1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. KOPYA ÇEKMEK GÜNAH MIDIR?
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

KOPYA ÇEKMEK GÜNAH MIDIR?

A+A-

İnsan hayatı boyunca bir takım yanlış işler yapabiliyor. ‘Yapabiliyor’ diyorum, çünkü aslında yapmaması gereken bir şeydir.

         Allah diğer yarattığı canlılar içinde insanı farklı yaratmıştır. Diğer canlılar ya akıllı değildir veya iradesi yoktur. İnsan ise hem akıllı ve hem de iradeli olarak yaratılmıştır. Bundan dolayı da sorumludur. Bu sorumlu olma sınırı ise kendi iradesi içinde olan işler çerçevesindedir.

         Ne var ki, Allah yaratmış olduğu insanı nasıl yaşaması ve nasıl bir hayat sürmesi gerektiği konusunda da bilgilendirmeyi ihmal etmemiştir. Peygamberler ve onlar aracılığı ile kitaplar göndermesinin sebebi de budur. Yani Allah insanı yarattıktan sonra ne yaparsan yap her yaptığından sorumlusun dememiştir. Aksine yapması gereken işleri ve görevlerini hem kitapla bildirmiş ve hem de bunları nasıl yaşayacaklarını bizzat benimseyerek uygulayan Peygamberler bu konuda insanlara rehberlik etmişlerdir.

         Bu durumda insanların sorumlu olması normaldir. Buna mukabil hayvanların akılları yoktur. Onlar insiyaki olarak, yani sevk-i tabii ile hareket ederler. Melekler ise kendi iradelerine göre değil, kendilerine bildirilen şekilde hareket ederler. Yalnızca kendilerinden isteneni yaparlar.

         Onlar bilgi üretemezler. Emredileni yapmak dışında bir iş yapamazlar. Bundan dolayı kendilerinden bir kötülük yapmaları beklenemez ve yaptıklarından sorumlu tutulmazlar. 

         İnsanda ayrıca nefis vardır. Bu nefis akıl ve iradeye göre insanı iyi ve kötü işler yapmaya sevk eder. Akıl ve iradesinin tercihine göre insan, yaptıklarından sorumludur. Ayrıca Allah bu durumu kendisine bildirmiştir.

         İnsanı kendisinin yaratılış gayesine uygun olarak yaşamasını sağlayacak kurallar sadece kitaplarda kalmamıştır. Çünkü birlikte yaşamayı esas kabul eden insan ayrıca bir topluluk meydana getirmiş olduğundan birlikte yaşamayı sağlayacak kurallar onun hayatını sınırlar.

         Neticede kendisi başta olmak üzere her hangi bir kimseye zarar vermemekle yükümlüdür. Zarar verirse bunun dünyada ve ahrette sorumluluk gerektirdiği de kendisi tarafından bilinmektedir.

         Bu hususları göz önünde bulundurarak kopya çekmenin sorumluluğuna bakacak olursak kopya çeken kişi temelde hak etmediği bir başarı sağlamış olmaktadır. Bu da başkalarının zararına olur. Dolayısıyla onlara karşı bir haksızlık söz konusudur.

         İmtihan gerçekte kişinin neyi hak ettiğini gösterecek bir ayıraçtır. Kişi kopya çekerek başkasının önüne geçmek suretiyle ona karşı haksızlık etmiş olur. Bu da kanun da olduğu gibi dinde de yasak olan bir davranıştır 

         Böyle bir durumu televizyonda dini konularda Müslümanları aydınlatmak için bulunan kişiye ‘kopya çekmenin günah olup olmadığı’ sorulduğunda kendisi de dahil, herkesin okul dönemlerinde kopya çekmiş olduğunu itiraf gibi söylemiş olması, soran kişiyi aydınlatmış olduğu anlamına gelmez.

         Bu konumda olan kişiler kendilerinin neyi yapıp ettiklerini söylemek suretiyle yapıldığında suç sayılan bir işin meşruluğunu anlatmış olamazlar. Aksine yerine göre kendisinin de hak etmeden elde ettiği bazı menfaatlerin kendisince elde edildiğini ve dolayısıyla meşru bir iş yaptığını değil, sadece sirkatin (hırsızlığını) söylemiş olur.

Bu yazı toplam 808 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum