1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Korsan rehbere geçit yok
Korsan rehbere geçit yok

Korsan rehbere geçit yok

Şeb-i Arus etkinlikleri kapsamında Konya’ya gelen tur firmaları ve rehberler yoğun denetimlerden geçiyor.

A+A-

TUREB Denetleme Görevlisi Mehmet Elma, 4 günde 27 korsan rehber tespit ettiklerini ifade ederek “200 lira rehber ücretinden kar etmek isterken firma ile korsan rehber toplamda 4 bin lira ceza yiyor”dedi.

Kültür Turizm Bakanlığı ve Turist Rehberleri Birliği (TUREB), Şeb-İ Arus’u fırsata dönüştürmek isteyen sahte rehber ve acentelere göz açtırmıyor. Mevlana Müzesi içinde ve çevresinde gelen turları takip ederek, turist rehberleri ve tur araçlarında gerekli evrakların incelemesini yapan ekip, 5 gündür Konya’da görev yapıyor. Geride kalan 5 günde yüzden fazla firma ve rehberi denetleyen ekipte görevli TUREB Denetleme Sorumlusu Mehmet Elma, 4 günde 27 korsan rehbere, 7 tane de kokartlı olduğu halde disiplin kurallarına uymayan rehbere toplamda 34 kişiye cezai işlem uyguladı. Bu uygulamalardaki temel amacı açıklayan Denetleme Görevlisi Elma, “Başta ülkemiz turizminin doğru tanıtılması ve en iyi bilen kişiler tarafından anlatılmasını amacındayız. Bunun devamında çalışan haklarını korumak ve haksız kazanç elde edenlere engel olmak amacıyla buradayız. Burada ben TUREB adına rehberleri denetlemek ve kayıtsız rehberleri engellemek için görev yapıyorum, beraber olduğumuz Turizm Bakanlığı’ndan yönlendirilen arkadaşımız var. Bunlar işin tur firması ve aracı ile ilgili kısımda görev yapıyor. Turistlerin ülkemizi en iyi anlamaları ve kayıtlı rehberler ile resmi çalışan tur firmalarının haklarını koruma noktasında önemli işlere imza atıyoruz”dedi.

REHBERSİZ TURA 4 BİN LİRA CEZA
Şeb-i Arus süresi boyunca devam edecek denetlemeler kapsamında eksik evraklı firma araçlarına, belgesiz çalışan rehberlere, rehbersiz tura çıkan firmalara ve belgeli rehber olduğu halde profesyonel meslek kurallarına uygun çalışmayan rehberlere para ve disiplin cezası uygulanıyor. Tüm evrakları tamam olduğu halde sadece rehber bulundurmadan tura çıkan firmaya 2 bin lira para cezası uygulanıyor.Korsan rehberlere 2 bin lira cezai işlem uygulanırken meslek etiğine uymayan rehberlere ise yaptığı kural ihlaline göre disiplin cezası ya da para cezası uygulanıyor. Normal şartlar altında riske girmeden ödenecek rehber taban ücreti ise 326 lira olarak dikkat çekiyor. Korsan rehbere 100 lira vererek elde edilmeye çalışılan 200 liralık kara karşı firma ve korsan rehber yakalanması durumunda toplamda 4 bin lira ceza ödemek zorunda kalabiliyor.

KONYA GERİDE KALMIŞ
Turizme yönelik yaptırımlarda Konya’nın diğer bazı bölgelere göre geride kaldığını ifade eden TUREB Denetleme Görevlisi Mehmet Elma, bu yüzden firma ve rehberlerin Konya ve çevresinde daha esnek davrandığını belirtti. Çanakkale bölgesinde görev yaptığını aktaran Mehmet Elma, “Benim sorumluluk bölgemde bu kadar sıkıntı çekmiyoruz. Çünkü o bölgeye gelecek olan rehber ve firmalar denetimlerin bilincinde olarak tedbirli geliyor. Aksi durumda uğraşmadan direkt polis ya da jandarma eşliğinde ifadesini alıp gerekli işlemi uyguluyoruz. Burada denetleme yetersizliğinden dolayı rehberler rahat davranmaya alışmış. Korsan rehberler kafasına göre gelip gezmeye alışmış, bunun verdiği rahatlıkla gün içinde bizi zorlayanlar olabiliyor”diye konuştu./Ümit Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.