1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. KOP-STM İşbirliğiyle Huğlu ve Üzümlü Projesi
KOP-STM İşbirliğiyle Huğlu ve Üzümlü Projesi

KOP-STM İşbirliğiyle Huğlu ve Üzümlü Projesi

Savunma Teknolojileri Mühendislik Şirketi (STM A.Ş.) ile birlikte yürüttüğü “Huğlu ve Üzümlü Silah Sanayinde Katma Değerin Artırılmasına Yönelik Eğitim ve Analiz Projesi”nde kapanış toplantısı yapıldı. 

A+A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının, Türkiye’nin yerli ve mili savunma sanayisine yön veren en büyük kuruluşlarından biri olan Savunma Teknolojileri Mühendislik Şirketi (STM A.Ş.) ile birlikte yürüttüğü “Huğlu ve Üzümlü Silah Sanayinde Katma Değerin Artırılmasına Yönelik Eğitim ve Analiz Projesi”nde kapanış toplantısı yapıldı. 
Konya’nın Beyşehir ilçesinde bağlı Huğlu ve Üzümlü beldelerindeki silah üreticilerinin, 1. Dünya Savaşı yıllarında başlayan yerli ve milli av tüfeği üretimi serüvenlerinin günümüz ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirilmesi ve milli savunma sanayisinin önemli paydaşları arasında yer almalarını sağlayacak projenin kapanış toplantısı KOP İdaresi Selçuklu Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. 
“Türkiye, Av Tüfeği İhracatında Dünya İkincisi”
Huğlu ve Üzümlü beldelerindeki av tüfeği ve parça üretiminin iç ve dış pazara yönelik katma değerinin artırılması, mevcut av tüfeği ve parça üretim yapısının savunma sanayi ve ilgili diğer sektörler ile entegrasyonunun sağlanmasına yönelik yürütülen Huğlu ve Üzümlü Silah Sanayinde Katma Değerin Artırılmasına Yönelik Eğitim ve Analiz Projesi’nin kapanış toplantısında konuşan KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Anadolu insanının, istendiğinde neler yapabildiğini gösteren bir başarı hikâyesi olan Huğlu ve Üzümlü Silah Sanayiinin KOP İdaresi olarak öncelikli çalışma alanlarından biri olduğunu söyledi. 
Türkiye’nin dünyanın en büyük ikinci av tüfeği ihracatçısı olduğunu bu başarıyı da bölgede konuşlu av tüfeği üreticilerinin yüzde 75’ini karşılamasıyla yakaladığına değinen Başkan Bostancı, “Bu potansiyeli önemsiyor ve daha iyi noktalara ulaşması için kamu kurumları olarak bölgedeki üreticilerimize katkı sunmaya gayret gösteriyoruz. Bu doğrultuda bölge silah sanayiinin uluslararası arenada daha rekabetçi bir yapıya kavuşabilmesi ve savunma sanayiinin diğer alanlarında da daha etkin bir şekilde yer alabilmeleri için sağlanabilecek katkıları tespit etmek üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın himayelerinde Savunma Sanayi Başkanlığımızın bir iştiraki olan STM A.Ş. ile birlikte bir ihtiyaç tespiti çalışması gerçekleştirdik. Öte yandan bölgemizde STM ThinkTech tarafından projede kapasitenin verimli kullanımını sağlamak ve böylece ihracat ve uluslararası rekabetçilik kapasitemizi ve yeteneklerimizi geliştirmemize destek olmak amacıyla detaylı bir analiz çalışması yapıldı. Harvard Üniversitesi’nde geliştirilen ülkemizde kullanımı nadir yöntemlerden biri olan ‘Ekonomik Karmaşıklık Endeksi’ algoritması, KOP Bölgesi özelinde yeniden geliştirilmiş ve sonucunda bölgemizde konuşlu üreticilerimizin üretebileceği alternatif ürün portföyü elde edilmiştir.” 
Toplantıda STM A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Özgür Güleryüz ise STM’nin danışmanlık faaliyetine ilk olarak KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile birlikte başladığını belirttiği konuşmasında STM’nin kuruluşu ve faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgiler aktardı. Toplantının devamında projenin sonuçları katılımcılarla paylaşıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.