1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Köy Enstitülerin 79. kuruluş yıldönümünü 
Köy Enstitülerin 79. kuruluş yıldönümünü 

Köy Enstitülerin 79. kuruluş yıldönümünü 

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “ Köy Enstitülerindeki asıl amaç, köy insanının bilinçlendirilmesi ve canlandırılmasıydı.”

A+A-

Köy Enstitülerinin ihmale uğramış köy insanını bilinçlendirerek, canlandırdığını belirten Eğitim İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Köy Enstitüleri17 Nisan 1940 yılında 3083 sayılı yasayla, Hasan Ali Yücel’in Milli Eğitim Bakanlığı ve İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde kuruldu. Köy Enstitüleri hareketinin temel ideolojisi; yüzyıllarca ihmale uğramış köy insanına, kendi yazgısını değiştirecek bilinç ve beceriyi kazandırmaktı. Eğitim bunun bir aracı idi. Asıl amaç, köy insanının bilinçlendirilmesi ve canlandırılmasıydı. 
Anadolu’nun aydınlanma projesi  kaldırıldı
Özgür Ulaş Yiğit Köy enstitülerinin kapatılmasıyla Anadolu’nun en önemli aydınlanma projesinin ortadan kaldırıldığına dikkat çekerek, “Ülkenin toplumsallaşma sürecini kolaylaştırmak için gerçekleştirilen Köy Enstitüleri girişimi, kazandığı onca olumlu sonuca karşın çeşitli nedenler öne sürülerek önce bilinçli olarak içi boşaltılan ve yozlaştırılan Köy Enstitüleri kapatılarak Anadolu’nun en önemli aydınlanma projesi ortadan kaldırıldı.
79. Kuruluş Yıldönümünde Köy Enstitüleri’nin ilerici, demokrat ve aydınlanmacı geleneğine sahip çıkıyoruz. Eğitim-İş olarak amacımız; Köy Enstitülerinin felsefesi, heyecan ve ruhunu okullarımızda yaşatmak, tüm yurtta cumhuriyetin, aydınlanmanın ateşini yeniden yakmak, ülkemizin geleceğine umut ve ışık olabilmektir. Cumhuriyet öğretmenlerinin yegane örgütü Eğitim-İş, Mustafa Necati’den, Hasan Ali Yücel’den, Fakir Baykurt’tan, hepsinden önemlisi Başöğretmenimiz Mustafa Kemal’den devraldığı bu görev ve sorumluluğu yerine getirme azim ve kararlılığındadır.” DURAN ÇÖLCÜ


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.