1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Köşk Yolunda !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Köşk Yolunda !..

A+A-

Artık Köşk yolunda üç aday kıyasıya yarışıyor. Zaman su gibi akıp gider. Milletin vereceği oylarla Cumhur, Başkanını seçecek.Her üç adayda kendini anlatmaya çalışıyor. Önce Selahattin Demirtaş’tan başlayalım. Demiştaş yine bildik söylemleriyle, seçim çalışmalarını sürdürüyor ve bazen de aba altından sopa gösteriyor. Çatı’nın Adayı Ekmelettin İhsanoğlu ise daha sakin görünüyor. Baktağımızda Çankaya için ümitle, ümitsizlik arasında bir yerde görünmektedir. En çok dikkatimi çeken ise sakinliği ve kimseye fazla salvo yapmayışıdır.Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı R. Tayyip Erdoğan ise vizyon çalışmaları ve bazı yapacağı ve yaptığı işlerle zaman zaman CHP’ye, zaman zaman MHP’ye ve Selahattin Demirtaş’a göndermeler yapıyor. Başbakan Erdoğan ilk turda işi bitirmenin hesaplarını yapıyor ama, halkın ne karar vereceği de belli olmaz. Halkın bir kısmı zaten kime vereceği konusunda kararlı. Bir kısmı düşünüyor, bir kısmı da sadece “İstemezük” mantığı ile günlerini geçiriyorlar.
İsterseniz bütün bunlardan sonra 10 Ağustos'taki ilk turda seçimi kaç oy kazandırabilir? Son iki seçimde hangi partinin yüzde kaç oyu var? Buna biraz değinelim.Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili adaylar artık netleşti. Yapılan itirazları YSK reddetti. Ak Parti nin adayı R. Tayyip Erdogan kendinden emin görünsede, bunun adı seçim ve sandık. Yinede endeşi var görünüyor.
CHP, MHP , DSP ve DP’nin ‘çatı aday’ Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu etrafında birleştiği görünsede CHP içindeki küçükte olsa kaynama, bir sıkıntı gibi görünmektedir.İhsanoğlu’nun Köşk turunda CHP, MHP, DSP ve DP’nin istediği desteği alırken, diğer küçük partilerin tavrı henüz daha netleşmiş görünmüyor. SP ve BBP ve diğer partilerin oy oranları zaten belli ama, yinede oy , oydur. Bazen bir oy bile insana seçim kazandırabiliyor.
CHP içindeki muhalif kanadın aday çıkarma çalışmaları ise seçime nasıl yansıyacak onu zaman gösterecektir. Eğer seçim 2. tura kalırsa dengelerin değişeceği ve Selahattin Demirtaş oylarının AK partiye akması muhtemel görünmektedir. Çünkü halkın büyük bölümü birlik, beraberlik ve refah istiyor. Düzenin değişmemesini, istikrarın sürmesini AK partinin devamına bağlıyor.
Şimdi görülmektedir ki,Ak Parti adayını 10 Ağustos'taki birinci turda yüzde 51’nin üzerinde oy alarak seçtirmek, muhalefet ise seçimi ikinci tura taşıyıp buradan sonuç almanın hesaplarını yapıyor.
Buradaki en önemli nokta partilerin 2011 Genel Seçimleri ile 2014 Yerel seçimlerinde aldıkları oyları cumhurbaşkanlığı seçimine yansıtıp yansıtamayacağı. İlk turda cumhurbaşkanı seçilebilmek için geçerli oyların salt çoğunluğunu yani yüzde 51'ini almak gerekiyor. İlk turda bu çoğunluğa ulaşılamaması durumunda ise ikinci tur seçime gidilecek. İkinci tura ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek. Türkiye’deki kayıtlı seçmen sayısı yaklaşık 53 milyon . 30 Mart yerel seçiminde yaklaşık 46 milyon 510 bin kişi oy kullandı. Geçerli oy sayısı ise 44 milyon 700 bin civarında oldu. Yurt dışındaki seçmen sayısı 2 milyon 734 bin. Türkiye’deki kayıtlı seçmen sayısına eklendiğinde toplam seçmen sayısı 55 milyon 429 bin 429’a ulaşıyor.

