1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Konya’ya en refah dönemi Alâeddin Keykubad yaşattı'
'Konya’ya en refah dönemi Alâeddin Keykubad yaşattı'

'Konya’ya en refah dönemi Alâeddin Keykubad yaşattı'

Çumra Cuma Grubu’nda, Selçuklu dönemi Konya ve Beyşehir tarihini anlatan Prof. Dr. Mikail Bayram, “Beyşehir Sultan Alâeddin Keykubad döneminde hayat bulmuştur. “Konya en refah dönemini Alâeddin Keykubat zamanında gördü ve yaşadı” dedi.

A+A-

Çumra Cuma Grubunda Beyşehir’i anlatan tarihçi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mikail Bayram, çok zengin bir tarihi geçmişi olan Beyşehir’in Selçuklular dönemini dile getirdi.

Çumra’da Mehmet Yetişen’in misafirperverliğinde gerçekleştirilen sohbette, Konya ve Beyşehir tarihiyle ilgili önemli açıklamalar yapan Selçuklu tarihi uzmanı Prof. Dr. Mikail Bayram, “Konya en refah dönemini Alâeddin Keykubat zamanında gördü ve yaşadı. Konya, 1221-1237 tarihleri arasında 16 yıl hükümranlık süren Alâeddin Keykubad döneminde yaşadığı refahı ne Osmanlı döneminde ne de günümüzde bile yaşamamış ve görmemiştir” dedi. “Beyşehir de Alâeddin Keykubad döneminde hayat bulmuştur” diyen Prof. Dr. Bayram, Beyşehir’in beylik olarak ilk defa ortaya çıkmasının 1. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde olduğunu belirterek Beyşehir tarihi üzerine yapılan çalışmalarda pek çok yanlış bilgilere rastladığını söyledi. Bu yanlış bilgileri en çok yapan tarihçinin de İbrahim Hakkı Konyalı olduğunu öne süren Prof. Bayram, “Beyşehir Tarihi” aktarılırken çok büyük yanlışların yapıldığını gördüğünü ifade ederek Beyşehir Tarihi üzerine mufassal bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Tarihçi Bayram, Beyşehir tarihiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Beyşehir’in esas parlak dönemi 1. Alâeddin Keykubat zamanıdır. Alaeddin Keykubat tarihe çok meraklı, güzel manzaraya düşkün bir insandı. Bu yüzden Alaeddin Keykubat zamanında Anadolu’nun muhtelif yerlerinde manzarası güzel ve harika olan yerlere birer saray ve köşk yaptırır. O yaptırdığı köşklerden birisi Kubadabat Sarayı’dır. Kayseri’de Erkilet tepelerinde ve Erciyes Dağına bakan bir göl var ve o gölün kenarında yine Kubadiye Sarayı’nı yaptırmış, o dönemlerde oraları ormanla kaplı olduğu için Sultan Keykubat geziler yapar ve ava da çıkarmış. Alania’yı fethettikten sonra oraya bir kale ve tepeleri görecek şekilde bir saray yaptırmış, kazılarda ortaya çıkarılan kalıntılara göre o sarayın da mükemmel bir saray olduğu ortaya çıkarıldı.”

“EMİR EŞREF MUHTEDİ İDİ…”

Bazı tarihçilerin Eşrefoğulları Beyliğinin kurucusu Emir Eşref’in kimliği hakkında yanlış bilgilere sahip olduklarını ifade eden Bayram, “Arap tarihçiler Bedreddin Aynî ve Şehabeddin Amerî, Beyşehir’den bahsederken Beyşehir Beyliği kurucusunun “mühtedi” olduğu söylüyorlar. Yâni Hristiyanken Müslüman olduktan sonra kendisine Eşref adı verilmiş. Bul bölgeyi ona veren yine Alâeddin Keykubat. Yani Beyşehir Beyliği’nin kurulmasını sağlayan Alâeddin Keykubad’dır. Melik Eşref’in de Selçuklu sarayı ile ilişkisi bulunduğu anlaşılıyor. Selçuklu’da “melik” unvanlığı sadece sarayda olanlara ve sarayda akrabası bulunanlara ancak veriliyor. Emir Eşref’e ve Emir Süleyman’a “Melik” unvanını veren de Alâeddin Keykubat’tır.” dedi.

Eşrefoğlu Camisinin ahşap yapı mimarisinin en harika olan yapı olduğunu belirten Bayram, Eşrefoğlu Camiini inşa eden kişinin de Emir Süleyman olduğunu söyledi. Alâeddin Keykubat döneminde Selçuklu’nun saray mimarının Sadeddin Köpek olduğunu ifade eden Bayram, beş kilometre uzunluğundaki Konya dış surlarının da Alaeddin döneminde iki senede inşa edildiğini kaydetti.

Alâeddin Keykubat’ın zehirlenerek öldürülmesinde İran yanlısı devlet adamları ile büyük oğlu II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in de payı olduğunu söyleyen Mikail Bayram, şu ifadelere yer verdi: “Anadolu Selçuklu Devleti’nin en parlak dönemi Alâeddin Keykubat dönemidir. Sultan Keykubat’ın öldürülmesiyle bu devir kapandı. Mübalağa etmiyorum ve şunu söylüyorum; Anadolu hiçbir devirde, Alaeddin Keykubat zamanındaki refah seviyesine ulaşmadı. Osmanlılar zamanında da ulaşmadı bugün de ulaşmadı. Türklerden önceki dönemlerde de Anadolu bu refah seviyesine ulaşmadı.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.