1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Konya'nın ve Türkiye'nin Sultân'ül Vâizîn'i kaybedeli 6 yıl oldu!
Konya'nın ve Türkiye'nin Sultân'ül Vâizîn'i kaybedeli 6 yıl oldu!

Konya'nın ve Türkiye'nin Sultân'ül Vâizîn'i kaybedeli 6 yıl oldu!

Konya'nın manevi mimarlarından Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi'nin vefatının üzerinden 6 yıl geçti.

A+A-

Âlem, büyük bir ilim adamını, Sultan’ül Vaizini kaybedeli 6 yıl oldu.

5 Mart 2011 sabahı Konya’daki bütün camilerden aynı anda yükselen sala, büyük bir âlimin, çok sevdiği Rabbine kavuştuğunu haber verdi. O, Rabbine kavuştu ama Konya hocasını, İslam âlemi de büyük bir âlimini kaybetti.

Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi vefatının altınçı yıldönümünde özlemle anılıyor.

TAHİR BÜYÜKKKÖRÜKÇÜ KİMDİR?

Tahir Büyükkörükçü (1925, Konya - 5 Mart 2011 Selçuklu, Konya), Konya eski müftüsü ve Kapu Camii vâizi, 20. yüzyılın önemli İslâm âlimlerindendir. 5 Mart 2011 günü 06:00 sularında tedavi gördüğü Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde vefat etmiştir.

Eğitimi ve çalışma hayatı

1925'te Konya'da doğan Tahir Büyükkörükçü, ilkokulu mahalle okulunda okur. Konya'da Karma Ortaokulu olarak bilinen meşhur okula devam eder. Bu sıralar ilk defa hoca olmak ister.[1] Konya'nın meşhur hocaefendilerinden Mustafa Kurucu'dan hadis dersleri aldı. Hayran olduğu Mahmut Sami Ramazanoğlu'dan da mânevî ders alan Tahir Büyükkörükçü, 1945'ten sonra askerlik dönüşü, eski garaj civarındaki Boncuk Camii'nde imamlığa başladı. Vaizlik ve müftülük yaptı. Zamanın Diyanet İşleri Başkanı Ahmet Hamdi Akseki'nin Konya'ya gelişinde vaazını dinlediği Tahir Hoca, prosedür gereği yapılan bir imtihanla 1951 yılında Konya merkez vaizliğine tayin edildi. 1965 yılında da Konya müftüsü oldu.

1965'de Denizli'de başlayan salon konuşmalarıyla tanınmaya başlayan Büyükkörükçü'ye ilgi, 1960-70'li yıllarda Adana, Ankara, Bursa, Ceyhan, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Isparta, Karaman, Kayseri, Malatya, Maraş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas gibi merkezlerdeki çeşitli camilerde verdiği vaazlara ilgi her geçen gün arttı. 1968'deki meşhur İzmir Alsancak Spor Salonu konuşması, o günün siyasilerinin fevkalade dikkatini çekmiş ve İsmet İnönü bir meclis konuşmasında Tahir Büyükkörükçü'den söz ederek şöyle demiştir: hükümeti destekleyen üç saç ayak var. Birisi Said-i Nursi, birisi Konya Müftüsü, birisi de Gazâlî...”. Türkiye, onu İsmet İnönü'nün korkulu rüyası olarak tanındı.

Yedi yıla yakın devam eden müftülük döneminden sonra kendi arzusu ile tekrar kısa bir süre vaizlik yaptı ve 1973 yılında emekliye ayrıldı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra tekrar Kapu Camii'ne dönerek 2000 yılına kadar vaaz verdi.

Politik kariyeri

1977 yılında Milli Selamet Partisi'nden Konya milletvekili olarak Meclis'e girdi. 12 Eylül 1980 darbesinde Erbakan'la birlikte tutuklanarak 'İslâmî esaslara dönülmesini ve İslâmî devlet kurulmasını istemek' iddiasıyla askerî mahkemece yargılanarak 11 ay cezaevinde kaldı.

Başta Mahmut Sami Ramazanoğlu olmak üzere Ali Ulvi Kurucu, Hacı Veyiszâde Mustafa Efendi, Havlucu Ahmed Efendi, Lâdikli Hacı Ahmed Efendi, Konyalı Dişçi Mehmed Efendi, Mehmed Zâhid Kotku, Mekkeli Üstad Muhammed Alevî Mâlikî, Muhammed Harrânî, Musa Topbaş, Necip Fazıl Kısakürek, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi gibi kişiler, Büyükkörükçü'yü ziyaret edenler arasındaydı.

Konya'nın manevi dinamiklerinden İslam alimi Tahir Büyükkörükçü, 86 yaşında vefat etti. Kendisi evli olup Abdürrahman Büyükkörükçü adında bir oğlu vardır.

Eserleri

Hakîkî Vechesiyle Mevlâna ve Mesnevî
İslâm'da edeb
Mevlânâ ve Mesnevî gözüyle Peygamber Efendimiz
Mübarek Ramazan ve oruç
Müslüman Peygamberini tanımalısın

 

 

Tahir Büyükkörükçü Hoca (Sultân'ül Vaizin) Belgeseli (V4) from Dini Sohbetler on Vimeo.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.