1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’nın turizm cenneti Beyşehir
Konya’nın turizm cenneti Beyşehir

Konya’nın turizm cenneti Beyşehir

Doğası ve tarihi özellikleriyle ziyaretçi akınına uğrayan Beyşehir’in yaz aylarında misafir sayısı daha da artıyor. Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, 28 ayda imza attığı önemli hizmetleri anlatarak ilçeyi bir turizm merkezi haline getirdiklerini sö

A+A-
Eşsiz doğası, yüzyıllara meydan okuyan tarihi değerleri, zengin kültürü, seyrine doyum olmayan gölü, insanı büyüleyen gün batımı manzarasıyla, geçmişten günümüze sevgi ve hoşgörü şehri Beyşehir, son yollarda ilgi odağı oldu.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltın' la yaptığımız röportaj' da Beyşehir'in turizmindeki yeri, hedefleri ve belediye hizmetlerini konuştuk.

Beyşehir tarih, kültürel ve turistik açıdan önemli bir ilçemizdir. Beyşehir'i bu denli önemli kılan özelliklerini bize anlatır mısınız?

En eski çağlardan bu yana birçok Medeniyete beşiklik etmiş Anadolu’nun en ilgi çekici cazibe merkezi olmuş Beyşehir tarih ve tabiatı ile bir turizm cennetidir. Alternatif turizm
kaynakları ile “Doğa sporları” ve “Eko Turizmi”ne uygun coğrafi potansiyele sahiptir. Yamaç paraşütü dağcılık, doğa yürüyüşü, rüzgâr sörfü, mağaracılık, tırmanma, jeep safari,
bisiklet turu, raftig, of-road gibi tüm doğa sporlarının yapılabileceği gibi, Yayla turizmi, kuş gözlemciliği, foto safari turizmi, av safari turizmi, botanik turizmi, kamp-karavan turizmi ve mağara turizmi açısından da uygun bir altyapıya sahiptir. Ayrıca, Beyşehir Gölü Milli Parkı, Hacı Akif Adası Milli Parkı, Kuş Cenneti Adası olarak nitelendirilen Kız Kalesi Adası ve diğer adaların zengin bitki örtüsü, yaban hayatı ve seyrine doyum olmayan doğal güzellikleri ve çekicilikleri vardır. ‘Cennet ya burası, ya da buranın altındadır.’ diyen Selçuklu Sultanı Alaadin Keykubat’ında ifade ettiği gibi Anadolu’nun ortasında saklı kalmış bir cennettir.

Beyşehir’i tarihteki ihtişamına kavuşturmak için neler yapıyorsunuz?
Beyşehir’de gerçekleştirdiğimiz projeleri uygularken sadece bugün için bir şey yapmadığımızı, aynı zamanda Beyşehir’in geleceğini de şekillendirdiğimizin farkındayız. Beyşehir’in geçmişten gelen değerlerini koruyarak, onu yarınlara taşımak ve gelecek nesillere de bu bilinci aşılayarak gururla teslim etmek istiyoruz. Bu günü kurtaramaya çalışan değil geleceği düşünen bir anlayışla çalışıyoruz. Tarihi ve kültürel açıdan büyük bir mirası barındıran, eşsiz doğal güzelliklerin sahibi, bir kültür hazinesi olan Beyşehir’in turizm potansiyelinin öne çıkarılması için Konya Büyükşehir Belediyemizle de ortak çalışmalar yürütüyoruz. 5 yıllık stratejik planımız içerisinde de bu konu önemli bir yer ediniyor. Eşrefoğlu Camii bilindiği üzere UNESCO Dünya kültür mirası geçici listesine alınmıştı. Bizim göreve geldiğimiz Nisan ayında Eflatun Pınarı da bu listeye dahil edildi. İki önemli eserimizin kalıcı listeye girmesi için de çalışmalar yürütüyoruz. Beyşehir'in turizm açısından geleceği için son derece önemli. Beyşehir'e yurt dışından gelen turist sayısı istenilen ölçüde değil. İstiyoruz ki Beyşehir'e gelen turist en az bir gece konaklasın. Beyşehir'deki tüm tarihi yerleri ve doğal güzellikleri iyi tanıtabildiğimiz zaman inanıyorum ki bunu başaracağız.

Beyşehir tarihi ve doğasıyla farklı bir ilçemiz. Son yıllarda yapılan yatırımlarla gelen ziyaretçi sayısı arttı, bu konuda ilçenizi ön plana çıkaran tarihi ve doğal güzellikler hangileri?
Beyşehir ve çevresi tarih ve tabiatı ile bir turizm cennetidir. Doğal yönden bir Milli Park, arkeolojik yönden de bir açık hava müzesi hüviyeti taşır. Bunun içindir ki tarih ve tabiat iç içe yaşar. Konya ile Antalya arasında tabii bir köprü olup, her iki bölgedeki medeniyetlerin örneklerini taşır. Çok yakın bir gelecekte başta çevresindeki Konya, Seydişehir, Şarkîkaraağaç gibi yerleşim birimleri ile tüm yurttan gelen turistlerin dinlenme merkezi olacaktır. Bir cümle ile anlatmak gerekirse, Beyşehir bir yeryüzü cenneti gibidir. Eğer gün batışını Beyşehir’den izliyorsanız, karşıda Anamas Ormanları’nda yangın çıkmış gölü tutuşturmuş da göl yanıyor sanırsınız. Bu nedenledir ki, Beyşehir Gölü Gurubu, renk ve batış süresi yönlerinden, dünyada birinci derecede guruplardan sayılmaktadır. Tarihi eserler bakımından da zenginliğiyle de dikkat çeken Beyşehir’in önemi tarihi M.Ö 7500 yıla kadar giden Hititler dönemine yörede bulunan abidelerden de anlaşılmaktadır. Bugün Beyşehir’de her döneme ait birçok tarihi eser bulabilir ve gezebilirsiniz.

