1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Konya'ya 35 milyar TL yatırım
Konya'ya 35 milyar TL yatırım

Konya'ya 35 milyar TL yatırım

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi’ne katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, son 13 yıldır hükümetin Konya’da 35 milyar TL yatırım yaptığını dile getirdi

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

1. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi’nin açılışı Konya’da Dedeman Otel’de gerçekleşti.  Açılışa Konya protokolünün yanı sıra Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hükümetin Konya’ya çok büyük önem verdiğine dikkat çekti. Son 13 yıldır hükümetin Konya’da 35 milyar TL yatırım yaptığını kaydeden Eroğlu, bakanlıklar içinde en çok yatırım yapan bakanlık olduklarını ifade etti. Eroğlu, yaklaşık 5 buçuk milyar TL ile Konya’yı çiçek gibi yapacaklarını kaydederek, “Özellikle 110 yıldır hayal edilen Mavi Tünel yani Akdeniz’de boşa akan suların Konya’ya yönlendirmesi konusunda ilk defa hükümetimiz mesafe kat etti. Özellikle Akdeniz’e boşa akan sulardan Derebucak’ta bir baraj inşa ederek, Beyşehir Gölü’ne oradan muhteşem bir suni nehir, Türkiye’nin en uzun suni nehrini inşa ederek bunu Konya Ovası’na aktardık. 17 bin 34 metre uzunluğunda dev bir Mavi Tünelle Konya Ovası’na su aktarıyoruz.” dedi.

TÜRKİYE BAL ÜRETİMİNDE 2. SIRADA

Veysel Eroğlu, Konya’nın tahıl ambarı olarak bilindiğini ama Afyonkarahisar’dan sonra tıbbı aromatik bitkilerinde merkezi olacağını vurguladı. 2011 yılında muhteşem bir dönüşüm yaptıklarını dile getiren Eroğlu yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri aktardı: “Önce Orman Teşkilatını sadece ormanlık alanlarda çalışan değil bütün Türkiye’de hatta gönül coğrafyamızda çalışan bir kurum haline getirdik. Ormanda odun dışı ürünler olunca bu konuda Odun Dışı Ürünler Daire Başkanlığı kurduk. Şu anda36 adet eylem planımız var. Ceviz, badem, bal ormanları, dut eylem planı, mavi yemiş, tıbbı ve aromatik bitkiler gibi 36 tane eylem planımız var. En yakın orman köylülerine cevizinden bademine kadar dikiyoruz ve 3 yıl bakım masrafları hepsi bakanlığa ait. Eskiden arıcılar ormana giremezdi şimdi 344 bal ormanı var. Bu sayede Türkiye bal üretiminde dünyada 2. sıraya yükseldi. Büyük ormanlarda çok büyük tıbbi bitkiler var. Türkiye’de sadece endemik türden yaklaşık 3 bin 700 adet bitki türü var. Şu anda bilinen 350’den fazla tıbbi ilaç olarak kullanılacak tıbbi bitki mevcut. Maalesef bunlardan yeteri kadar istifade edilemiyor. Tıbbı ve aromatik bitkileri ham madde olarak değil, sanayisini de kurmak suretiyle bir çalışma yapılması şarttır. Tıbbi ve aromatik bitkilerde şu ana kadar 600 milyon dolarlık bir ihracat yapıyoruz. Sıramız 18. sırada. Bizim hedefimiz 2023 yılına kadar sektörü canlı tutup en azından 5 milyar dolarlık bir ihracat yapma potansiyeli olduğunu görüyorum ve belirli bir hedef koymalıyız.”

SAĞLIK OKURYAZARLIĞI ARTMALI

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ürünlerin katma değerini arttırarak dünyaya sunulup satılması da mesafe alması gerektiğini belirterek, ülkede yaşayan her ferdin kendi sağlık okuryazarlığını arttırması gerektiğini vurguladı. Akdağ, “Her çeşitten her eğitim seviyesi ve her yaştan insan için sağlık okuryazarlığının artması son derece önemlidir. Böylece sağlığımızı nasıl koruyacağımızı bilir, sağlıklı yaşamanın yollarını kolay arar, sağlık sistemini gereksiz yere kullanmayız.” şeklinde konuştu. Türkiye’nin zengin endemik bitki örtüsü olduğunu söyleyen Akdağ, bunlardan bitkisel ilaç geliştirilmesinin mümkün olduğunu ifade ederek, “Bu bitkisel ilaçların hem Türkiye’de tedavi açısından kullanılması hem de yurt dışında kullanılması mümkün. Geçtiğimiz yıllarda binlerce yıllık özellikle tıp geleneğimizle barışma yoluna gittik. Önce 2010 yılında Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliğini yaptık. Türkiye’den bilim dünyasının ve endüstrinin bitkisel ilaç üretmesi bu bitkisel ilaçların ruhsat alması ve ruhsat aldığı bu bitkisel ilaçların pazarlanması bunlarla tedavi yapılması hukuken mümkün ve mevzuat tamamlanmış durumdadır. 2014 tarihinde sadece bitkisel ilaçlar ya da tedavi anlamında değil diğer tamamlayıcı tıp uygulamaları anlamında da yönetmeliklerimizi geliştirerek; bitkilerle tedavi(fitoterapi), arı ve ürünlerinin hastalık tedavisinden kullanılması, akupunktur, hipnoz gibi alanları tanımlayarak bunların insan sağlığına kanıta dayalı biçimde hizmet etmesinin önünü açmış durumdayız. Türkiye’de bakanlığımıza başvuran ve ruhsat alan 12 adet geleneksel bitkisel ürün var. 2023’e kadar bunun sayısının 100 olmasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. Recep Akdağ sözlerinin sonunda vatandaşlara uyarılarda bulunarak, hangi tedavi olursa olsun uzmanından alarak sorgulamaları gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıya bakanların yanı sıra Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bakan yardımcıları, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.