1. YAZARLAR

  2. Cengiz DÖNMEZ

  3. KONYASPOR GERÇEKLERİ-4
Cengiz DÖNMEZ

Cengiz DÖNMEZ

Yazarın Tüm Yazıları >

KONYASPOR GERÇEKLERİ-4

A+A-

KURUMSAL YAPI YETERLİ Mİ?

Konyaspor, “Kurumsal Yapı” olarak son yıllarda  gelişme kaydediyor..

Ama tam olarak istenilen seviyede mi? Hayır..

Mesela, resmi internet sitesinden (konyaspor.org.tr)  bahsedeyim..

“Takımımız” sekmesi’nin altında Futbolcularımız diye bir bölüm var.. Burada bütün futbolcuların resimli bilgileri var.. Daha bir iki gün önce Altınordu maçında oynattığın Uğur Demirok ve Leonard Zuta’nın isimleri ve resimleri yok.. Bunlar senin futbolcuların değil mi? Resmi internet sitende bu futbolculara niye yer vermiyorsun.. Ama özel de olsa maçta oynatıyorsun.. (Bu uyarımdan sonra hemencecik onların da resimleri koyarlar) Yine, aynı özel maçta oynattığın Openasenko senin futbolcunsa, niye 17 haftalık maç kadrosunda –yedek dahi olsa- listene koymadın? Kurumsal listede isimleri ve resimleri olmayan futbolcuları özel maçta da olsa oynatırsan, onlar bu kulübe nasıl “aidiyet duygusuyla” bağlanacaklar?

Futbolcudan çok antrenör var ve idari yönetici var?  “Takımımız” sekmesinde Teknik Heyet listesine bir bakın isterseniz..Bakın bunların listesini yazayım;

Sportif Direktör Mehmet Yıldırım (daha yeni),  Kulüp Menejeri Selçuk Özdil, Teknik Direktör Aykut Kocaman, Antrenörler; Fahrudin Ömeroviç, Turgay Altay, Arda Keskin, Alper Aşçı, Murat Öztürk, Barış Karakoç, Hacı Çetin.. Fizyoterapist Ahmet Bayrak ve Muhammed Salih Kırışka, Masörler Mehmet Can, İsmail Bostan, Fatih Tobakçal, Doktor Abdülaziz Türksoylu, Beslenme Uzmanı Emre Göktepe, Tercüman Vedat Kavi.. Daha var, listeyi uzatmıyayım.. Nerdeyse her iki-üç futbolcuya bir antrenör düşüyor.. Bu bolluk ve bereketin sebebi ne? Bu isimler, kurumsallaşma yolunda iyi görünebilir ama.. İşte bir de aması var.. Bakın listede, bir doktor var sadece. Koskoca kulüpte, trilyonların döndüğü kulüpte  en azından bir psikolog, psikiyatr, psikolojik danışman yok.. Takımımız neredeyse her hafta büyük  travma yaşıyor, teknik direktör ve futbolcuları sonraki maçlara hazırlayacak psikolog yok.. Çok büyük bir eksiklik bu. Bu eksiklik de sonraki her hafta görülüyor zaten.. Sahasında kaybeden takımın hocası ve futbolcularının, psikolojik tedaviye mutlaka ihtiyaçları var..

Sosyal Sorumluluk Projeleri yok.. Bu tip faaliyetler, kulübün medyada ve insanlar üzerinde olumlu algı bırakmasını sağlar.. Sosyal  Sorumluluk/Faaliyet Projesi olmasa da zaman zaman, eski futbolculara plaket verilmesi, kısa filmler hazırlanması,  engelli bireylerin maçlara alınması gibi güzel örnekler var.. Bunların geliştirilerek ve artırılarak devam etmesi gerekir.

Kurumsal İletişim Kanalları aktif olmalı.   Konyaspor’un internet sitesine girin, Basın Odası sekmesine tıklayın, karşınıza Konyaspor Logolarından başka bir şey çıkmıyor.. Basın Odası-Logolar, ne alâka diyeceksiniz! Yine aynı site’de, Taraftar Köşesi Sekmesine tıklayın, karşınıza bir adet duvar kâğıdı  resmi çıkacak.. Şaka gibi.. Ben, “taraftarla aramızda duvar var” anlamı çıkartıyorum.. Antrenman Programı Sekmesi’ne tıklayın, karşınıza Aralık’ın son haftasına ait program çıkıyor. Maçlar bitti, devre arası başladı, özel maçlar yapılıyor, hala Aralık ayına ait idman programı var.. Bunlar hep şaka gibi ama Kurumsallaşma yolunda da büyük eksikliklerdir. (Bu yazıdan sonra düzeltirler herhalde)

Kısaca Kurumsal Site’den daha fazla bahsedebilirim ama bu kadar örnek çok bile..

Bir de ekonomik konular var tabi.. (İnternet sitesinde kitabına uydurulmuş, ayrıntıları olmayan gelir gider tablolarından bahsetmeyeceğim.?)