Bu durumda 28 milyon oy alan aday ilk turda seçimi kazanabilir. Sandığa gitme oranı yönünden bakıldığında iki seçimde de ortalama 8 milyon kişi sandığa gitmedi.30 Mart’ta kullanılan geçerli oy sayısı esas alınacak olursa cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda sonuçlanması için bir adayın yaklaşık 23 milyon seçmenin oyuna ihtiyacı var.
Şöyle bir baktım ve araştırdım 2011 genel seçimlerinde yurt işi seçmen sayısı 50 milyon 200, yurtdışı seçmen sayısı ise 2 milyon 500 bindi.
Ak Parti Türkiye genelinde aldığı 21 milyon 466 bin oy ile yüzde 49,95 oy oranını yakalayıp birinci parti çıktı. Çatı aday etrafında toplanan partilerden CHP, 11 milyon 147 bin oyla yüzde 25,94, MHP 5 milyon 575 bin oyla 12,98, DSP 106 bin oyla 0,25,DP ise 280 bin oyla 0,65, Saadet Partisi 535 bin oyla 1,25, Büyük Birlik Partisi ise 315 bin oyla 0,74 oranında oy aldı.
Ak Parti’ye katılan Numan Kurtulmuş’un HAS Partisi de 327 bin oyla 0,76 oranında oy aldı. O dönemin BDP ’si şimdinin HDP’si ise bağımsız adaylarla girdiği seçimde 2 milyon 826 bin oyla 6,58 oy oranına ulaştı.

30 Mart seçim sonuçlarına göre il genel meclisi ve büyükşehir belediye meclisleri için kullanılan oylar esas alındığında partilerin oy dağılımı şöyle: “AK Parti 20 milyon 519 bin, CHP 12 milyon 513 bin, MHP 6 milyon 860 bin, BDP-HDP toplamı 2 milyon 750 bin, Saadet Partisi 916 bin, BBP 483 bin oy aldı. DP 179, DSP 85 bin”.
YSK’nın açıkladığı rakamlara göre 2011 genel seçimlerinde yurtdışında kayıtlı bulunan seçmen sayısı 2 milyon 568 bin 979 olmasına karşın seçime katılım oranı yüzde 5 oldu. Gümrük kapılarında 129 bin 283 oy kullanıldı, bunun 127 bin 867’si geçerli sayıldı. AK Parti yüzde 61 oranıyla gurbetçilerin oyunu en fazla alan parti oldu, AK Parti'ye gümrük kapılarında 78 bin 875 oy çıktı.CHP ise 33 bin 552 oyla ikinci parti oldu. CHP’nin gümrük kapılarındaki oy oranı ise yüzde 26.24 olurken MHP 10 bin 503 oy alarak yüzde 8.21 oranında kaldı.
BBP ve Saadet Partisi. Partilerin genel seçimlerdeki oy oranlarını koruduklarını varsayarsak bu iki partinin 1.5 milyonu bulan seçmen ile AK Parti’nin adayına destek vermeleri durumunda Ak Parti’nin adayının birinci turda seçilme olasılığı artıyor.Ancak bu durum net değil. Birinci turda CHP ve MHP’nin seçmeni ‘çatı aday’ İhsanoğlu’na destek vereceği görülüyor. CHP’nin ‘en sol kanadı’ adaya kızıp HDP’nin adayı Demirtaş’a oy verebilir ya da sandığa gitmezler. Ancak kulislerde seçim ikinci tura kalırsa Erdoğan karşıtlığının ağır basacağı ve çatı adaya yönelecekleri konuşuluyor. Tabi ki bütün bunlar komplo teorisi. Kararı 10 Ağustos’ta halk verecek.
Eskiden güzel bir adet varmış.
Dervişin biri yine bir derviş topluluğun içerisine
gelip. .
Selam vererek oturduktan sonra. . .
Topluluk gelen dervişe "Merhaba"demek yerine. . .
AŞK olsun dermiş. . . Dervişte "AŞK'ınız Cemal olsun Efendim"diye
mukabele edermiş.. . Bu sefer topluluk "Cemâlinız
Nûr olsun"dediğinde. . .
Derviş: "Nurunuz Ayn Olsun"dermiş. . .
Vee böylece Selamlaşma bitermiş. . .
Cümleten AŞK olsun.

 

Bu yazı toplam 200 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum