1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’nın yükselen tarihi ‘Gevele’
Konya’nın yükselen tarihi ‘Gevele’

Konya’nın yükselen tarihi ‘Gevele’

Konya’da Osmanlı ordusunun kenti fethettikten sonra yıktırdığı kabul edilen Gevele Kalesi’nin restorasyon çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Yetkililer restorasyon çalışmaları sonucunda kaleyi tarihi, turistik ve sportif yönden hizmete sunacak

A+A-

SAVAŞLARIN YÖNETİM MERKEZİ
Necmettin Erbakan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Genel Sanat Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çaycı, geçmişi Helenistik dönemine kadar dayanan ve kentin savunmasında kilit rol oynayan volkanik dağların zirvesindeki iki kaleden birisi olduğunu aktardı. Prof. Dr. Ahmet Çaycı, “Bu kale, 360 derecelik görüş alanı ile Konya savunmasının stratejik yeri olmuştur. İşte bu sebeple tarih içinde, özellikle kale savunma sistemine dayalı Ortaçağ anlayışında, vazgeçilmeyecek alandır. İç kalede, hükümdar kasrı, dizdar ve iç hazine daireleri muhafızların oturacakları yerler, cephanelik, erzak ambarları ve 17 sığınak olup buralar, barış zamanlarında hapishane olarak kullanılmıştır. Ayrıca kalenin doğu tarafında savunma kuleleri mevcuttu” dedi.
HEDEF DÜNYAYA SUNMAK
Tarihi kalede kazılar yaparak ilim aleminin ve insanlığın hizmetine sunma amacıyla çalıştıklarını aktaran Prof. Dr. Çaycı, “burası Konya’ya çok yakın, Selçuklu Belediyesi’nin sınırları dahilinde. Selçuklu Belediyesi’nin Sille projesinin bir parçası olarak buradaki arkeolojik  ve tarihi alanın Konya’ya kazandırılması amacıyla 6 yıldır çalışıyoruz. Hem kaleyi hem de oradaki arkeolojik alanları kazandırıp, gezi veya alternatif bir alan oluşturmak istiyoruz. Roma, Bizans, Selçuklu, Karaman gibi Fatih dönemine kadar eserler, kalıntılar bulunuyor. 1464’e kadar orada yaşam sürüyor. Fakat orası insanların yaşadığı bir yer değil, olağanüstü durumlarda sultanların ve aile eşrafının güvenlik amacıyla sığındıkları yer. Olağanüstü durumlarda Konya’daki sultan ve ahalisi buraya sığınıyordu ve savaşı oradan idare ediyordu. Konya’nın tarihine katkı sağlayacak kalıntılar elde ettik.
DEFİNECİLER TALAN ETMİŞ 
Kalenin restorasyon çalışmalarına başlamadan önceki dönemlerde definecilerin uğrak mekanı olduğunu ve bu nedenle bölgenin çok fazla tahrip edildiğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ahmet Çaycı, “Defineciler tarafından büyük oranda tahrip edilen mimari yapılardan ayakta kalabilen mekanlar arasında sarnıçlar var. Define bulmak amacıyla diğer yapılara büyük zarar veren tarih düşmanları, sarnıçlara çok fazla rağbet etmemişler. Bu yüzden adı geçen yapılar bugüne kadar ulaşmışlardır. Bizim en büyük sıkıntımız definecilerdi. Fakat artık 24 saatlik geniş bir koruma nedeniyle bu sorunu yaşamıyoruz” ifadelerini kullandı.

KONYA’NIN TARİHİNE KATKI SAĞLAYACAK

Kazı çalışmaları sırasında birçok buluntu elde edildiğini ifade eden Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Görgülü, “Bölgede Konya Selçuklu Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmalarında elde edilen buluntular arasında seramik parçaları, cam tesera parçaları, sikkeler, takı eşyaları, ok uçları, taş gülleler, kandiller, alçı parçaları gibi çok sayıda buluntu ele geçirilmiş ve Konya Müze Müdürlüğüne teslim edilmiştir. Ayrıca 2013 yılından itibaren her yıl 6 ay boyunca devam eden kazılar neticesinde ortaya çıkartılan dehliz, tapınak, sarnıçlar ve burçların Selçuklu Belediyesi sponsorluğunda rölöve, restorasyon ve restitüsyon projeleri hazırlanarak, Konya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmış olup 2017 yılında restorasyon çalışmalarına başlanmıştı. Fakat kale etrafı riskli bölge. Bu nedenle çalışmalarımız titizlikle yürütüyoruz. Tamamlandığında ise Sille’yle bütünleşerek halkın hizmetine sunulan ve çeşitli aktivitelerin yapılabileceği turistik bir bölge olacak” şeklinde konuştu.   Dilhan DUMANOĞLU
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.