1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Köyün delisinden tavsiyeler
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Köyün delisinden tavsiyeler

A+A-

“Bir yerde deli varsa, o yerin velisi de çoktur” derler.
Kimi deli dediğimiz kimselerinde  gerçekten çok akıllı olduğuna yine çoğu zaman inanır, görürüz.
Bazen de “Deli”nin dediği çok akıllılardan daha doğru çıkar da ağzımız açık kalır.
Her köyde bir deli veya meczup vardır aşağıladığımız ve insan yerine koymadığımız ama bir yerde konuştuğu zaman vay be adama deli diyoruz ama doğru söylüyor valla diye de takdir ederiz.
Bizim bu yazdıklarımızın katılmadığınız tarafına deli zaten deyin katıldığımız yerine de kulak verin.
Öncelikle içte ve dışta zor dönemde geçtiğimiz şu süreçte hem politik hem de ekonomik bir kıskacın içindeyken, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemde, 
31 Mart yerel seçimlerinin yapılması ve seçim nedeniyle ayrışmaların artması ve sert söylemlerin gündeme gelmesi ne kadar doğru.Bunu kestiremiyorum ve devam ediyor.
Birlik derken beraberlik derken tasarruf derken seçimleri yapıp ihtiyacımız olanların tam tersinin yapılacağı bir döneme girmek doğru değil. Bakın kutuplaşma ve israf ister istemez artacak bu da ülkemizin yararına değil. 
Yine bu dönemde irk, milliyet üzerinden ayrıma müsaade etmeyelim. Kürtlerin güvenliği gibi söylemlere karşı yüz yıldır bu topraklarda Kürt ve Türk olarak nasıl eşit ve birlik içinde yaşadığımızı dosta ve düşmana gösterelim.
Mezhep üzerinden ayrışmalara zemin hazırlatmayalım.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  liderliğinde başlayan ama sonuçlandırılamayan Alevi açılımına hız verelim. Nasıl bu ülkede Katolik, Ortodoks, Süryani, Protestan kiliselerine ibadethane olarak saygı gösteriliyorsa, bu ülkenin değeri olan vatandaşı olan Alevilerin ibadet merkezi olan Cem Evlerine ibadethane statüsü verilsin. Böylelikle buradan gelecek bölme nifak tohumlarının önü kesilmiş olacaktır.
15 Temmuz hain darbe girişiminin müsebbibi olan hain Fetö terör örgütüne yönelik davalar ve soruşturulmalar sulandırılıyor. Suçu olmayan insanlarda soruşturmalara katılarak, halkın gözünde bu soruşturma ve davalar sulandırılmaya çalışılıyor. Bu nedenle Fetö terör örgütüne sürekli bağış yapmayan, yönetici, idarecisi olmayan, illiyet bağı ile bu örgüte sürekli bağı olmayan bu örgütten nemalanmayan, sadece safhane duygularla bulaşan, çocuklarını okullarına gönderen vatandaşlar mağdur edilmemeli, bu vatandaşların devlet ile barışması  en kısa zamanda alınacak karar ve kararnamelerle düzeltilmelidir. Asıl FETO’cular ellirini kollarını sallayıp, gezerken bu masumlar temizlenmelidir.
Vatandaşlarımız arasında şehir efsanesi gibi dolaşan ve büyüyen Suriyelilere harcanan paralar ve Suriyelilerin ülkemizdeki gelecekleri konusunda ciddi bir program ile gerçekler anlatılmalı ve toplumdaki yanlış bilgilerin önüne geçilmelidir. Çünkü bu mesele devlete karşı vatandaşın güven ve inancının kırılması için bazı çevrelerce malzeme yapılmaktadır.
Ekonomik bir darboğazdan geçtiğimiz şu günlerde, ekonomik seferberlik ilan edilmelidir.Ancak bu seferberliğe, tabandan tavana kadar herkes uymalıdır. Yerli malı üretimi ve tüketimi cazip hale getirilmelidir. Bu nedenle üretim yapan tüm firma ve şahıslara KDV ve vergi indirimi yapılmalı, İşveren, istihdam sağlayanlara  SSK ve Bağkur kolaylığı tanınmalıdır.
Ekonomik saldırılara karşı devletin yanında olunması çağrısı yapılan halka, tasarruf etmesi konusunda yönlendirici ve öğretici programlar yapılmalıdır. Ama halktan tasarruf beklenirken Devlette tasarruf ettiğini açık şekilde göstermeli alım ve harcamalarında maksimum tasarruf sağlamalı ve bunu da halkla paylaşmalıdır.
İşçinin, memurun, çalışanın, emeklinin  çığlığına kulak verilmelidir. Çiftçinin içinde bulunduğu zorluğu aşması konusunda çiftçiye doğrudan tohum ve gübre desteği verilmelidir. Mazot desteği alım sırasında pompada verilmelidir. Böylelikle bir ülkenin en önemli ihtiyacı olan tarım ürünlerinde yeniden kendi kendine yeten ülke konumuna gelmemiz gerekir. Çiftçinin yerli tohum kullanmasının önündeki engeller kaldırılmalıdır.
Ülkemizde her spor dalında uluslararası başarılar elde ettiğimiz bir dönemde hiçbir başarımız olmayan futbola bu kadar harcama yapılması yanlış bir politikadır. Bu bağlamda çiftçi kan ağlarken malını satarken çiftçinin en büyük destekçisi olması gereken Ziraat Bankasının futbol takımlarına sponsor olması, borçlarının yapılandırmasına ön ayak olması doğru bir politika değildir.
Köyün delisinin söyleyecek daha çok sözü var ama adam yerine koyana, sözünü dinlemek isteyene diyerek yazımı noktalıyorum.

