1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kozağaç Parkı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kozağaç Parkı

A+A-

Konya’da bana göre olağanüstü bir sıcak yaz geçirdik. İnanın ben ve bazı yakınlarımdan dinliyorum, insanlar anlatıyorlar nefes almakta zorlandık. Umarım bundan sonraki günlerde havalar biraz serinler ve derin bir “oohhhh” çekeriz.
Babam rahmetli derdi ki,:
“Sıcaktan zarar gelmez. Her şeyin aşırı sovuğu insana zarar verir.”
Soğuk insan,
Soğuk oda,
Soğuk hava,
Soğuk ortam
Daha bunu çoğaltabiliriz.
İşte bu sıcak havada insanlarımız işlerini bitirdi mi kendilerini ailesi, çocuklarıyla ye bir su kenarına, ya bir yeşilliğe, yada belediyelerimizin yaptırdığı parklara atıverdiler.
Bende zaman zaman bu kervana katılanlardanım.
Geçtiğimiz akşam saatlerinde Konya’nın eski ve büyük parklarından birisi olan Kozağaç parkına gittik. İnanın parka girmek bir problemdi. Tabir yerinde ise “İğne atsanız” yere düşmez cinsinden bir kalabalık vardı.
Hemen her ağacın altında bir aile.
Çocuk parkı dop dolu ve cıvıl cıvıl.
Luna park öyle.
Bizim insanımız buraların kıymetini bilmiyor. Park içinde çöp kutuları var.Ancak birçok insan bu kutular dururken piknik artıklarını çevrelerine saçıyorlar. Ayçicek kabuğundan çimlerin üzeri abartı olmasın bazı yerler görülmez hal almış.
Buraların temizlenmesini de insanların temizlediğini adeta bazı insanlarımız unutuyorlar. Bir gün buralar temizlenmese ve ertesi gün bu insanlar gelse bu zamanda da şikayet hazır:
“Parklar çok kirli”
Benim bu parkta dikkatimi çeken en önemli şey ise şu mangal meselesi yada insanların mangal keyfi.
İnsanlar soluk alsınlar. Çocuklar mangal yesinler ve mangal keyfi yaşansın. Ama gelin görün ki, hemen hemen aynı saatte yakılan ve birkaç metre bir birine uzakta olan mangallar burada adeta bir” yangın var” görüntüsü veriyor. Kokusu da işin cabası…
Burada dinlenelim, nefeslenelim derken başka sıkıntılar, hatta nefes darlığı çekiyoruz. Öyle ki, burada çevrede evleri olan insanlar sanırım bu durumdan oldukça şikâyetçidir. Beni burada gören bazı piknik sakinleri,” ne olur şu konuyu bir başkana ilet” diye ricada bulundular.
Bende elçiye zeval olmaz dedim ve bu konuyu bir toplantıda büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e ilettim. Başkan duyarlı davrandı ve sözlerime katıldığını, ancak bir çözüm üretemediklerini söyledi.
Belediye başkanı Akyürek “Bu konuda düşüncelerimiz var. Elektrikli ve güneş enerjisiyle çalışan bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Bunu halledersek şikâyetler ve sıkıntılar biter” dedi.
Mesela Ankara yolu üzerinde bulunan Birlik parkında da aynı yoğunluk var ama, burada aynı sıkıntı yok kadar az. Çünkü burada ağaçlar biraz daha yeni ve hava sirkülâsyonu var. Kozağaç parkı sanki bir çanak gibi. Duman inip kalıyor. Ankara yolunda bu parktan başka yol boyunca nefeslenecek, piknik yapılacak yerler var. Buraların sıkıntısı da yeterli çeşme olmayışı ve WC’nin bulunmayışı. Bunu da başkanın dikkatine sunuyorum.
Eğer bir birimize saygı gösterir ve çöplerimizi de toplarsak, buralar daha yaşanabilir bir durumda olur diyerek yazımı noktalıyorum


 

Bu yazı toplam 3417 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.