1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Köpek Uçmaz Kurbağa Böğürmez
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Köpek Uçmaz Kurbağa Böğürmez

A+A-

Bülbül şakır, kuzu meler, köpek havlar, arslan kükrer, at hınçırır, öküz böğürür, kurbağa vaklar… İngiliz İngilizce, Fransız Fransızca, Alman Almanca, Arap Arapça, Acem Farsça, Rus Rusça… Konuşur, konuşmalı. Türk’ de Türkçe konuşur, konuşmalı.
Bu hakikatin bu gerçeğin temelini cenab-ı hak son gönderdiği kitap olan Kuran-ı Kerimde, Hucurat ve Rum sürelerinde şöyle açıklar: “   Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.(hucurat 13)…”
“… Yine göklerin ve yerin yaratılışı ile dillerinizin ve benizlerinizin farklı oluşu da O'nun ayetlerindendir. Şüphe yok ki, bunda ilim sahipleri için ayetler vardır. Rum 22...”Bu ayetler gösteriyor ki her milletin her kavmin ayrı renk ve dilde yaratılması rabbimizin isteği ve arzusudur. Bundan dolayıdır ki İslam’ı tam ve doğru anlayan başta Osmanlı olmak üzere,  İslam devletleri fethettiği yerlerdeki kavimlerin sadece dinlerine değil dillerine de saygı gösterip dokunmamışlardır. Halbuki İslam’ı doğru anlamayan Emeviler  ile bu gün kendilerine çağdaş, ilerici, modern… Diyen başta ABD olmak üzere AB üyesi ülkeler (İng. Fransa, Almanya) ile Rusya gibi güçlü Hristiyan ülkeler bu hakikate ters uygulamalarda bulunmuşlar ve bulunmaya devam ediyorlar.  Çin, Japonya gibi güçlü Uzakdoğu devletleri de aynı şekilde davranmışlar yani emirleri altına aldıkları kavimlerin ve milletlerin dinlerine ve dillerine asimilasyon uygulamışlardır. Bu gün Afrika’ya giderseniz bu kıtada yaşayan kardeşlerimiz, Fransızcayı, İngilizceyi ana dillerinden daha fazla konuşurlar. Çünkü çağdaş Firavunlar, değişik yollarla bu insanlara dillerini ya tamamen unutturmuşlar ya da ikinci sıraya attırmışlardır.
Kendi Dilinden Utanan Kişi Ruhsal Hastadır.  
Kendi dilinden utanan kişi sadece ruhsal yönden hasta değil aynı zamanda dinende makbul olmayan bir kişidir. Çünkü Rabbinin ona verdiği bir özellikten utanmak Allah karşı işlenmiş bir günahtır. Allah kimimizi siyah, kimimizi beyaz, bazılarımız kadın bazılarımızı erkek, bazılarımız Afrika’da bazılarımı Avrupa’da yaratmıştır. Ağaçlar, bitkiler, hayvanlar, çöller, okyanuslar, gökler, yıldızlar, melekler, dünya, ahiret… Hepsi Allah’ın iradesi ile farklı farklı, renk renk yaratılmışlardır. Herkes buna tabi ve razı olmak zorundadır. Bu sebeplerden dolayı kendi dilini bırakıp başka bir lisanda konuşmak Ruhsal bir hastalığın habercisidir. Öküze benzemeye çalışan Kurbağanın, uçmaya çalışan köpeğin  hikâyelerini hatırlayın.  
Meram Belediyesi Kadın Meclisine Teşekkürler 
Meram Belediyesi Kadın Meclisi yukarıda yazdığımız gerçeklerin ülkemizde yansımasını  görerek güzel bir çalışmaya imza atı. Tanzimat’la başlayan Batılılaşma serüvenimizin, dil konusunda bizi getirdiği uçurumun farkında olan Meclis Çalışanları, kendi çaplarında bu yanlışlığa karşı durmak, bu yanlışlığı gündeme taşımak ve geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimize bu gerçekleri hatırlatmak için DİLİMİZ KİMLİĞİMİZDİR adı ile okullar arasında bu mevzuyu işleyen bir çalışma yaptı.  Meramdaki okullar arasında Kısa film ve Tiyatro Yarışması düzenledi. Bu yarışmanın tiyatro ile ilgili bölümünün final yarışmalarına Jüri olarak katıldım. Yarışmacı liselerin hazırladıkları oyunlarda gördüm ki hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimiz tehlikenin farkındalar. Konu çok güzel oyunlarla pek hoş bir şekilde işlendi. Benim gözümde hepsi birinci idi. Çünkü bu büyük tehlikenin farkında olmak bile çok büyük milli ve dini bir kazançtı.
 DERECEYE GİREN OKULLAR
 KISA FİLM:
1.  Meram Anadolu Lisesi
2.   Meram Fen Lisesi
3.  Özel Lale Anadolu Lisesi
 TİYATRO:
1. Meram Fen Lisesi
2. Yıldız Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
3. Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi
Törene katılan Meram belediye Başkanı Fatma Toru Hanımefendi; “Gençlerimizin dilimize sahip çıkmasını amaçladık, dil birliği olmayanın gönül birliği de olmaz derken,  Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Ali Kaban ise, “Biz kimliğimizi bir bütün olarak muhafaza etmediğimiz sürece öz benliğimizi de Türklüğümüzü de kaybederiz…” dedi.
Bu yarışmayı düzenleyen Meram Belediyesi Kadın Meclisin şahsında Meram Belediyesine, yarışmaya katılan okullara, yarışmada rol alan öğretmen öğrenci ve çalışanlara teşekkürlerimizi sunmak zorundayız.  Çünkü milli bir meseleyi gündeme taşıdılar.             
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.