***

Konya’da Hz. Mevlana’nın vuslata erişinin 746. Yılını kutluyoruz. Bu kutlama ve anma törenlerinde bu yılkı tema “VEFA VAKTİ”…
Bu törenleri gerek izlemek, gerekse izlemek için gelenlere Hz. Mevlana’nın hoşgörüsünü, yaşamını ve dünyaya verdiği mesajları verenler var.
Bunlar arasında Tasavvuf müziği yapan ve sözde devlet sanatçısı Ahmet Özhan’da bulunuyor. Ne yazık ki, Özhan yıllardır bu programlara katılmasına rağmen Hz. Mevlana’dan bir şey almamıştır.
Hz. Mevlana diyor ki:
Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
Konya’mızın havasını, suyunu ve ekmeğini yıllardır yiyen Özhan’ı dün yerel gazeteden iki bayan muhabir kaldığı otelin lobisinde çay içerken ziyaret etmek, röportaj yapmak ister ve yanına yaklaşırlar ve meramlarını anlatırlar.
Özhan bu yolun başında, hem de bayan olan muhabirlere adeta kükrüyor. Büyük bir kibirlilikle bayan muhabirlere bağırarak :
Bu ne yahu. Böyle şey mi olur. Önce benden bir randevu alın. Bu gazetecilik etiğine sığmaz diye tersliyor. Kendilerini bildiğim bu bayan muhabirler görev yapma adına heyecanlı ve haddini bilen kişiler. Gazeteciliği de iyi yapmakta çaba göstermektedirler.
Anadolu’da bir söz var:
Eriği- çürüğü yedi, şimdi hacı baba oldu. Özhan’da bu davranışıyla adeta bunu ispat etti,
Ne yazık ki, hatalı bile olsalar hoşgörü şehrinde olduğunu unutan sözün ona devlet sanatcısı Ahmet Özhan bütün bunları unutmuştur. Ne diyelim , yazıklar olsun. Hz. Mevlana’nın törenlerine gelecek başka sanatçı yok mu ?

Bu yazı toplam 399 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.