1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Korsan kitaplara dikkat
Korsan kitaplara dikkat

Korsan kitaplara dikkat

Korsan kitaplara karşı velilere ve vatandaşlara uyarılardan bulunan Ramazan Kuşpınar, “Orijinal kitaplar çok pahalı olunca korsan kitaplara fırsat doğuyor. Kitap satış sertifikası olmayan bu izni almayan hiç kimse bu işi yapmamalıdır."dedi.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Türkiye genelinde kitap ve kırtasiyeci sayısı her geçen gün azalıyor.  Kırtasiye ürünlerinin marketlerde ve diğer esnaflarda satılmasının kırtasiyecileri zor duruma soktuğunu belirten  Konya Kitap Kırtasiye Fotokopi ve Matbaacılar Odası Başkanı Ramazan Kuşpınar, çocukların sağlıklarına da olumsuz yansıdığını kaydediyor.  Mesleği kırtasiyeci olmayan diğer esnaf gruplarının kayıt dışı kırtasiyecilik yaptığını belirten Kuşpınar, korsan kitaplara önlem alınması gerektiğini ifade etti. Kuşpınar, “Bandrol uygulaması çıktı ama bütün kitaplarda bunun uygulanmıyor. Kitaplar internet üzerinden belli bir sisteme geçirilmeli. Fiyatlar konusunda belirli bir fiyat yok. Bir kitaba bakıyorsunuz birden fazla yayınevinden çıkmış ve hepsinin fiyatı da farklı. Belirli bir fiyatı olmalı kitabın ama serbestlik var. İsteyen istediği fiyatı koyuyor. Bunlar denetim altına alınmalı. Yasal bir düzenlemeyle kontrolü sağlanmalı.” şeklinde konuştu.

img_7433.jpg
KORSAN KİTAP BASAN VE SATANLARIN DENETİMİ YETERSİZ

Başkan Kuşpınar, her önüne gelenin kitap ve kırtasiye ürünlerini satma işine girmesiyle ‘korsan kitap’ların piyasada satılmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Korsan kitabın satanı da alanı da zehirlediğini dile getiren Kuşpınar,  sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Korsan kitabın fiyatı ucuzdur ve sayfanın cildi de sağlıklı değildir. Yazarının telif hakkı, yani emeğinin karşılığı yoktur. Merdiven altı dediğimiz bir matbaada basılmış ve içeriğinin kontrolü sağlanmamıştır. Korsan kitap basan ve satanların denetimleri yetersizdir.  Orijinal kitaplar çok pahalı olunca korsan kitaplara fırsat doğuyor. Orijinal fiyatların kar oranları ve fiyatları makul tutulsa yayın evleri ve kitap satıcıları da bu işten karlı çıkacak oysa. Bu kitaplarda vergi kaçağı vardır. Bu durumların engellenmesi için, kitabı belgeli esnafların satması gerekiyor. Vatandaşlar ve veliler  mümkün olduğu kadar yeri ve adresi belli olan kitapçıdan kitap almalı. Aynı zamanda yeri ve adresi belli kırtasiyeden, kırtasiye ihtiyaçlarını temin etmeliler. ”

KİTAP SATIŞ SERTİFİKASI OLMALI

Kitap satış sertifikası olmayan kişilerin bu işi yapmamaları gerektiğinin altını çizen Ramazan Kuşpınar, sokakta çok ucuza satılan kitapların mağazalarda  iki katı yada 3 katı fiyatla satılmadığını vurguladı. Kuşpınar, bu kadar fiyat farkını görenlerin mağazadan kitap almayı tercih etmeyeceğini belirterek, “Çok para kazanma arzusu dayatıldığında insanlarda kendi çözümlerini üretmeye başlarlar. Kitap satış sertifikası olmayan bu izni almayan hiç kimse bu işi yapmamalıdır. Korsan kitap satışı en fazla kayıt dışında görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.