklılık var. O zamanın Konya’sı bu zamanın Konya’sı değil artık. Birde İstanbul yolu hafif raylı sistem hat çalışmasıyla neredeyse bazı vakitler kuyruk sabah saatlerinde ve akşam saatlerinde kilometrelerce uzamaktadır. Aynı durum Ankara yolu için ve şehir içinde merkezde başka eski garaj çevresi ve Larende Caddesi , Alaeddin Bulvarı içinde geçerlidir.
Açılan yollar ve kavşaklar yine de trafiği hafifletmemektedir. Dönüp dolaşıp yine ulaşımda toplu taşımanın kullanılmasında hem fikir olmak zorundayız.
Evet, toplu taşımayı aktif olarak kullanalım ama teşvik edici sebeplerinde olması gerekmektedir. Bu teşvikler ise başta ücret olmak üzere, her yere rahat ulaşabilmek, geçiş sıklık süresi ile cazip kılınmalıdır. Yine sabah saat 08.00 den itibaren saat 11.00 e, akşam saat 17.00 den saat 21.00 de kadar toplu taşıma araçlarına binmek bile çile demektir.
Bu bir gerçek ki şehir hızla büyüyor.
Bu tür hızlı büyümenin getirdiği başlıca hoşumuza gitmeyen dezavantajlar mutlaka vardır. Bazen olur ki şehir sizi sıkar ve nefes almak için sakin yerlere kaçmak dahi içinizden geçmektedir. Böyle kalabalık ve insanların metrekareye düşen sayısı arttıkça kişiler üzerinde negatif enerji yüklemeleri yapmaktadır. Trafikteki insanların bir birine saygısı yok. Klakson sesleri, hatalı şerit değişimleri ve toplu taşımada yaşlı ve çocuklu kimselere yeterli saygının gösterilmemesi açıkça beni üzmektedir.
Bu da insanların sosyal ve ticari hatta ailevi hayatları üzerinde de etkisini göstermektedir. Kalabalık şehirler insanı sinirli ve sabırsız yapar. İşlerine geç kalma baskısı, eğitime geç katılma stresi, araba kaçırma telaşı vb. gibi davranışlar bizlerin ruh halimize yön çizmektedir.
Sonra en küçük ve önemsiz bir hadise bardağı taşırmış olmaktadır. Trafikte yaşanan kavgaların çoğu birkaç dakika bile tahammül edememekten çıkmaktadır. Bizler büyükşehirlerde yaşayalım ama büyükşehrin stresini yaşamayalım istiyoruz.
İnanın bu çok zordur.

Buna da sabır göstereceğiz ama özellikle yerel yöneticilerde bu tabloyu görüp, sorunlara çözüm üretmemeliler. Bakınız geçmişte başbakan olan hemşehrimiz Ahmet Davutoğlu Konya’ya Metro sözü vermişti. Nerede ise bu söz verileli bir yıla yaklaşıyoruz bir ses, seda yok.

Yine çevre yolları henüz ulaşıma açılamadı, çalışmaların yapıldığını biliyoruz ama, görebildiğim kadarıyla bu çalışmalar kaplumbağa hızı ile devam ediyor. Yine şehir içinde ağır vasıtaların sabahın ilerleyen saatlerinde ve akşam başında girmesinin önüne geçilmeli, özellikle şehir merkezinde Selçuklu ve Karatay’da ağır vasıtaların gece yol kenarlarına ve sokak başlarına park etmelerinin önüne geçilmesi gerekir.

Diğer taraftan size Türkiye ve Dünya’dan da trafik ile bilgi vermek istiyorum. Türkiye, küresel konumlama şirketi (GPS) ve karayolu izleme verilerine göre, dünyada ortalama trafik sıkışıklığının en yoğun olduğu ilk 10 ülke arasında yer alıyor. 2016 yılı Küresel Trafik Puan tablosuna göre trafiğin en sıkışık olduğu ülke yılda ortalama 61 saatle Tayland olduğu bildirilmektedir. Tayland’ı 47 saatle Kolombiya ve Endonezya izlerken Türkiye ise yılda 34 saate ulaşan trafikte bekleme süresiyle 10’uncu sırada yer almaktadır.

Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, trafik konulu medya araştırması gerçekleştirdi. Ajans Press’in geçtiğimiz yıl için araştırdığı raporda, trafik konulu 169 bin 937 haberin medyada yansıma bulduğu tespit edildi. İstanbul’da 34 saate ulaşan trafik bekleme süresi, Los Angelas’da 104, Moskova’da 91, New York’ta ise 89 saat olarak belirlenirken, medyada yer alan başlıklarda ise trafik kazası haberleri dağılım olarak geniş yansıma buldu. Özellikle bayram tatillerinde trafikte yaşanan yoğunluk, ölümlü trafik kazalarına neden oldu. Öte yandan ÖTV ile ilgili haberler yılın son aylarının en çok konuşulan trafik haberleri arasında yer aldı.

Bu yazı toplam 695 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.