1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Koşturan Adam
Koşturan Adam

Koşturan Adam

İl Müftüsü Ali Akpınar’ın Yasin Süresi’nden hareketle ‘ülkenin koşturan adamlara ihtiyacı’ olduğu yönündeki sözlerinden etkilenen Aliya Ali İzzetbegoviç Camii Güzelleştirme ve İmar Derneği Başkanı İbrahim Günay, yaptığı etkinliklerle takdir topluyor.

A+A-

Aliya Ali İzzetbegoviç Camii Güzelleştirme ve İmar Derneği Başkanı İbrahim Günay, sadece caminin güzelleştirilmesi ve imarı için değil gönüllerin imarı ve ahlakın güzelleştirilmesi için de çalışıyor. Bir cami derneğinden çok daha fazlası olan dernek, 2016 yılında imza attığı konferans, panel ve etkinliklerle de bütün dikkatleri üzerine çekti.

CAMİLER YAŞAM MERKEZİDİR
Camilerin sosyal yaşamın merkezi olması gerektiği düşüncesiyle hareket eden Dernek Başkanı İbrahim Günay ise çalışkanlığı ve başarılarıyla takdirleri topluyor. Camide konferans ve paneller gerçekleştiren İbrahim Günay, motivasyonunu ise İl Müftüsü Ali Akpınar’ın ‘Koşturan Adam’ tanımlamasından alıyor. Dernek tarafından Aliya Ali İzzetbegoviç Camisi’nde düzenlenen ilk sohbete Prof. Dr. Ali Akpınar’ın katıldığını ve burada toplum için koşturan adamlardan örnekler verdiğini anlatan İbrahim Günay, “Yasin süresindeki koşturan, koşuşturan adam olmak için mücadele ediyorum”dedi.

İZZETBEGOVİÇ’İN ADINA YAKIŞMALI
2008 yılında kurulan Aliya Ali İzzetbegoviç Camii Güzelleştirme ve İmar Derneği’nin 2015 yılından bu yana başkanlık görevini yürüten İbrahim Günay, sivil toplumun bir gönül işi olduğunu söyledi. Caminin imarı ve güzelleştirilmesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Günay, “Camimizin bütün eksiklerini tek tek giderdik. Bundan sonra da ihtiyaçlara göre hizmetler yapacağız. Yaptığımız hizmetler Aliya Ali İzzetbegoviç’in adına yakışmalı. Camimizin bir sosyal yaşam merkezi olması için çalışıyoruz. Toplum bütün kesimlerini camimizde ağırlıyoruz.”ifadelerini kullandı.

KÜTÜPHANESİ OLAN CAMİ
Caminin alt katını kütüphaneye çeviren İbrahim Günay, dernek adına yaptırdığı, kupa bardaklar, dosyalar, defterler ve kalemlerle kurumsallaşma adına önemli adımlar attığını ifade etti. Camide konferanslar başlattıkları anlatan Günay, “Aliya Ali İzzetbegoviç cami de gerçekleşen konferans ve panellerden bazılarından söz edecek olursak; Konya İl Müftümüz Ali Akpınar, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, Uzman Cemil Paslı, Doç. Dr. Zekeriya Mızrak, Prof. Dr. Mehmet Gürbilek, Doç. Dr. Mehmet Akbulut, Araştırma Görevlisi Rıfat Oral, Doç. Dr. Metin Aksoy, Rıfat Ergan, Doç. Dr. Mahmut Hakkı Akın, Prof. Dr. Saffet Köse gibi çok sayıda değerli insan derneğimizde çeşitli konular hakkında bilgi verdiler.”bilgilerini anlattı.

CAMİYİ KADINLARA AÇTIK
Camiyi toplumun bütün kesimlerine açtıklarını ifade eden Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de ilk defa cami mihrabını kadınlara biz açtık. Yrd. Doç. Dr. Kübra Küçükşen, Dr. Semin Güler Uğurtan ve Saliha Onar mihrabı arkalarına alarak “Aile” konulu konferans verdiler. İlk defa kadınları yukarı aldık, erkekleri aşağıya aldık. Risk alanı çok yüksekti. Çünkü ülkemizde hala kadınların camiye girmemesi gerektiğini düşünenler var. Böyle bir durum söz konusu değil. Kadınlar camiye elbette girmelidir. Cami sadece ibadet yer olarak algılanmasın aynı zamanda sosyalleşme adına önemli faaliyetler gerçekleştiriliyoruz. Çocuklar yeni arkadaşlar edinerek, zihnen de gelişiyor. Camiyi zihinlerine yerleştirmeyi amaçlıyoruz.”

ETKİNLİKLER İLGİ GÖRDÜ
Düzenledikleri konferans ve panellerin oldukça ilgi gördüğünü belirten Başkan Günay, “Panel ve konferanslarda paylaşılan bilgiler daha çok kişiye ulaşmış oldu. Bundan sonraki süreçte bu tarz etkinliklerimiz artarak devam edecek. Katılımın daha fazla olmasını bekliyoruz. Davetiyelerimiz sadece Konya ile sınırlı kalmıyor. Konya dışına da gönderiyoruz.”diye konuştu.
Önümüzdeki döneme ilişkin de bilgiler veren İbrahim Günay, OHAL ve referandum sürecinin ardından çalışmalarına ağırlık vereceklerini ifade etti. Aliya İzzetbegoviç Kültür, Sanat ve Eğitim Derneğini kurduklarını bildiren Günay, bu dernek çatısı altında kültürel, sosyal ve eğitim alanında etkinliklere ağırlık vereceklerini sözlerine ekledi./Ahmet ÖZER-Ümit ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.