1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’yı dünyaya taşıyan marka
Konya’yı dünyaya taşıyan marka

Konya’yı dünyaya taşıyan marka

1972 yılında Arçelik servisi olarak çalışmalarına başlayan Çağlayan Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ağaçayaklar, bugün Kadana’dan Fildişi Sahili’ne, İngiltere’den Birleşik Arap Emirliklerine kadar 4 farklı kıtaya ihracat yapıyor

A+A-
Dursun Seyis ve Erol Karapete'nin haberi

Konya’da başladığı iş hayatına Avrupa’nın kapılarını açarak devam eden bir başarı örneği. Çağlayan Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ağaçayaklar, İşçi olarak başladığı iş hayatına, dünyanın birçok ülkesine gerçekleştirdiği ihracatla adından söz ettiren bir başarı öyküsü. Kaliteli hizmet ile adından söz ettiren Çağlayan Soğutma, maksimum verimle ürünleri kısa süre içerisinde müşterilerine sunuyor. KOSGEB ve TUBİTAK başta olmak üzere bir çok projesiyle bu yıl içinde Organize Sanayi’de yeni yerlerine geçecek olan Çağlayan Soğutma, hedefleri doğrultusunda başarılı bir şekilde ilerliyor.

Ahmet Bey Öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz?
Şirketin Yönetim Kurulu Başkanıyım. Bu işlere 1972 yılında Arçelik servisinde başladım. 1977 yılına kadar çalıştım. Ardından askerlik geldi askere gittim. Dönüş sonrası küçük bir işyeri açtım. 1998 yılına kadar işleri büyütmeye çalıştım. 1998 yılında BÜSAN’ da yedek parça ve satışını gerçekleştirdiğimiz bir yer açtım. Bu senede organize sanayiye geçeceğiz.

Ahmet Bey şirketinizde bulunan ürünlerinizden bahsede bilir misiniz?
Şirketimiz soğutucu odaları kuruyor. Açacak olursam bunu, soğuk ürün gereksinimi olan her yere bu odaları kuruyoruz. Özellikle büyük marketlerle çalışıyoruz. Bunun yanında soğutucu odası ihtiyacı olan her kuruluşa tedarik ediyoruz.

Soğutucu odalarını ortalama kaç iş gününde teslim ediyorsunuz?
5 ile 30 iş gününde imalatını gerçekleştirip odaları kuruyoruz. Çalışanlarımız hızlı ve profesyonel bir şekilde çalışmalarını gerçekleştiriyor. Müşterilere teslimatı maksimum memnuniyetle yapıyoruz. Şirketimizin en önemli prensibi hızlı ve kaliteli hizmettir.

Ahmet Bey soğutucu odalarının parçalarını kendiniz mi üretiyorsunuz?
Hayır, bir tek paneli kendimiz üretiyoruz. Geri kalan parçaların tamamı yurt dışından ithal ediyoruz. Ülkemizde gerçekleştirdiğimiz ürün yelpazesi az çok belli.

Soğutucu odalarının pazarlamasını Konya içinde mi gerçekleştiriyorsunuz?
Biz bu işte planlı ve programlı bir işleyişle hareket ediyoruz. Bu doğrultuda Konya’da başladığımız yolculuğa, Türkiye geneli hizmet vererek devam ettik. Türkiye piyasasında işe girdikten sonra hedeflerimizi büyüttük. Bugüne gelindiğinde, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Kuzey Amerika Kıtası’na uzanan bir hikayemiz var.

Ahmet Bey ihracat gerçekleştiren bir şirket olarak hangi ülkelerle çalışıyorsunuz?
Kanada, İngiltere, Fildişi Sahili, Kenya, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere birçok ülkeye ulaştık. Bunu artırarak devam edeceğiz. Önceliğimiz daha çok yurtdışı piyasası. Bu doğrultuda plan ve projelerimizi belirledik.

Müşterilerinize servis ihtiyacını nasıl karşılıyorsunuz?
Türkiye geneli bayilik ve servislerimiz mevcut hali hazırda. Yurtdışında ise Kanada, İngiltere, Fildişi ve Kenya’da bayiliklerimiz müşterilerimiz ihtiyaçlarını gidermek için mevcut. Bizim için müşteri memnuniyeti çok önemli. Müşterilerimiz her hangi bir sıkıntıyla karşılaştıklarında aynı hızda bizlerde onlara ulaşıyoruz.

Ahmet Bey Konya’da rekabet durumu nasıl?
Rekabet ortamının oluşması için eşit seviyede şirketlerin olması gerekiyor. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz üreticilerde mevcut durumda. Şirket olarak bunlar bizlerle rekabet içinde olamazlar. Bu yüzden gerek Ar-Ge çalışmalarımızla, gerekse hedeflerimiz ve Pazar payımızla Konya’da bir numarayız.

Özelden genele dönecek olursak Türkiye Piyasasında Rekabet Ortamı nasıl?
Büyük şirketlerle yarış içerisindeyiz. Asıl piyasa Konya dışında bizim açımızdan. Çünkü hem Türkiye hemde Dünya’ya açılıyoruz. Biz Konya’da büyüyüp Dünya’ya kapılarını aralayan bir şirket olarak durmadan çalışıyoruz. Rekabet boyutunda yarışmaktan ziyade, daha iyi olabilmek için çalışıyoruz.

Ahmet Bey şirketinizin Pazar Payını ülke geneli ve ihracata paydalarsak nasıl bir sonuç ortaya çıkar?
Çalışmalarımızı ihracat ağırlıklı yapmaya çalıştığımızı belirtmiştim. Bu doğrultuda hedeflerimizi gerçekleştirmeye başladık. Üretimimizin %70’ini iç pazara, %30’unu dış pazara gerçekleştiriyoruz.

Bünyeniz Altında Kaç kişiyi istihdam ediyorsunuz?
Şirketimiz bünyesinde şuan 130 çalışanımız var. Bu şirketimizin büyümesine paralel olarak doğru orantıda artıyor. Daha fazla çalışarak hem Pazar payını büyüteceğiz, hem de insanlarımıza yeni istihdam ortamı oluşturacağız böylelikle.

Ahmet Bey hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?
Bu yıl içinde Organize Sanayi’de 22 bin metrelik bir alana geçeceğiz. Burada çalışmalarımızı duraksız bir şekilde yürüteceğiz. Bununla beraber Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. KOSKEP ve TUBİTAK’ ta projelerimiz var. Bunları gerçekleştirip şirketimizi yarınlara taşımak için çalışıyoruz. Bizim için müşteri memnuniyeti çok önemli bunu tekrar dile getirmek istiyorum. Müşteriye maksimum verim içerisinde güvenli ve kaliteli üretim gerçekleştirmek.

Ahmet Bey son dönemlerde yaşanan olaylar hakkında söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Öncelikle Allah vatanımızın milletimizin birlik ve bütünlüğünü bozmasın. Zor bir dönemden geçiyoruz. Darbe girişimi oldu bu ülkeye birçok zarar verdi gerek manevi gerekse fiziki. Fakat bir kez daha gördük, bu millet bu oyunlara gelmeyecek kadar dirayetli. Başta devletimiz olmak üzere vatandaşlarımızın bu süreçte göstermiş oldukları onurlu direniş geleceğe daha iyi bakmak adına bizlere umut veriyor. Ben de bir vatandaş olarak elimden geldiğince vatanıma milletime hizmet etmek için elimden geleni yapacağım. Yarınlar daha umutlu daha güzel olacak Allah’ın izniyle.’’ Diyerek sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.