Gelelim belediyenin yaptığı yatırımlara… Beyşehir Belediyesinin hizmetleri ve yatırımları hakkında bizlere neler anlatacaksınız?
İlçemizin uzun yıllardır hayallerini süsleyen kültür ve yaşam merkezinin yapımına düzenlediğimiz törenle başladık. Beyşehir bölgesine yeni bir vizyon kazandıracak çok amaçlı olarak da kullanılabilecek modern bir Kültür Merkezini inşa ediyoruz. İhaleyi üstlenen firma ile imzalanan sözleşmenin ardından temeli atılarak yapım çalışmalarına başlanan Kültür Merkezi binamız, tamamlandığında ilçemiz yeni bir prestij yapıya daha kavuşmuş olacak. Beyşehir’imize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Kültür Merkezin bünyesinde Beyşehir’in en büyük AVM’ si yer alacaktır. Bunun yanında Beyşehir’in en büyük düğün salonunu içerisinde barındıracak. Üçüncü katında yine sözünü verdiğimiz, yaklaşık bin kişilik bir kültür ve yaşam merkezine kavuşacağız inşallah. Yine üzerinde, iş adamlarımızın ofis yapabileceği yerlerimiz olacak. Geçtiğimiz günlerde Beyşehir’e bir cazibe merkezi oluşturacağımızın sözünü vermiştik. Bu meydan, inşallah kültür ve yaşam merkezi yanında, Beyşehir’in de bir cazibe merkezi olacaktır. Kültür Merkezimiz tamamlandığında, bünyesinde çok amaçlı salon, düğün salonu, toplantı salonları, sergi alanı, konferans salonu, teras kafeteryası, alışveriş merkezi ve çeşitli donatılar bulunacaktır. Kültür Merkezinin inşaat çalışmalarını Beyşehir Belediyesi’nin resmi web sayfasını ziyaret ettikten sonra canlı yayınlar bölümünden Kültür Merkezi’ne tıklayarak canlı yayına erişebiliyor.

Beyşehir'de şimdiye kadar yapılmayan hizmetleri gerçekleştirdiniz. Bu hizmetleri başlıklar halinde anlatır mısınız?
Tabi 28 ayda imza attığımız pek çok yatırımımız var. Özellikle altyapı ve üst yapı yatırımlarında ciddi mesafeler katettik. 28 ayda bir rekora imza atarak 285 bin metrekarelik kilitli parke taşı döşedik. 75 bin metrekarelik asfalt çalışmasına da imza attık. Ana caddeler sıcak asfaltla kaplanmaya başlandı. Özellikle altyapısı tamamlanan güzergahlarda kilitli parke taşlarının yerini sıcak asfalt seriyoruz. Köyden mahalleye dönüşen yerleşim merkezlerinde ise sokak aralarında kilitli parke taşı döşeme faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Buralarda ana caddeler ise soğuk asfaltla kaplanıyor. İlk etapta hedefimiz ilçe genelindeki tüm yolların hızlı bir şekilde yazın tozdan, kışın ise çamurdan kurtarılmasına yönelik çalışmalar.
Bunların dışında belediyemizin BSA kanalı kenarında, SİT alanı olması nedeniyle yıkılıp yeniden inşa edilemediği için atıl vaziyette kalan bir binayı yeniden restore ve dizayn ederek emekliler konağı haline dönüştürdük. İlçemizde yaşayan emeklilerin de kendilerine özel bir mekanı oldu.

Yine kent merkezinde, tarihi Taşköprü’nün hemen yanı başındaki park, belediyemiz tarafından yürütülen çevre ve bahçe düzenleme çalışmaları sonrasında ailelerin yararlanabileceği nezih bir ortam haline dönüştürüldü. Üç dilde konuşan bank ve BSA kanalı kenarında yeni kamelyaların yerleştirildiği aile çay bahçesi, yeni dizayn ve görünümüyle verdiği hizmetten istifade eden ilçe halkının da beğenisini topladı. Gelecekte Belediyemiz tarafından kültür sanat evi haline dönüştürülmesini planlanıyoruz.

Bu hizmetimizle 67 mahallesi ile büyük bir coğrafyaya sahip olan ilçemizin dış mahallelerinde yaşayan ve kent merkezine gelme imkânı bulamayan yaşlı ve ihtiyaç sahibi ailelerin tepeden tırnağa giyimlerinin karşılanmasını amaçladık. Bu düşünceden yola çıkınca Mobil Giyim Bankasını uygulamaya koyduk. Konya’nın ilçelerinde ihtiyaç sahiplerine hizmet verebilmek için yollara düşen Türkiye’nin ilk mobil giyim bankasının, birçok yerel yönetime model ve örnek olacağını da düşünüyoruz.

Belediye olarak hayata geçirdiğimiz “Evde Bakım Hizmetleri" birimimizle ilçemizde yaşayan bakıma muhtaç kişi ve yaşlıları, kaldıkları evlerinde ayaklarına kadar giden görevlilerimiz sayesinde bakıma muhtaç olmaktan kurtarılıyor.

Sayın başkanım aktardığınız bilgiler için teşekkür ediyorum. Son olarak söylemek istediğiniz birşeyler var mı?
Ben de sizlere teşekkür ediyorum. Bundan sonra da ilçemizde iyi ve güzel şeyler olmaya devam edecek. Çünkü Beyşehir halkımız hizmetin en güzeline layık. Her zaman dediğimiz gibi, bizden sadece dualarını eksik etmesinler yeter.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.