1. HABERLER

  2. ERZURUM

  3. Köprüköy Eğirmez Merası Düzenlenen Törenle Otlatmaya Açıldı
Köprüköy Eğirmez Merası Düzenlenen Törenle Otlatmaya Açıldı

Köprüköy Eğirmez Merası Düzenlenen Törenle Otlatmaya Açıldı

Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen Mera Islah ve Amenajman Projeleri kapsamında ıslah edilen Köprüköy İlçesi Eğirmez Mahallesi Merası, düzenlenen törenle otlatmaya açıldı.Mera açılış törenine,...

A+A-

Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen Mera Islah ve Amenajman Projeleri kapsamında ıslah edilen Köprüköy İlçesi Eğirmez Mahallesi Merası, düzenlenen törenle otlatmaya açıldı.
Mera açılış törenine, Vali Yardımcısı Fatih Gül, Köprüköy Kaymakamı Osman Bilici, Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Binali Çomaklı, Mera Komisyonu Üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Muhtarlar ile köy halkı katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Eğirmez Mahallesi Muhtarı Hilmi Sancak, "Meramız için yapılan bu yatırımla hayvan beslemede bize büyük bir katkısı olacak, hayvanlarımızdan daha iyi verim alabileceğiz, Mera ıslah projesinin köyümüzde uygulanmasını sağlayan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne mahallem adına teşekkür ediyorum" dedi.
Törende ıslah projeleri hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Prof. Dr. Binali Çomaklı; "Ülke hayvancılığı için çok önemli olan meralarımızın bilinçli kullanımı ve otlatma periyoduna dikkat edilmesi gerektiği vurgusu yapmıştır. Yapılan bu hayvancılıkta daha iyi verim alabilmek için yetiştiricilerimizin kaba yem açığını gidererek; meralar üzerindeki baskıyı azaltmalıdırlar. Islah çalışmalarındaki amacımıza uygun bir şekilde meralarımızı koruyarak ve de verimini artırarak, bu doğal kaynaklarımıza sahip çıkmayı planlamaktayız. Özellikle önümüzdeki süreçte mera ıslah projesi uyguladığımız yerlerde sürü yönetimi eğitimini de işin içine katarsak daha başarılı olacağımızı umuyorum" diye konuştu.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar’da konuşmasında, “2004 yılından beri ilimizde 15 köyde toplam 238 bin 472 dekar alanda mera ıslah projesi uygulanmış ve tamamlanmıştır. 2016 yılında ise Tortum-Tortumkale, Narman-Sülüklü, Oltu-Yaylaçayır ve Aziziye-Sorkunlu, Narman- Camiikebir ve Köprüköy-Eğirmez olmak üzere altı köyde Mera Islah ve Amenajman Projesi olmak üzere toplam 8 bin 650 dekar alanda Mera Islah çalışmalarımız devam etmektedir. Eğirmez köyünde uygulanan bu projenin toplam bedeli yaklaşık 650 bin TL olup bunun 266.480 TL’si Bakanlığımızca, 383.420 TL ise çiftçi tarafından karşılanacaktır. Toplam 2.743 dekar mera alanı bulanan Eğirmez Mahallemizde 1.150 dekarda ıslah amaçlı gübreleme çalışması yapılmıştır. Kalan 1.300 dekar alanın ise 2017 yılında gübreleme çalışması yapılacaktır. Bunun yanında hayvanların su ihtiyacını karşılamak üzere 20 adet hayvan suluğu yaptırılmış ve merada muhtelif yerlere yerleştirilmiştir. Sıcak dönemde hayvanların gölgelenme ihtiyacını ve tuz ihtiyaçlarını karşılamak için 1 adet gölgelik ve 5 adet tuzluk yaptırılmıştır. Proje süresince mahallemizde her yıl ekimi yapılacak 300 dekar yonca, 300 dekar korunga, 200 dekar fiğ, 200 dekar tritikale, 50 dekar silajlık mısır ve 500 dekarlık alanda macar fiği için tohumluk bedelinin %40’ı projeden karşılanacaktır. Proje uygulanan tüm mahallelerimizde, meralar parsellere ayrılmakta ve dinlendirilerek münavebeli otlama sistemi uygulanmaktadır. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.
Köprüköy Kaymakamı Osman Bilici ve Vali Yardımcısı Fatih Gül ise devletin tarımsal üretimi ve kırsal alanların gelişimini çok önemsediğini, her geçen bu alana yönelik desteklerin artırıldığını belirterek bu projelerin uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür ettiler.
Pasinler Halk Eğitim Merkezi bar ekibinin büyük alkış toplayan gösterilerinin ardından, protokol ve çiftçilerin katılımı ile ıslah edilen mera alanı kullanıma açıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.