1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kredi Kartları Ve Ekonomi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kredi Kartları Ve Ekonomi

A+A-

Bu tür çalkalanmalar her zaman Türkiye’de görülmüştür. Son zamanlarda gerek iç, gerekse dış dünyada gelişen olaylar sonrasında ve genel seçimlere gidilirken döviz ve altında bir yükseliş ve dalgalanma görülmektedir. Bunun tedbiri alınmalıdır.
Bugün elde ettiğim bilgiler doğru ise Kredi kartı borcu 84 milyar liraya ulaşırken, bankalardan kullanılan tüketici kredisi ise 250 milyar civarında olduğunu öğrendim. Kredi kartları borcunu ödeyemeyen ve takipte olan ise yaklaşık 600 bin kişi.

Kredi kartı iyi kullanıldığı zaman insanların “can simidi” gibi. Ancak pek çoğumuz kredi kartı ile yaptığımız harcamaların geri istenmeyeceğini zannedip, ayağımızı da yorganımıza göre uzatmadığımızdan borçlarımızı ödeyemiyoruz ve adımızda “kredi kartzede” oluyor.
Ben bunlara acımıyorum ama, birde madalyonun diğer yüzünü düşünmek lazım. Gerçekten kolay ödeme, para taşımama, parayı kaybetme riski ve paranı çalınma riskinden kartlar ile korumaktayız. Çağdaş bir ödeme sistemidir. Ancak dediğim gibi akıllı kullananlar için. Yoksa hovardaca ve hesapsızca kullanırsanız bunun zararını da düşünmek ve sonuçlarına katlanıyorum demek lazım.
Kredi kartını Türkiye’de hemen her kurum ve kuruluş kabul etmektedir. Bankalar ve piyasa ise kredi kartı kullanımını özendirmektedir. Kurum- işletme ve kuruluşlar alış- verişlerde kullandıkları bu kartlar sayesinde tüketiciyle bir daha muhatap olmamakta ve her işlerini bankalarla halletmektedirler. Bankalar da kredi kartı kullananları bu konuda muhatap almaktadır.
Ancak ne yazık ki, Vergi dairelerinde bu kart kabul görmüyor. Birçok alacakları, şüpheli durumda olan tahakkukları, ne kurtarırsam kar ve vatandaşa kolaylık olsun mantığı ile düşünüp, vergi borçlarını yapılandıran Maliye Bakanlığı, vergi dairelerini kredi kartı ile ödemeyi birkaç kısıtlı işlem dışında, onu da internet üzerinde yaparsanız kabul etmektedir.
İnternet üzerinde vergi daireleri sadece Motorlu taşıtlar vergisi, Trafik para cezası vergisi, kira geliri vergisi dışında kredi kartı işlemlerini kabul etmemektedir.
Bunun yanında Tecile girmeyen borçlar olan Katma Değer vergisi, geçici vergi, özel tüketim vergisi, banka ve sigorta muameleri vergisi, harçlar, fonlar, paylar, haklar, ecrimisil ve ek vergiler dışındaki diğer vergiler dışındaki borçlarınız için tecil ve taksitlendirme yapılabilmektedir.
Bugün vatandaş kredi kartları ile bu vergilerini ödeyebilse sanırım hem tahsilât artacak, hem vatandaş vergi dairesine olan borcundan dolayı gecikme zammını ödemeyecektir. Bankaların en az ödemesi sonrasında kalan borçlara yüzde 2-3 civarında faiz uygulaması yapılırken, vergi dairelerinde bu oran bunun 5-6 katı civarındadır.
Buradan ilgilileri uyarıyor ve vatandaşın sesi olarak, hem işlem kolaylığı açısından, hem vatandaşa yardımcı olunması açısından, hem de vergi daireleri tahsilâtı açısından kredi kartlarının da vergi dairelerinde kabul görmesini istemekteyim. Benden istemesi, uygulamayı yetkililer yapsın. Bu uygulama ile piyasalarda da para hareketi olumlu ölçüde yürüyeceğini, alış verişin artacağını düşünmekteyim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.