1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’yı saran kötü kokunun sebebi hidrojen sülfür mü?
Konya’yı saran kötü kokunun sebebi hidrojen sülfür mü?

Konya’yı saran kötü kokunun sebebi hidrojen sülfür mü?

Konya'da günlerdir sebebi bulunamayan kokuyla ilgili yeni bilgilere ulaşıldı. Özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte gelmeyen yağışlarla artan kötü koku nedeniyle yetkililer henüz bir açıklama yapamazken çeşitli iddialar ortaya atılıyor.

A+A-

Konya şehir merkezinde ağırlıkla da Konya'nın Karatay ilçesini adeta esir alan kötü kokunun nedeni hakkında yetkili makamlardan henüz net bir açıklama gelmedi.

Sosyal medyada kokunun nedeninin sanayi bölgeleri olduğu iddia edilse de sebebin öyle olmadığı görüşünde olanlar var.

Bazı kesimler kokunun nedeninin artan şehir nüfusu olduğunu söylüyor. Bu görüşü doğrular nitelikte bilgiler ise bazı araştırma yazılarında yatıyor.

Gazeteniz Hakimiyet, Konya'yı saran kötü kokuyla ilgili araştırmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz yaz aylarının ortalarında zaman zaman şehri saran ve yazın son dönemlerinde ara ara gece saatlerinde ortaya çıkan kokuyla ilgili yeni bilgileri sizler için araştırdık.

Konya'nın birçok kesiminde an itibariyle doğalgaz kullanılıyor. Bu sebeple kömür kokusu farklı bir renge sahip. Hal böyle olunca önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in "Kalitesiz kömür" açıklaması bağlamında karşılık görmeyen bir durum ortaya çıkıyor.

Konya'da çoğunlukla Karatay Bölgesi'nde dağıtımı yapılan kömür kokusu hali hazırda gece saatlerinde havada geziyor. Ancak gündüz saatlerinde etkisi büyük oranda azalıyor.

Zaten Konya'yı esir alan koku da kömür kokusuna hiç de benzemiyor.

Tahir Akyürek'in Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde o dönem yaz aylarında ortaya çıkan çürük et ve ceset kokusuna benzeyen kokuyla ilgili dönemin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri şimdiki Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, "Sabit ve mobil hava kalitesi ölçüm istasyonlarımız var. 28 ilçede ölçüm yapabilecek düzeydeyiz. Bu verilere de bakıldığı zaman bizim insan sağlığını etkileyecek üst düzeyde bir şey görmedik. Sorunun temelini tam olarak tespit edemedik. Aslım Bölgesinde bu tür şikâyetler geliyordu ama orası da 3 ay önce tamamen kaldırıldı ve üzeri örtüldü. Vatandaşlarımız rahat olsun, insan sağlığını etkileyecek herhangi bir şey yok" açıklamasını yapmıştı.

Geçtiğimiz günlerden itibaren oldukça ağır bir şekilde yine Konya'yı adeta esir alan kokuyla ilgili Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca'nın güncel açıklaması ise önceki açıklamasına yakın gibi görünüyor. Kılca son açıklamasında "Konu daha çok Büyükşehir Belediyemiz ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün kontrolünde. Kokunun arıtmadan kaynaklandığını söyleyenler kadar, çevredeki fabrikalardan kaynaklandığını söyleyenler de var. Doğrusu tam olarak tespit edemedik" görüşlerinde yer verdi.

Bazı kalabalık ülkelerde de aynı sorunlar görülüyor. Geçtiğimiz yıllarda İzmir, Eskişehir, Kırıkkale ve bazı illerimizde de aynı sorunlar görüldü.

Sebebi bir türlü açıklanamayan kokularla ilgili uzmanlar arıtma tesislerini ve arıtma kanallarının debisinin düşmesi sebepleri üzerinde durdu. Bu açıklama ve araştırmalara rağmen kokunun sebebi hakkında herhangi bir resmi açıklama yapılamadı.

Yaptığımız araştırmalar neticesinde karşımıza hidrojen sülfür isminde bir madde çıktı. Bu maddeyle ilgili en anlaşılır şekilde halk dilinde insan gazının kokusuna benzeyen bir madde olduğu bilgisine ulaştık.

HİDROJEN SÜLFÜR HANGİ DURUMLARDA ORTAYA ÇIKAR?

Evsel atık su içinde sülfat konsantrasyonu 20-100 mg/lt arasında değişir. Atık su içinde bulunan sülfat (SO4-2) anaerobik (havasız ortamda) şartlarda (oksijen ve nitrat yokluğunda) sülfat indirgeyici bakteriler tarafından biyokimyasal reaksiyon için oksijen kaynağı olarak sülfattaki oksijeni kullanarak sülfür iyonuna dönüşür. Sülfür iyonu ortamdaki hidrojen iyonu ile reaksiyona girerek hidrojen sülfür gazı oluşur.

Bir diğer deyişle kanalizasyon şebekesinde beton kanallar arasında ilerleyen atıklar havasız ortamlarda kalması nedeniyle yani kanalizasyon hatlarında yaşanan tıkanmalar ya da kanalizasyon atıklarının taşınması için gerekli miktarda su olmaması yahut kanalizasyon su debisinin düşmesi gibi sebeplerle taşınamayan atıklar yeterli miktarda ısı derecesinde ürettiği bakteriler vasıtasıyla bir reaksiyon ortaya çıkarır. Bu esnada bazı gazlar bir araya gelerek hidrojen sülfürün ortaya çıkmasını sağlar.