Kulüplerin gelirleri; Ticari Gelirler (Sponsorluk, reklam, isim hakkı, ürün satışı, spor toto hak edişleri..), Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi Gelirleri, Naklen Yayın Havuzundan alınan gelirler ve Maç Günü gelirlerinden (bilet ve kombine satışları) oluşur.

Yayıncı kuruluş, performans pirimi olarak, her kulübe “ayakbastı  parası gibi”  para veriyor.  Bu sezon verilen para 30,8 milyon TL. (Eski  parayla yaklaşık 31 trilyon) Ayrıca, her galibiyet için 2,7 milyon, her beraberlik için ise 1,4 milyon lira performans primi veriyor.   Ayakbastı parası olarak 31 Milyon lira az para değil bir takım için.. Ayrıca, çok galip gel, deplasmanda çok beraberlik yakala, “yani iyi oyna iyi kazan”  kasanı doldur, deniliyor.

Peki biz Aykut Kocaman’la kendi sahamızda yaptığımız son 19 maçta ne yaptık?

4 galibiyet, 10 beraberlik, 5 de mağlubiyet aldık..

Sahamızda  toplam 25 puan kaybetmişiz. Bunun parasal değeri nedir peki? 27,5 milyon TL..

Aykut’u Avrupa Kupalarına gideceğiz diye takımın başına getirmişiz, değil Avrupa’ya gitmek, neredeyse PTT 1.Ligi’ne gidecektik. Aykut Kocaman bu takımı Avrupa Kupalarına götüremediği için, al sana oradan da 30 milyon liraya yakın bir gelir kaybı…

Kaybettiğimiz ve berabere kaldığımız maçların sonunda  bu 30 milyon TL ye  yakın gelir kaybında  Aykut Kocaman da bir sebep değil midir? 30 milyon ayak bastı parası aldık,   sahamızda puan kayıplarımız olmasaydı 30 milyon liraya da yakın buradan gelecekti, al sana 60 milyon TL…  Avrupa Kupaları’na gitseydik, al sana 30 milyon lira da UEFA’dan.. Etti 90 milyon.. Yani 90 Trilyon.. Konyaspor’un kasasında borç kalmadığı gibi alacağa geçerdi..Aykut Hoca konusunda yönetim masaya yumruğunu vuramayınca, kayıplar da böyle milyon milyon gidiyor..  Daha da gitmeye devam edecek..

Madem borç içinde olduklarını bu yüzden transfer yapılamadığı falan söyleniyor. Eee, kardeşim sen sahanda galibiyet elde edemezsen para kazanamazsın. Bir galibiyete neredeyse bir futbolcu transfer edilir. Sahandaki  5 mağlubiyet’i  ve 10 beraberliği galibiyete çevirseydin, bırak üç-beş transferi, takımı baştan aşağı yenilerdin.. Aykut’la 39 maçta sahanda 4 galibiyet al, sonra param yok diye ağla.. Aykut’tan da vazgeçme..

Bir de İttifak Holding’le yapılan bir isim hakkı (sponsorluk) işi var.. Bu isim hakkı için verilecek paranın dışında bir de Konyaspor’a transfer edilecek bir futbolcunun maliyetinin karşılanması sözü varmış.. Diyorum ya, hep mış’lı konuşuyor, yazıyoruz..Çünkü, Kulübün İnternet Sitesinden bir haber öğrenemezsiniz, yöneticiler de  hiçbir konuda açıklama yapmıyorlar. Ancak, yöneticilere yakın kişilerden duyumlar alınıyor ve bu bilgilere ulaşılıyor..  Hani, “kelin merhemi olsa önce kendi kafasına sürer” derler ya, o biçim yani.. İttifak Holding parayı buldu da Konyaspor’a mı yedirecek?

Kurumsallaşma yönünde bir büyük eksiklik de, iletişim eksikliği..  Sürekli olarak Teknik Direktör konuşunca, bu takımın bir yöneticisi yok mu? derler.  O  da, kurumsulaşma adına bir zafiyet olarak görülür.

Konyaspor’da bir de “Üst Akıl”a ihtiyaç vardır. Geçmişte Konyaspor’da görev yapmış Başkanlar, Teknik Direktörler, Antrenörler ve Eski Futbolcular’dan bir  heyet oluşturulsa ve bu heyetin görüşlerine başvurulsa, mutlaka kurumsal olarak daha da iyiye gidileceğine inanıyorum. Çünkü, Konya’da, Konyaspor’da  görev yapmış halâ çok sayıda eski başkanlarımız, kaptanlarımız ve futbolcularımız,  futbol adamlarımız var.. Bunlardan yararlanılması gerekir..

Kurumsallaşma lafla olmaz, icraatla olur.. Her ne kadar Mektup’un zarfı cicili-bicili görülüyorsa da, zarfın içindeki mektup karalama defteri gibi, bir şey anlaşılmıyor..

Bu yazı toplam 1070 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.