1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Kötü Ahlak Ve İyi Ahlak
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Kötü Ahlak Ve İyi Ahlak

A+A-

Kötü ahlak: Kendisinden hayır gelmeyen şeydir. Belki onun şanında şer ve horluk, hakirlik vardır. Taberani Mücemü’l-Evsad’ında ve İsfehani’de Ayşe validemizden r.a. :
“Hz. Peygamberimiz s.a.v. Hiç bir şey yoktur ki, tevbe etmesin. Ancak kötü ahlak sahibi günahlarından tevbe etmezde şerri ondan döner” buyurmuşdur. Yani günah işleyenlerden ve isyan edenlerden herkes tevbe eder. Ama kötü ahlak sahibi, tabiatındaki kötülük ve mizacındaki fesatlıkdan dolayı tevbe etmez ki, daha şerli bir günaha dönmesin.
Yine Taberani Evsad ve Kebir isimli eserinde İbni Abbas r.a.dan rivayetle hadisi ş. de: “Rasülullah s.a.v buyurmuştur ki; Güzel ahlak hataları, suyun kuruyu rutubetlendirdiği gibi hataları eritir”. Kötü ahlak ise salih amelleri ifsad eder. Sirkenin balı bozduğu gibi. Tadını giderdiği gibi”. (b.s.436)

GÜZEL AHLAK
Evet, iyi bir müslüman olmak için güzel ahlaka sahip olmak, kötü ahlaktan uzak durmak gerekir. Ancak bununla dünya ve ahiret saadeti elde edilir.
Güzel ahlak, ilim ve edep öğrenmekle, iyi insanlarla arkadaşlık etmekle elde edilir. Kötü ahlak da bunun tersidir. Yani cahil kalmak, edepsiz olmak, kötü insanlarla arkadaşlık etmekten hâsıl olur.
İyi insan, iyi ahlaklı insan demektir. Dinimiz iyi huylar edinmemizi, kötü huylardan kaçınmamızı emretmektedir. Güzel ahlaka sahip kimselere gıpta etmek, onlar gibi olmaya gayret etmek gerekir. Hadimi merhum, Güzel ahlakı bizlere gayet güzel açıklamalarda bulunmuş, buyurun şimdi onu okuyalım:
Kalem suresi ayet 4 de: “Habibim sen azım bir ahlak üzeresin” buyurmuştur Rabbimiz (Efendimiz s.a.v. hakkında).
Lokman a.s. oğluna nasihat ettiği zaman demişti ki; Evladım; Dünya derin bir denizdir. Onun içinde insanların birçoğu geçmiş de, boğulduğu gibi boğulur. O halde, senin gemin onda, Allah Tealanın tavsiye ettiği takvası olsun ve onun yelkenleri, Allah Tealaya iman olsun.
Rasülullah s.a.v. de: “Dünyada bir garib veya bir yolcu imişsin gibi ol. Ve kendini kabir eshabından say. Dünyanın zevalini güçlüğünü unutma”.
Taberaninin Kebirin de geçen hadisi ş. de Enes r.a.dan rivayetle: “Rasülullah s.a.v buyurdular ki; Muhakkak kul, güzel ahlakı tebliğ etsin. O, ahiret derecesinin azımıdir. Menzillerinde şerefidir. (Bu şerefle, cennet menzillerinin eşrefliği kasdedilmiştir.). çünkü kul, ibadet de zayif olmasına rağmen, güzel ahlak hayırları cem ettiği için ve ahiret mertebeleri de en yüce, âli mertebeler olduğu için, güzel ahlakı tebliğ etmelidir. Ve menzillerin en şereflisine götürür demektir.
Hadisi ahar da: “Güzel ahlak, bütün hallerde adalet adabını camidir” buyurulmuştur. Taberani ve Ebu Davud’un Enes r.a.dan rivayet ettiği diğer bir hadisi şerif de: “Rasülullah s.a.v. Güzel ahlak sahibi, dünya ve ahiret hayrı ile gider” buyurmuştur. Bu takdirde, hukukullah ve hukuku ibad’dan da emin olur. Ve bundan dolayı, bir kadın iki koca almış, iki erkekle evlenmişse, cennet de ahlakı güzel olanla beraber olacaktır. (b.s.438)(Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.