1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kosgeb Kobilerin Yanında
Kosgeb Kobilerin Yanında

Kosgeb Kobilerin Yanında

2016 yılında Konyalı girişimcilere 10.2 milyon lira destek sağladıklarını söyleyen KOSGEB Konya Müdürü İsmail Özdemir, destek programlarından her yıl 3 bin 800 civarında farklı firmanın faydalandığını söyledi.

A+A-

KOSGEB Konya Müdürü İsmail Özdemir, KOSGEB’in faaliyet alanı ve çalışmaları ile ilgili paylaşımlarda bulundu. KOSGEB’in sağladığı desteklerin küçük ve orta ölçekli işletmelere(KOBİ) ağırlıklı olduğunu hatırlatan Müdür Özdemir KOSGEB çalışmalarını şöyle anlattı; “KOSGEB’in sürekli desteklerinden yararlanılmak isteniyorsa zaten bu diğer destek programlarıyla yapılabiliyor. Örneğin genel destek 3 senelik bir destek programı. Bunun içinde 15 farklı kalem var 3 sene içinde yüzde 60 oranda kullanılabilecek bir program tamamından ilgili şartlar sağladığı takdirde faydalanılabiliyor ve tamamen hibe olan bir program. Belgelendirme destekleri var, personel destekleri var, yurtdışı tanıtım ve pazarlama destekleri var. Bunlardan 3 yıl boyunca faydalanabiliyor. Ve bunlar tekrarlanabiliyor.”

KOSGEB’in faaliyetleri nelerdir?
KOSGEB 1990 yılında kurulmuş sanayi bakanlığının ilgilisi statüsünde kurulu bir kamu kurumudur. Geçmişi 1970’lere dayanıyor. Konya’da 1988’den beri KOSGEB faaliyetlerini görmek mümkün. Kobilere destek veren bir kurumuz. İşletmelere daha çok teknik olarak destek sağlıyorduk. 2000 yılından sonra maddi olarak destek sunmaya başladı. Hedef kitlesi KOBİ’lerdir. (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler). 2000 yılına kadar sadece üretime destek oluyordu, bu tarihten sonra hizmet ve ticaret sektörüne de destek vermeye başladı.

KOSGEB’in hedef kitlesi arasında bulunmayan sektörler nelerdir?
Eğitim, tarım, sağlık, eğlence, emlak ve sigorta sektörleri gibi sektörleri destekleyemiyoruz. Örneğin bir tarım işletmesine, birinci tarımı yapan üreticiye destek olamıyoruz. Örneğin besicilik yapan birine destek olamıyoruz. Ancak sütü işleyip ürün haline dönüştüren bir firmaya destek olabiliyoruz.

KOSGEB’in proje destekleri nasıl işliyor? Bu destekler kaç başlıkta toplanıyor?
TEKNOPAZAR- Teknolojik ürün tanıtım ve pazarlama destek programı, Endüstriyel Uygulama Programı, AR-GE İnovasyon Programı, KOBİGEL- Kobi gelişim destek programı, Girişimcilik Destek Programı, Genel Destek Programı, İnovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı, İşbirliği Güçbirliği Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, KOBİ Proje Destek Programı, Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı, KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri, Kredi Faiz Desteği ve Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı, olmak üzere çok sayıda proje desteğimiz ve teşvikimiz mevcut.

KOSGEB’in bir KOBİ’ye yada projeye destek vermesi için şartları nelerdir?
En başta yeni bir proje olması gerekiyor. Önce bize başvuruyor, ardından o projede ki faaliyetleri yerine getiriyor. Girişimcilikte 2017’den sonra bir kısım kurallar değişecek. Mesela şuan önde olduğumuz projelerden bir tanesi girişimcilik programı. 32 saatlik girişimcilik eğitiminin uygulanmasının ardından girişimcilere iş kurmada destek oluyoruz. Yani eğitimlerini tamamladıktan sonra vatandaş gidip işletmesini kuruyor, sonra bize başvuruyor. Ancak 2017 yılından sonra önce proje gelecek onaylanacak, sonra belli bir süre içinde işletmeyi kurması gerekecek.

Destek alarak iş kuran kişilerin takibi noktasında ne gibi süreçler var?
Her destek programında farklı izleme süreleri var. Bazılarında 1 sene bazılarında 3 sene gibi. Her yıl tekrar ediyor mesela bunlar. Ödemeler yapılacağı zaman tespit edilmesi gereken bir husus var işletme gidip yerinde izleniyor. Araştırma geliştirme projelerinde üniversitelerimizden izleyici hocalarımız bize ilgili kurumlar hakkında 3’er aylık raporlar veriyor. Olumsuz bir rapor varsa kurumda değerlendirilip proje durdurulabiliyor. Diğer KOBİ gelişim destekte ise 2’şer aylık dönemde raporlar geliyor. Proje bittikten sonra her ay ayrıca firmada ne gibi gelişme var diye takip ediyoruz.

