1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Koronavirüs kısıtlamalarının sona ermesiyle Ankara’nın havası kötüleşti! Virüsten daha tehlikeli
Koronavirüs kısıtlamalarının sona ermesiyle Ankara’nın havası kötüleşti! Virüsten daha tehlikeli

Koronavirüs kısıtlamalarının sona ermesiyle Ankara’nın havası kötüleşti! Virüsten daha tehlikeli

Koronavirüs salgınının Türkiye’de görüldüğü 10 Mart tarihinden sonra tüm kısıtlamaları gören Ankara’da hava kalitesi yıllar sonra üst seviyeleri görmüştü. Ancak kısıtlamaların bitmesiyle başlayan süreçte Ankara dâhil 10 büyükşehirde işler tersine döndü.

A+A-

Dünyayı adeta kasıp kavurmaya devam eden koronavirüs salgınında dünya 10 ayı Türkiye ise 6 ayı geride bırakmaya hazırlanıyor. Bu süreçte yaygın düşünceye göre virüsün çıkış noktası doğanın insandan aldığı intikamdı.

Bu düşünceyi destekleyen en büyük kanıt da sokak kısıtlamalarının dünya genelinde uygulanmaya başlamasıyla suyun ve havanın temizlenmesi oldu. Öte yandan bazı hastalıkların artık görülmeyeceği tezi de ortaya atıldı.

Evde kalan insanlar kendilerine yeni uğraşlar bularak vakit geçirirken bazı ülkelerde yabani hayvanlar şehirlere kadar indi. Amerika’da timsahlar, Türkiye’de kurtlar yerleşim yerlerinin en ücra köşelerine kadar indi fotokapanlar yeni canlı türlerini fark etti.

Türkiye’de uygulanan koronavirüs tedbirleri kapsamında haftasonları sokak kısıtlaması ise hava kalitesine önemli katkılar sağladı. Düşük emisyon ve araç trafiğinin ayrıca sanayi tesislerinin kapalı olması sürece muazzam etkiler bıraktı.

10 KALABALIK ŞEHİRDE ESKİDEN DAHA KÖTÜYE GİDİŞ VAR

Koronavirüs salgınının dünyada ve Türkiye'de en yoğun yaşandığı ilkbahar aylarında hava kirliliğinde yüzde 60'lara varan azalma görüldü. Yaz aylarında ise normalleşme adımlarının atılmasıyla hava kirliliği artarak eski seviyelerine döndü. B2Press'in incelediği verilere göre Türkiye'nin en kalabalık 10 şehrinde hava kalitesi son 4 ayda yüzde 85 düştü.

ÖLÜMLERE YOL AÇIYOR

Tüm dünyanın itibar ettiği Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre kirli hava tüm dünyada her yıl 7 milyon insanın ölümüne yol açıyor. Bu konuda her yıl dünya genelinde çeşitli çalışmalar yapılsa da yeterli olmadığı görülüyor. Son olarak koronavirüs salgını kapsamında alınan sosyal izolasyon tedbirleri ve getirilen sokağa çıkma yasakları ile insanlar evlerine kapanması, araç kullanımı, fabrika faaliyetleri gibi hava kirliliğini tetikleyen etmenleri azalttı. Bu süreçte hava kalitesinin arttığı gözlense de yeni normal dönemde hava kirliliği yeniden eski seviyelerine döndü.

DÜNYA GENELİNİ DE ETKİLEDİ

Verilerin ele alındığı IQAir, Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, karantina ve sokağa çıkma kısıtlamaları sonucunda nisan ayında dünya genelinde şehirlerde hava kirliliği yüzde 60 oranında azaldı.

AVRUPA DA OLDUKÇA MUZDARİP

Avrupa şehirlerinde hava kirliliği seviyeleri, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ortalama yüzde 45 azalırken 16 Mart'tan sonra Türkiye'de bulunan 29 büyükşehirin hava kirliliğinde ise yüzde 32 azalma gözlendi. Güncel veriler ise normalleşme ile birlikte hava kalitesinin yeniden düştüğünü gösterdi.

İZMİR ZİRVE ÜSTÜNE ZİRVE YAPTI

Hazırlanan istatistiklere göre, Türkiye'nin nüfus bazında en kalabalık 10 şehrinde hava kalitesi son 4 ayda yüzde 85 düştü. Şehir merkezlerinde yer alan hava kalitesi ölçüm istasyonlarından elde edilen Hava Kalitesi Endeksi (HKİ) kayıtlarına göre, Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'da hava kirliliği mart sonu itibari ile yüzde 11 azaldı.

ANKARA KÖTÜNÜN İYİSİ OLDU

Nüfus olarak en kalabalık olan diğer büyükşehirlerdeki hava kirliliği ise başkent Ankara'da yüzde 27, Bursa'da yüzde 37, Antalya'da yüzde 28, Kocaeli'de yüzde 13 ve Adana'da yüzde 46 ve İzmir'de yüzde 3 azalarak kayıtlara geçti. Nisan ayına kıyasla ağustos ayında hava kalitesinin en çok düştüğü şehir ise yüzde 188'lik değişim oranıyla İzmir oldu.

ADANA’DA RİSK ÜST SEVİYEDE

Onu yüzde 157 ile Adana, yüzde 125 ile Ankara ve yüzde 106 ile Bursa izledi. Sırayı Konya yüzde 92'lik değişimle takip ederken Antalya'da hava kalitesi değişimi yüzde 77, Gaziantep'te yüzde 48, Şanlıurfa, Kocaeli ve İstanbul'da da yüzde 26 olarak kaydedildi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.