1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Koştaş 'Dünya oyun ve oyuncaktan ibaret'
Koştaş 'Dünya oyun ve oyuncaktan ibaret'

Koştaş 'Dünya oyun ve oyuncaktan ibaret'

Konya Aydınlar Ocağı’nın Tefsir Sohbetleri’nde, Müslümanların bu dünyaya fazla aldanmamaları gerektiğini söyleyen Tefsir Uzmanı Muammer Koşdaş, “Dünya oyun ve oyuncaktan ibarettir” dedi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nın Tefsir Sohbetleri’nde, Ankebût Sûresi’ni kaldığı 57. âyetten itibaren yorumlayan Hadis ve Tefsir Uzmanı Muammer Koşdaş, “Dünya hayatı bir oyun ve oyuncaktan ibaret” olduğunu ifade ederek Müslümanların bu dünyaya pek fazla aldanmamaları gerektiğini söyledi.

“Her nefis ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz” mealindeki âyeti okuyan Muammer Koşdaş Hoca, ölümü devamlı hatırlamamamız ve düşünmemiz gerektiğini belirterek kabirlerin şehirlerin içerisinde olmasının da bu açıdan faydası olduğuna işaret etti. Bir belâ veya musibet isabet ettiği zaman inanan müminlerin bu sıkıntılara katlanıp yalnız ve yalnız Allah’a dayanmaları ve tevekkül etmeleri gerektiğini belirten Koşdaş Hoca, “Müslümanlar olarak ‘Allah ne güzel vekildir’ diyebilmeliyiz” dedi.

Müslümanların rızk konusunda da endişeye kapılmamaları gerektiğini, çünkü rızkları az yada çok Allah’ın dağıttığına dikkati çeken Koşdaş Hoca, “Rızk konusunda şeytan, imanı zayıf olanlara vesvese verip korkutuyor. Halbuki Cenab-ı Hakk, “Rızk Allah’tandır” buyurmak suretiyle o konuda bizim endişeye kapılmamamızı istiyor. Çünkü rızk Allah’tandır ve O’nundur. İstediğine kısar, istediğine bol verir. Bu da insanları ve kulları imtihan etmek ve sınamak içindir” şeklinde konuştu. Müslümanları rızk endişesi taşıdığı kadar namaz konusunda o kadar endişe etmediğine vurgu yapan Koşdaş Hoca, namazın insanları doğru yola ilettiğini, her türlü kötülüklerden sakındırdığını, imanı parlattığını kaydetti.

Dünya hayatının bir oyun ve oyuncaktan ibaret olduğunu 64’üncü ayeti hatırlatarakdile getiren Koşdaş Hoca, 7’sinden 70’ine varıncaya kadar insanın hayatının her bölümünde bu oyun ve oyuncakların farklı olduğuna işaret ederek “Yedisinde değişik oyuncaklarla oynayan insan, büyüdükten sonra oyuncak arabaları da farklılaşıyor. Yani her yaşın oyun ve oyuncakları farklılık arzediyor bu geçici dünyada.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.