1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KONYA’NIN ULAŞIM SORUNU VE THY KOMEDİSİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KONYA’NIN ULAŞIM SORUNU VE THY KOMEDİSİ

A+A-

Birçoğumuzun dikkatinden kaçan, birçoğumuzda yaşadıkça görülen Konya’nın sorunlarından birisi de ulaşımdır.
Ulaşım deyince bunun içinde şehir içi ulaşım, şehirlerarası kara, hava ve demiryolu ulaşımını içine alabiliriz.
Şehir içi ulaşımda yaşanan sıkıntıları zaman zaman yazmaktayız. Belki cılız olarak bu ulaşıma çare aranmaktadır ama sorunun çözümünün altındaki sıkıntının nüfusun hızlı artışı ve yolların yetersizliğinin arkasına sığınılmaktadır. Bunları kimin veya hangi kurumun çözeceğini burada izah etmeyeceğim. Ancak şunu da belirtmek isterim ki,  bir süre önce yapılacağı sözü verilen Metro’dan henüz bir ses, seda yok. Bakalım inşaatına ne zaman balta vurulacak beklemekteyiz.
Çevre yolu yapımı ise yıllardır yılan hikâyesine döndü ve adeta kaplumbağa hızı ile devam ediyor. Ne zaman biterse millet bir ohhh çekecektir. Belki de yolun yapımı bitinceye kadar, yapılan yolda gelecekte yetersiz kalacaktır. Buda işin başka yönü.
Yüksek Hızlı Tren Konya için bir kazançtır. Günümüz insanının zamanla yarıştığını kabul edersek Konya ve Konyalı bu noktada çok şey kazandı. Ancak hatırladığıma göre Konya- Ankara arası bir saat civarında olacaktır. Ne yazık ki, bu süreye inilemediği gibi, nerede ise 2 saat civarına yükseldi. Belli bir bölgede trenin hızı oldukça düşmektedir. Bu halledilmelidir.
İstanbul- Konya arasında daha önce çalışan Meram Ekspresi ve Mavi tren ise hızlı tren ile devre dışı kaldı. Ancak hızlı tren ise ihtiyaca tam cevap veremediği gibi, Pendik’te kalıyor ve diğer tarafa gitmek özellikle bilmeyenler için bir sıkıntı.
Halbuki YHT yanında, Meram Ekspresi ve Mavi trende devrede olsa, bunlar Haydarpaşa’ya kadar gitmekteydi ve buradan vapurla karşıya 15 dakikada gidilebiliyordu. Pendik’te inen yolcu Avrupa yakasına iki saatten önce istisnalar hariç gidemiyor.
Şimdi THY’ye gelelim ve sıkı durun size fıkra gibi bir olay anlatacağım.
Son yıllarda gerek YHT, gerekse yollarda artırılan kalite ve çift yol ile belki biraz daha rahat ve çabuk yolculuk yapabiliyoruz.  Türkiye’de bir çok vilayete ise yeterli- yetersiz hava alanı ve uçak seferleri başladı ve devam ediyor.
Yapılan açıklamalara bakılırsa bundan dolayı birçok vatandaş Hava yolu ile seyahat etmeye ulaştı. Şimdi sıkı durun.
Konya yakın illerle beraber yaklaşık 4 milyona hitap eden bir kentimiz. Ticari ve  zirai, turizm ve fuarları, gelişen üniversiteleri  ile Türkiye’nin önde gelen illerinden birisidir. Bunun yanı sıra Konya’mız karasal iklime ve kış şartlarını en yoğun yaşayan illerdendir. Konya Hava alanı kısmen askeri, kısmen sivil hale getirildi. Belki apron ve terminal genişledi ama yetersiz olduğu gözle görülmektedir. Konya- Aksaray- Karaman hinterlandına uygu bir sivil hava alanı yapılmalı ve yine belirtelim, mevcut hava limanı meteorolojik sıkıntıların en çok yaşandığı bölge olması nedeniyle de yapılacak hava alanı için çok ciddi araştırma yapılıp, işe başlanılmalıdır.
Konya hava limanının bir diğer ciddi eksikliği de kötü hava şartlarında uçakların iniş ve kalkışını sağlayan radar cihazının bulunmayışıdır. Şu günlerde bile bunun sıkıntısı yaşanmaktadır.
Geçtiğimiz gün Konya’dan akşam saatlerine kadar hiçbir uçak ne yurt içine, ne de yurt dışına kalkabildi. Ne de İstanbul’dan ya da başka yerlerden Konya’ya iniş yapabildiler. İnsanlar adeta koyun gibi daracık bir yerde saatlerce bekletildi.  Kimi insanın zamanının ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur.
Uçak seferlerinin iptal edilmesi vatandaşların büyük tepkisi aldı. Buraya kadar olan bölüm belki insan elinde değildir. Can güvenliği önemlidir. Ya madalyonun diğer yüzü…
Bendenizde o gün İstanbul’a bir toplantıya gitmek için bir hafta önce inişi Sabiha Gökçen, Konya’ya dönüşü de Atatürk hava alanından olmak üzere saat 23.55 de internet üzerinden bilet almıştım.
Gidiş için o gün Hava meydanında bileti aldım. Dönüş için akredite yaptırdım. Uçak iptal olunca Konya-İstanbul gidişinin ücretini Konya’dan internet üzerinden görüşmelerimiz ile hesabımıza bilet ücreti iade edildi.
Gelelim İstanbul- Konya biletine. Telefon, internet Vs. görüşmelerimizde elli yere başvurduk. Kimisi şuraya, kimisi buraya yönlendirdi. Bilet parasını alabilmek için telefonda bu parayı nerede ise harcadık. Buda yetmedi. Telefonla yönlendirildiğimiz yerler ile görüşebilmek için inanın saatlerce müşteri temsilcisine ulaşmaya çalıştık.
Buda yetmedi. THY Konya bölge Müdürüne ulaşamadık. Genel Müdür Erol beye dileğimizi anlattık. Bize yol gösterdi. Gösterilen yolu takip ettik. Yine sonuç yok. En sonunda bize genel müdürlükçe, Konya’dan bir şirkete git, bilet ücretini al dediler. Buna yöneldik Konya’da bilet satan iki firmaya başvurduk. Onlarda bize cevap veremediler. E sonunda gidip hava alanından biletinizin karşılığını alacaksınız dediler.
Yani bilet parasını alabilmek adına, bilet parası kadar harcama yatık. Daha sonuç alamadık.
Bakalım bundan sonrası ne olacak takip edeceğiz. Sanırım bu yazımı ilgililer okur- görürde böylesine vatandaşa eziyet edilmekten bundan sonrası için kurtarır.
Bizim işimizin takipçisi olsun, iş şimdilik sonuçsuz kaldı. Birde zavallı vatandaş olursa, vay haline…

Bu yazı toplam 414 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.