Konya'da bir türlü gelmeyen yağışlar ve özellikle gündüz saatlerinde ortaya çıkan güneşle ortalama 10 ila 16 derece arasında seyreden hava sıcaklıkları bunun yanı sıra esmeyen rüzgar neticesinde taşınamayan hidrojen sülfür iyonları Konya'nın çukurda kalan neredeyse her bölgesinde en etkin biçimde hissediliyor.

HİDROJEN SÜLFÜR NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR? HİDROJEN SÜLFÜR NEYE BENZER?

Hidrojen sülfür normal şartlar altında renksiz bir gazdır.

• Hidrojen sülfür gazı çok zehirli, uçucu, renksiz ve yanıcı bir maddedir.

• Hidrojen sülfür gazı havadan %20 daha ağırdır. Dolayısıyla yeterli havalandırmanın olmadığı kuşatılmış yerlerde ve zemindeki çukurlarda birikir ve bu nedenle dibe çöker.

• Ortamdaki hidrojen sülfür konsantrasyonu %4.3 - %46 ulaştığında patlama olur.

• Kanal, çukur, hazne ve benzeri bölgelerde birikerek tehlike yaratır. Özellikle sakin havalarda kirliliğin oluştuğu yerlerde yoğun hidrojen sülfür gazı birikmesi olur.

Konya'nın şehir merkezi şehrin kurulduğu günden bu yana çukurda kalıyor. Yani Konya'nın doğusundan da batısından da ayrıca Güney ve Kuzeyinden de gelinse Konya şehir merkezi hep çukur konumda kalıyor.

konya sis

Ayrıca son günlerde görülen sis olayları da Konya'nın içinde bulunduğu durumu tam olarak anlatır nitelikte. Akyokuş, Takkeli Dağ ve şehri gören yüksek yerlerden bakıldığında Konya'nın ne kadar çukurda kaldığı ve rüzgar koridorlarının kapalı durumda olduğu düşünüldüğünde Hidrojen Sülfür gazının insanlar üzerinde olumsuz etkileri ilerleyen yıllara taşınacak gibi görünüyor.

HİDROJEN SÜLFÜRÜN İNSAN SAĞLIĞINA NASIL ETKİ EDİYOR?

• 0.0047 ppm’e ulaştığında insanlar tarafından algılanır.

• 0.002 – 0.2 ppm arasında olduğunda çürük yumurta kokusunda hissedilir.

• 2-3 ppm arasında; çevrede ciddi koku oluşturur. 5 ppm sınır değeridir.

• 10-50 ppm arasında; ciddi göz yaşarmasına, baş ağrısına ve mide bulantısına neden olur.

• 50-100 ppm arasında; göz tahribatına neden olur.

• 100 ppm ve üzerinde; ciddi solunum problemine neden olur.

• 150-250 ppm arasında; duyu sisteminde hassasiyet kaybına neden olur.

• 300-500 ppm arasında; solunum sisteminin ciddi ölümcül tahribatına ve birkaç dakika içinde ölüme neden olur.

• 600 ppm’de; akciğer gazla dolduğu için soluk alma engellenir.

• 500-1000 ppm arasında ise; merkezi sinir sistemini ciddi olarak olumsuz etkiler, kısa sürede ölümle sonuçlanma olur.

• 1000 ppm ve üzerinde; ani ölüm etkisine neden olur.

(Özellikle kanalizasyon sistemlerinde ve çöp depolama alanlarında açılan çukurlarda bu konsantrasyona ulaşmak mümkündür. Filtre edici maskeler takılmadan kanalizasyon sistemlerine ve çöp depolama çukurlara girilmesi yasaklanmalıdır. )

hidrojen sülfür oluşumuhidrojen sülfür nasıl oluşur

Bu tarz benzerlikler 2015 senesinde İzmir'de ortaya çıktı. Uzmanlar, yaptıkları araştırmalarda ilk olarak kanalizasyon debisine vurgu yaptılar. Uzmanlar alçalan debi nedeniyle akmayan kanalizasyon şebekesinin ıslah edilmesinin sorunu çözeceği görüşünde birleşmişlerdi.

Hidrojen sülfür hakkında tek korkulmayacak taraf ise yanma derecesinin oldukça yüksek olması. 260 derecede yanan bu gaz Konyalı için an itibariyle yangın veya patlama tehlikesi henüz taşımıyor.

Bazı makalelerde Hidrojen Sülfürün ortaya çıkması ve yüksek seviyelere gelmesi durumunda tavukların bu gaza dayanımlarının az olması nedeniyle öncelikle beslenme alışkanlıklarını terketmesinin en önemli belirti olduğu belirtiliyor. Tavuk ölümleri arttığı takdirde hidrojen sülfürün yaklaşan bir tehlike olduğu anlaşılıyor.

Konya'nın bu anlamda toplu tavuk ölümleriyle karşılaşıp karşılaşmadığı ise halen bir sır durumunda görünüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.