1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Kriz üzerinden fırsatçılık yapmak ahlaksızlıktır
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Kriz üzerinden fırsatçılık yapmak ahlaksızlıktır

A+A-

Türkiye’de seçim süreci ile başlayan ve seçimlerden sonrada ABD ile ajan papaz Brunson krizi ile devam eden dövizdeki artış stokçu fırsatçılara yaradı.
Döviz %1 artar fırsatçılar ise fiyatları % 3 % 4 oranında artırır. Bu da bir sonraki kur artışını tetikler, kısır döngü içinde yuvarlanır giderdik. 
Şimdi yine o günlerdeki alışkanlıklara döndü bazı fırsatçılar.
Üstelik bazı ahlaksızlar ürünün hem gramajını düşürüp hem de fiyatına zam yapıyorlar. 
Vatandaş böylece az zam geldiğini düşünüyor ama bu hırsızlar vatandaşın hem parasını çalıyor hem de aldığı ürünün gramajından çalıyor. 
Aslında bu yeni bir şey değil ülke tarihindeki tüm krizlerde bu tür ahlaksızlığı meslek haline getirenler oldu ve hâlâ olmaya devam edeceğini gösteriyor. 
Ancak en ahlaksızı da yeni keşfettikleri bu gramajdan çalma işi olsa gerek.
Diyanet İşleri Başkanlığı cuma hutbesinde bu işi yapanlara İslam Dininin nasıl baktığını anlattı. İslam Dini toplumun ahlâkî değerlerini hiçe sayarak güven ve huzurunu bozan rüşvet, tefecilik, stokçuluk, karaborsacılık ve alışverişte hile gibi haksız kazanç yollarına kesinlikle izin vermez.
Alın teri ve göz nuruyla çalışmak, helâl kazanç endişesi gütmek, helâlinden üretip helâl yolda harcamak Peygamberlerin sünnetidir.
Dinimiz, tembelliği, sorumsuzluğu, çalışmadan kazanmayı hedefleyen her türlü sahtekârlık girişimini yasaklar.
Toplumun ahlâkî değerlerini hiçe sayarak güven ve huzurunu bozan rüşvet, tefecilik, stokçuluk, karaborsacılık ve alışverişte hile gibi haksız kazanç yollarına kesinlikle izin vermez diyerek uyarmasına rağmen hala Allah’tan korkmaz kuldan utanmaz bazı kişi ve kuruluşlar stokçuluk ve karaborsacılığa devam etmektedirler.
Üstelik bu fırsatçılığı yapanlar herkes tarafından bilinen bazı AVM ve meşhur markalar.
En acı olanı da nüfusunun %99 Müslüman olması ile övünen bir ülkede olması.
Ticaret bakanlığının bu fırsatçılara karşı denetimlere başladığını biliyoruz ancak bunun göstermelik olmaması bu işi yapan ahlaksızlardan sonuna kadar hesap sorulmasını bekliyoruz.

Kaldırımlar işgalden kurtulmadı hala!
Kaldırımlar işgal altında diye yazdığımız yazımızın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hâlâ bir adım atılmadı.
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi Bedesten Çarşısı yenileme düzenlemesi ile bedesten çarşısındaki kaldırım işgaline son vermesi yerinde bir uygulama ancak bu uygulama sadece Bedesten Çarşısı ile sınırlı kaldı. 
Birçok cadde de kaldırımlar hala işgal altında belediyelerin denetimleri sıkılaştırıp kaldırımları işgalden kurtarması gerekiyor. 
Bazı esnafların kaldırımları işgal ettiği gibi yola park yapılmaması için park yasak tabelaları ile hem kaldırımı hem de yolu işgal ederken bazı AVM’ler de kaldırımları manav reyonu haline getirdi.
Vatandaş işgal edilen kaldırımlar yüzünden yolda yürür hale geldi. 
Bu duruma belediyeler neden ses çıkarmıyor? 

Bu yazı toplam 1158 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.