1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Köy odasında şiir dinletisi!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Köy odasında şiir dinletisi!

A+A-

Çarşamba günü akşam eski Tımraş şimdiki adıyla Gökhöyük Köyümüze Süleyman Gül Ağabeyin evine misafir olduk.
Ahmet Yıldız, Ahmet Gündüz, Himmet Tömtöm, Mehmet Ersöz, Reşat Bayrakçı, Selahattin Güzel ve Çumra’dan gençler de vardı. Daha doğru ifadeyle bir pişirim vardık.
Hani bizden önce yaşamışlarımızın ifadesi ise elinizin artığı ARA AŞI çorbası içtik. Süleyman Gül Ağabeyin eline yüreğine sağlık çok hoş olmuş. Sinideki hamuru, acılı etli çorbası ile tam manası ile örtüşmüş. Afiyetle yedik.

Sonrasında Tımraş’ın marketçisi Selahattin Güzel Ağabeyin getirdiği halis katıksız balını da yedik.
Çay faslında Selahattin Güzel Ağabeyden yazmış olduğu şiir kitabını sordum. Muhakkak imzalı kitabını almak istediğimizi söyledik.
Evden kitaplarını getirtti. Bizler imzalayarak kitap hediye etti. Çok memnun olduk. Karalama defterinde yeni yazmış olduğu şiirleri okudu.
Tabi bende Yahya Kemal’den, Karacaoğlan’dan, Orhan Şaik Gökay’dan, Yunus Emre’den, Abdurrahim Karakoç’tan, Yavuz Bülent Bakilerden, Arif Nihat Asya’dan şiirler okudum. Araya kendimden de şiir okuyarak sohbeti koyulaştırdık.

Selahattin Güzel ağabey; 1949 yılında Tımraş’da doğmuş. Bildiğim kadarıyla Tımraş Köyümüz Alibeyhüyüğü’nün Yaylası iken 1912 yılında Rodop Dağlarında yer alan Tımraş köyü'nden göçen Pomakların bu yaylaya iskânıyla başlamış.
Çumra-Karaman yolu üzerinde göç ettikleri ata topraklarının adını yaşatmak için TIMRAŞ adıyla yerleşim yeri kurarak yerleşirler.
Tımraş adı daha sonra köyün içinde bulunan höyükten esinlenerek GÖKHÜYÜK adını almış ve halen Gökhüyük Köyü olarak bilinmektedir.
“KIRIK TESTİ” Kitabının şairi Selahattin Güzel Ağabey bu köyde doğmuştur.Kitabındaki kendi ifadesiyle 1955 ile 1957 yıllarında sübyan mektebinde okumuş. 1958 yılında Gökhüyük Köyünde açılan ilk okula başlamış sonrasına Çumra Cumhuriyet ortaokulana devam etmiş.
1963 ve 1962 yıllarında Çumra’da mobilya atölyesinde çalıştıktan sonra askere kadar babasıyla birlikte çiftçilik yamış.
Asker dönüşü 1968 yılında evlenmiş bu evlilikten bir kız dört oğlu beş çocuk babası olduğunu söylerken gözleri doluyordu.
Asker sonrasında bakkaliye işine başlamış ve halen iki oğlu ile birlikte Gökhüyük Köyünde imrenilecek şekilde muazzam onun bakkal dediği AVM lerde ne buunursa hepsi bulunan koskoca bir market işletmektedir.
Sabah namazından gece geç vakitlere kadar açık olan marketi var. Ben zaman zaman köyüme yahut Bozkır’a giderken muhakkak marketinden alış veriş yaparım.
Bu kadar tanıtım ve girizgahtan sonra “KIRIK TESTİ” kitabından “SOHBET KÖŞE” mize misafir ederek sizlerle şiirlerinde paylaşayım istedim.

“İçine doldururdum suyumu,
Buz gibi ederdin sıcak suyumu,
Kıskandırdın o derin kuyumu,
Çatladı benim canım testim.(Kırık testi şiirinden)
*
Ekinin biçildi bozuldu bostan,
Ayrılık günü geldi en yakın dosttan,
Soyulur sırtından usulca kaftan,
Ekini dermenin zamanı geldi!( Zamanı geldi şiirinden)
*
Bir gün olur, bize de yol görünür,

Eş dost güya karaya bürünür,

Kul Selahattin’in de naşı gömülür.

Hepsi birer rüya değil mi?”(Yalan değil mi? Şiirinden)

**
Selahattin Güzel Ağabeyin müsaadesiyle Kırık Testi kitabından sohbet köşemizin hacmi içerisinde şiirlerinden bir nebze olsun siz okuyucularıma tattırmak istedim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.