1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KREDİ KARTI BATAĞINA DÜŞENLER ARTIYOR
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KREDİ KARTI BATAĞINA DÜŞENLER ARTIYOR

A+A-

Piyasalardaki  durgunluk ve sıkışıklık artarak devam ediyor.
OHAL kaldırıldı ama, söylemler doğru ise yeni yerine çıkacak olan  olan  Kanun  OHAL’i aratacak cinsten.
Kimsenin adım atacak mecali kalmayacak.
Doğru mu?
Yanlış mı ?
Bunu  şu anda bilemiyorum ama, sanki eski OHAL’i aratacak cinsten görünüyor.
Ülke için, Millet için hayırlı mı, gerekli mi, bunu da zaman içinde sizler karar vereceksiniz.
Türkiye zor bir süreçten, zor bir dönemden geçiyor. Bu dönem ve sürecin ne getirip, ne götüreceğini kestirmek güç.
Devlet, Millet top yekün bir fedakarlık dönemi yaşamalıyız. Sabretmeliyiz ve gemi rahat yüzece hale gelmelidir. Eğer bu gemi batarsa içinde bizlerde boğulacağız.
Devlet borçlu,
Millet borçlu,
Sektörler borçlu.
Yeterli üretim yok.
İnsanlar adeta cambazlık yaparak hayatlarını sürdürüyor.
Birçok alanda yatırımlar durmuş durumda.
Bankalar arası Kart Merkezi, Bankalar arası Risk Merkezi, BDDK ve Bankalar Birliği verileri, yurttaşın durumunu gözler önüne serdi. Kredi kartlarıyla borçlanan yurttaş sayısı 32 milyona, takipteki borcun tamamı ise 72.5 milyar TL’ye yükseldi. Bunlar minimum rakamlar. Ağustos ve ilerleyen aylarda bu rakamların daha da artacağı sanılıyor.
Döviz ve altının durdurulamayan yükselişi sürüyor.
Banka faizleri, Kredi kartı faizleri olağanüstü arttı.
Takipteki kredi miktarının 15 yılın zirvesine çıkması ve BDDK’nin kredi kartlarına limit sınırlaması isteyen yurttaşın bankalarca en geç bir hafta içinde yerine getirilmesi düzenlemesi dikkatleri kredi kartı kullanımı ve borçlarına çekti. Bankalar arası Kart Merkezi , Bankalar arası Risk Merkezi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu  ile Bankalar Birliği verilerinden yola çıkılarak yapılan küçük çaplı bir araştırma, yurttaşların kredi kartıyla büyük borçlanma içine girdiğini gösterdi. Her cüzdanda en az iki kredi ve üç banka kartı olmak üzere ortalama beşe yaklaşan kart sayısıyla birlikte kartla yapılan ödemeler de ödenemeyen borçlar da yükseldi. Borçla borç adenmektedir. Ekonomik kurallara göre borçla borç ödenmesi işin batması anlamına gelmektedir. Dünkü gazetemizin ilk sayfasında arkadaşlarım haber yapmışlar. “Kredi kartsız adım atamıyoruz.”
BDDK verilerine göre, haziran sonu itibarıyla yurttaşların kredi kartıyla bankalara olan borcu 94 milyar lirayı aştı. Takibe düşen kredi kartı borcu miktarı da 6 milyar lirayı aşmış durumda. Takibe düşen kredi kartı ve bireysel kredi borcunun toplamı ise 72.5 milyar lira.
Temel tüketim kartla yapılmaktadır.BKM verilerine göre geçen yıl mayıs sonu itibarıyla 136.9 milyon adet banka kartı, 64.4 milyon adet kredi kartı kullanımda. Kişi başı kart adetlerinde de cüzdanlarda yaklaşık 2 adet kredi kartı ve 3 adet banka kartı yer alıyor. Bu yılın ilk beş ayında en fazla kartlı ödeme yapılan sektörlerin 56.8 milyar lira ve yüzde 18 pay ile market ve AVM, 28.1 milyar lira ve yüzde 9 pay ile akaryakıt istasyonları, 24.9 milyar lira ve yüzde 8 pay ile giyim ve aksesuar, 21.5 milyar lira ve yüzde 7 pay ile geliyor.
Yani toplam 131.3 milyar lira ile yılın ilk beş ayında kartlı ödemelerin yüzde 42 ile neredeyse yarısı temel tüketim ihtiyaçlarını içeren sektörlerde gerçekleşti.  Asgari ücret  yaklaşık  bin 600 lira.  Makul bir 4 kişilik ailenin aylık asgari gideri 3 bin lira civarında.2013 yılı ilk 5 aylık dönemine bakıldığında bu sektörlerde toplam 66.3 milyar lira tutarında kartlı ödeme yapıldığı görüldü. Yani beş yıllık süreçte temel ihtiyaçların karşılandığı bu sektörlerin toplamında yaklaşık yüzde 98’lik artış görüldü.
Yılın ilk beş ayında banka kartlarıyla 35.7 milyar TL, kredi kartlarıyla 277.8 milyar lira olmak üzere toplam 313.5 milyar TL’lik kartlı ödeme yapıldı. Kartlı ödeme tutarı bir yılda yüzde 20 arttı. Ağustos 2017’de kredi kartı borçlu sayısı 32 milyonu aşmıştı. Türkiye Bankalar Birliği’ne göre 3 milyon 248 kişi kredi kartı ve/veya bireysel kredi alacakları yüzünden icrada. Vatandaşların yüzde 17’si bankalarla ihtilaflı durumda olduğu örülüyor.
Kısacası süreç çetin ve zor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.