1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

  3. Korkmadan Bir Gün Ölmek
Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

Prof. dr. ahmet kağan karabulut
Yazarın Tüm Yazıları >

Korkmadan Bir Gün Ölmek

A+A-

Garip şeyler oluyor ülkemde. Özellikle son bir yıldır baş döndürücü bir hızla yaşanan olaylar ve süratle değişen gündem, hakikaten takip etmeyi ve yorumlamayı oldukça güçleştiriyor. Seçilmiş meşru hükümet ve darbe heveslisi paralel yapı arasındaki mücadele bir yandan tüm hızıyla devam ederken bir yandan da hükümetin içerisinde ya da emrinde çalışanların önemli bir bölümünün bu mücadeledeki isteksizlikleri dikkat çekmekte. Birileri “kasaba kurnazı” havasında sinsice köşelerinden “kavganın olası galibini” kestirmeye çalışıyorlar pozisyon belirlemek için.

Halbuki ölüm bir kez kapımızı çalacak ve onun da ne zaman olacağı belli değil, yarın da olabilir hatta yarından da yakın… O halde, bir sonraki nefesimizin garantisi olmayan şu geçici âlemde alınan her nefesin doğruluk ve hak namına alınıp verilmesi gerekmez miydi? Milli iradenin arkasında kaya gibi dimdik durulması gerekmez miydi? Ya tescilli ve tespitli günahlarınız var ve aşikâr olmasından, ifşa edilmesinden korkuyorsunuz, ya sırtınızda yumurta küfesi taşıyorsunuz ya da yarınınızın hesabını yapıyorsunuz. Her üç halde de milletimizi madden manen huzura ve refaha kavuşturan, arsızca gasp edilmiş temel hak ve hürriyetlerini iade eden, özgüven aşılayan, sizleri de bulunduğunuz makamlara getiren birilerini çok fena satıyorsunuz demektir. Arkadaşlar, oysaki “korkarak her gün ölmektense korkmadan bir gün ölmek evladır” derdi atalarımız. Ya da “beş dakika sonrasından emin olamadığımız bir hayat için fırıldak olmaya değmez” sözünü hatırlayalım Merhum Yazıcıoğlu’nun…Haysiyetli ve onurlu bir duruş için daha ne kadar bekleyeceksiniz?..

Böylesi işlere ve duruşlara yine bol miktarda şahit olduğum bir zamanda yazdığım bir şiirle hissiyatımı dile getirmek istiyorum bir kez daha;

Neysem O’yum

Duygularım gerçek benim
Günahlarım da gerçek
Sevaplarım da gerçek
Sahte değil hiçbir şeyim
Zayıflığım yalnızlığım
Bir'de iki olamamak
İki'yi Bir bilememek

Serseri düşüncelerim
Dolanır tüm boşluğumda
Sığmazlar akıl kabına
Kâh yukarda
Kâh çukurda
Hep med-cezir kıvamında

Olduğu gibi yaşarım hayatı
Ne bir eksik ne bir fazla
Ne ekleme ne çıkarma
Neysem O'yum nasıl olsa

Sabî geldiyse gelenler
Haber yoksa gidenlerden
İlahi esrar hakkında
Bir şey demezse bilenler
Bir şey bilmezse diyenler
Ne diyip ne bilenlerden
Olmadık biz biçareler

Hürriyete âşık gönlüm
Maskesizliklere tutsak
Korkmadan bir gün ölürüm
Hep ölmektense korkarak….

Selam ve dua ile…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.