1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Konya’nın vekil sayısı artacak mı?
Konya’nın vekil sayısı artacak mı?

Konya’nın vekil sayısı artacak mı?

AKP Parti’nin MHP’nin desteğiyle TBMM’ye sunduğu 21 maddelik anayasa değişikliği teklifinde milletvekili sayısının 600’e çıkarılması ön görülüyor. Teklifin kabul görmesi halinde Konya’nın vekil sayısı artacak.

A+A-

Yeni Anayasa değişikliği ile 550 olan Milletvekili sayısının 600 olması planlanırken, Konya’nın da 14 olan vekil sayısının 17 olacağı tahmin ediliyor.
MHP’nin desteğiyle AK Parti’nin TBMM’ye sunduğu 21 maddelik yeni anayasa değişikliği teklifi, pek çok değişikliği de beraberinde getiriyor. 2019 Kasım ayında Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte yapılması öngörülen genel seçim, Konya gibi seçmen sayısı yüksek illeri daha da yakından ilgilendiriyor. Artışı düşünülen bu 50 yeni milletvekili ise, 81 ilin nüfus ve seçmen sayılarına göre dağıtılacak.

Mevcut nüfusa ve seçmen sayısına göre Konya, 14 milletvekili çıkarıyor. 2839 sayılı “Milletvekili Seçim Kanunu”, milletvekili sayısı 19 ve üzeri olan illerde seçim bölgesini 2’ye ayırıyor.
Yani;1-18 milletvekili arası, 1 seçim bölgesinden. 19-35 milletvekili arası, 2 seçim bölgesinden.
36 ve daha fazla milletvekili olan iller de 3 seçim bölgesinden oluşuyor.

Söz konusu 21 maddelik yasa değişikliği teklifi, yerel seçimlerin Mart 2019’da, genel seçiminde Kasım 2019’da yapılmasını öngördüğünden, Konya’nın muhtemelen 17 milletvekili çıkaracak olması da en erken bu Kasım 2019 genel seçiminde mümkün olabilecek gibi görünmekte. Hatırlanacağı üzere bir süre önce Konya 16 milletvekili çıkartırken, Adrese Dayalı Nüfus Sayımı’nın ardından bu sayı 14’e düşmüştü. Söz konusu anayasa değişikliği teklifi, referanduma gelir ve halkın onayından da geçerse./Dursun Seyis

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.