1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kötü sürücüye ağır fatura
Kötü sürücüye ağır fatura

Kötü sürücüye ağır fatura

Trafik sigortalarında bugün itibariyle başlanan tavan fiyat uygulaması sürekli kaza yapan sürücülerin canını yakarken, kaza yapmayan ve az ceza yiyen sürücüleri ise sevindirecek.

A+A-

Konya’da iyi sürücü statüsüne girenler 444, kötü sürücü statüsüne girenler ise 2 bin 15 liraya trafik sigortası yaptıracak.

Geçtiğimiz yıl içinde ani fiyat artışlarıyla Türkiye gündemine gelen trafik sigortalarında merakla beklenen yeni düzenleme bugün itibariyle hayata geçiyor. Yeni düzenleme ile sigorta şirketleri tavan fiyat uygulamasına geçiyor. Tavan fiyat belirlenmesinde esas alınacak nokta ise iyi şoför kötü şoför ayrımı oldu. Trafik sigortasında araçların sigorta primi 7 ayrı basamakta belirleniyor. İlk kez otomobil veya başka bir araç alıp sigorta yaptıran sürücü 4’üncü basamak sayılıyor. Sürücü eğer kaza yaparsa 1’inci basamağa doğru eğer kaza yapmaz ise 7’nci basamağa doğru gidiyor. 7’nci basamak 3 yıl arka arkaya kaza yapmayan iyi sürücüleri içeriyor. Trafik sigortası tavan fiyat uygulamasında işte bu iyi şoför, kötü şoför statüsü baz alınacak. Konya’da İyi şoförlere tavan fiyat 444lira olarak uygulanırken, kötü şoför olarak nitelendirilen sürücülerde 2 bin 15 lira olacak.

NASIL İYİ ŞOFÖR OLUNUR?

Trafik sigortalarında geçmiş dönemlerden günümüze kadar baz alınarak gelen 7 basamaklı sürücü ve araç değerlendirme sistemi mevcuttu. Bu sistem her ne kadar trafik sigortası poliçe fiyatlarını etkilese de günümüzdeki kadar can yakıcı seviyelere ulaşamıyordu. Bugün itibariyle uygulanacak tavan fiyatlarda 7 basamakta değerlendirilecek sigorta primleri her basamak için ciddi indirim ya da zammı beraberinde getirecek. Sürücülerin kaza yapmadan iyi sürücü statüsüne yükselmek için çabalayacağı yeni sistemde, 7’inci basamakta yer alan sürücü 444 lira, 1’inci basamakta yer alan sürücü ise 2 bin 15 lira karşılığında trafik sigortasına sahip olacak. Bugün yürürlüğe giren uygulamada; Trafik sigortası yeni tavanlarına göre sisteme yeni girenler Konya’da 806 lira ödeyecek. Bir yıl sonra kaza yapanlar (üçüncü basamak) yüzde 50, ikinci yıl kaza yapanlar (ikinci basamak) yüzde 100 ve üç yıl arka arkaya kaza yapanlar yüzde 150 zamlı sigorta primi ile karşılaşacak. Aksine sisteme girdikten sonra 1 yıl kaza yapmadan geçiren sürücü için ilk yıl yüzde 15, ikinci yıl yüzde 30 ve üçüncü yıl kaza yapmayan sürücüye de yüzde 45 indirim yapılacak. Böylece iyi sürücüler için çok ucuz olan sigorta kaza yapıp hasar çıkaranlar için pahalı hale gelecek. Uygulama bugün itibariyle Konya ve Türkiye genelinde uygulamaya başlanıyor.

KURALLARA UYMA YARIŞI BAŞLIYOR

Sigortacı Gökhan Bağcı, bugün uygulamaya başlanan yeni sistemi anlatarak, fiyatlandırmanın iyi sürücü kötü sürücü yerine, masraf açan ya da açmayan sürücü olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Uygulamanın teoride kulağa hoş geldiğini aktaran Narin Sigorta Yetkilisi Gökhan Bağcı, “Henüz ne gibi sonuçlar getireceğini bilmesek bile uygulama güzel. Sigorta şirketlerinin başını ağrıtan, sürekli kaza yapan sürücüleri bir nevi cezalandıran bir uygulama olacak. Bu sebeple sürücü daha dikkatli olmaya zorlayacak bir sistem olacak demek mümkün. Eskiden yollarda yarışanların sigorta poliçesinde canları yanacağı için artık trafik kurallarına uyma konusunda yarışacaklar. Bunu söylememiz doğru olur.”dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.