KOSGEB ile girişimciler ve proje sahipleri arasında izleme süresi bittikten sonra ne gibi süreçler var? Takip, destek ve rehberlik gibi hizmetlere devam ediyor musunuz?
KOSGEB’in sürekli desteklerinden yararlanılmak isteniyorsa zaten bu diğer destek programlarıyla yapılabiliyor. Örneğin genel destek 3 senelik bir destek programı. Bunun içinde 15 farklı kalem var 3 sene içinde yüzde 60 oranda kullanılabilecek bir program tamamından ilgili şartlar sağladığı takdirde faydalanılabiliyor ve tamamen hibe olan bir program. Belgelendirme destekleri var, personel destekleri var, yurtdışı tanıtım ve pazarlama destekleri var bunlar 3 yıl boyunca bu desteklerden faydalanabiliyor. Ve bunlar tekrarlanabiliyor. Çok uzun konular ancak bir KOBİ’ye desteklerimizi kesmemiz için işletmenin ya KOBİ boyutundan çıkması gerekiyor ya da destek veremediğimiz bir sektöre geçmiş olması gerekiyor. Bunun dışında sürekli destek almaya devam edebilir.

En fazla ilgi gören destek programınız hangisi?
Proje olarak saydığımızda AR-GE ve Girişimcilik projeleri diyebiliriz. Genel destek programında zaten proje yok. Genel destek, girişimcilik ve AR-GE en çok başvurulan destekler.

Toplamda KOSGEB tarafından sağlanan desteklerin maddi boyutu nedir?
Her yıl bin, bin 200 civarında farklı firmaya destek oluyoruz. Bunların her birinin birden fazla projesi olabiliyor. Bu yıl AR-GE inovasyonda 20 firmaya destek olmuşuz ve bu en az 20 proje demek. Bu 20 firmanın projelerine bu yıl toplamda 1.6 milyon lira ödeme sağlamışız. Bu yıl şuana kadar verdiğimiz toplam destek miktarı ise 10.2 milyon lira, geçen yıl 12 ayda verdiğimiz destek ise 10.8 milyon. Eğer geride bıraktığımız süreçleri yaşamamış olsaydık bu rakamları çok rahat bir şekilde aşabilecektik. Diğer ayrıntı olarak ise son 6 yılda yaklaşık 55 milyon destek ödemesi yapılmış, toplamda desteklenen firma sayısı ise 3 bin 800 civarında farklı firma diyebilirim.

KOSGEB desteğiyle işletme sahibi olduktan sonra işletmesini kapatmak zorunda kalan birisine ne gibi yaptırımlar uygulanıyor? Böyle bir durumda verilen desteklerin ve hibelerin karşılığı geri alınıyor mu?
Eğer bizim izleme süremiz içerisinde bir firma zora düşerse ve işletmesini kapatmak zorunda kalırsa bize bunları belgelendirmesi gerekiyor. Zarar etmiştir, işletmesini kurtarmak için kredi çekmiştir bunu işletme için kullanmıştır ama borcunu ödeyemediği için kapatmak zorunda kalmıştır. İşte bu sürecin bize belgelendirilmiş olması durumda değerlendirmeye alıyoruz ve kişiyi zora sokmuyoruz. Ancak vatandaş, işletme içerisinde destekle sahip olduğu makine vs ekipmanlardan satış yapmışsa ve zararını bize ispatlayamıyorsa orada bütün hibe ve destek programlarından verilen miktarlar gerekli faiz ve işlem masrafları uygulanarak kişilerden geri alınıyor. Bizde önemli olan belgelendirmiş olmak diyebilirim.

Girişimcilere tavsiyeleriniz neler olur? Nerden başlamalılar? Nelere dikkat etmeliler?
Destek varmış diye iş kurmasınlar. Sevdikleri ve gerçekten bildikleri işi yapmak için başvursunlar. Bu şekilde başarılı olmaları daha kolay olacaktır. Bu işi zaten kurmak istiyordum, bununla ilgili de destek varmış bu yüzden başvurdum demeli. Bu türde olan kurumlar zaten genelde çabuk sallanmaya başlıyor. Sonrasında fizibilitenin iyi yapılması gerekiyor. İşin kurulacağı yer, çevresi ve sektörünün durumu iyi analiz edilmeli. Tamam bir işletme yolunda gitmediği zaman alınan destekler devletten gidiyor ama kişinin de hayalleri gidiyor. Dışardan aracılık hizmeti verdiğini iddia ederek işte ben senden şu kadar para alırım ama KOSGEB’ten sana şu kadar destek çıkartırım diyen kişilere itibar etmesinler. Danışman firmalarla çalışmak istiyorlarsa da iyi araştırsınlar ama kendileri de iyi bilsinler.

İsmail Bey, verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.