1. HABERLER

  2. KONYA

  3. KTO Başkanı Öztürk: 'Konya'ya büyük yatırım yapacağız'
KTO Başkanı Öztürk: 'Konya'ya büyük yatırım yapacağız'

KTO Başkanı Öztürk: 'Konya'ya büyük yatırım yapacağız'

Konya Ticaret Odası olarak hem şehrimizin hem de ülkemizin hedeflerine katkı sağlamak amacıyla; 20 bin üyemizden aldığımız güç ile projelerimize ağırlık verme karalılığı içerisindeyiz. Odamız bünyesinde kurulan KTO Eğitim ve Sağlık Vakfımız, KTO Karatay Ü

A+A-
Uluslararası Fuar Merkezi; 2014 yılında açılışını yaptığımız ve İstanbul ile İzmir’in ardından Konya’nın en büyük fuar merkezine sahip şehri olmasını sağlayan projemizdir. Bu proje ile Konya’yı Türkiye’nin fuarcılık merkezi yapmaya çalışıyoruz. Hedefimiz; Fuar merkezimizde 6 holün tamamının dolacağı en az altı fuar yapılmasıdır. 2019 yılı itibariyle toplam 1 milyon ziyaretçi hedefini aşmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla projelerimiz üzerinde çalışıyoruz. Bunları gerçekleştirdiğimiz takdirde 2023 yılında Konya Türkiye’nin yeni fuarcılık merkezi olacaktır.
Şehrimizin ve ülkemizin kanayan yarası ara eleman açığı sorunumuza çözüm oluşturacak olan projemiz Mesleki Eğitim Merkezimiz’dir. 130 kişilik yatılı yurdu ile birlikte hizmete girecek merkezimizin inşaatı devam etmekte olup 2016’da sonunda tamamlanacaktır. Mesleki Eğitim Merkezi, toplam 19.000 m² alana sahiptir. Merkezde, 21 derslik, atölye alanları, 24 adet bilgisayar laboratuvarı, spor salonu, konferans salonu, kafeterya, sosyal etkinlik alanları bulunmaktadır. Yılda ortalama 1.500 kursiyere toplam 50.000 saat eğitim verilmesi planlanmaktadır. Aynı zamanda eğitim merkezinin yanında 130 kişi kapasiteli, 5.000 m² alana sahip bir konaklama merkezi de yapılacaktır. Mesleki Eğitim Merkezi, iş dünyasının nitelikli ara eleman ihtiyacının kısa süreli eğitimlerle yetişmesini sağlayacak bir kurs merkezi olarak faaliyet gösterecektir. Başlangıçta Mesleki Eğitim Merkezinde sanayi sektöründe 8 dalda, hizmetler sektöründe ise 6 dalda mesleki eğitim verilecektir. Firmalarımızın ihtiyaç ve taleplerine göre bu meslek dalları çeşitlendirilecektir.

KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı kurucusu olduğu bir yandan Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi’ne desteklerine devam ederken bir yandan da Konya’nın beşeri sermayesini güçlendirmeye yönelik faaliyetlerini sürdürmektedir. Vakfımızın en önemli hizmetlerinden biri de Konukevleri’dir. Vakfımız tarafından işletilen ve KTO Karatay Üniversite kampüsüne 100 metre mesafede olan Kız ve Erkek öğrenci konukevlerimiz toplam 437 yatak kapasiteli olup; yurt dışından 36 farklı ülkeden öğrenci barınmaktadır. Öğrencilerimiz için son derece modern olarak hazırladığımız konukevlerimizin kapasitesini artıracak çalışmalarımız devam etmektedir. Konukevlerimizde kalan öğrencilerimize yönelik düzenlediğimiz faaliyetlerle üniversite eğitimlerine ek olarak sosyal ve kültürel olarak donanım kazanmalarını sağlıyoruz. Yabancı öğrencilerimiz Konya ve ülkeleri arasında kültür köprüsü oluşturmaktadır.

Oda olarak en önem verdiğimiz projemiz KTO Karatay Üniversitesi’dir. 
İsmini, Selçuklular tarafından 1251 yılında kurulan ilk Vakıf Yükseköğretim Kurumu niteliğinde olan Karatay Medresesi’nden alan KTO Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası tarafından 2009 yılında kurulmuş ve 2010-2011 döneminde eğitime başlamış ve 2014 yılında ilk mezunlarını vermiştir. Üniversitemiz 2016-2017 döneminde 7. akademik yılında toplam öğrenci 6300 öğrencisi ile eğitime devam etmektedir.

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi, 20 bin üyesi bulunan ve Türkiye’nin en önemli ticaret odalarından biri olan Konya Ticaret Odası’nın himayesinde her geçen yıl hem öğrenci sayısını artırmakta, hem de genişleyen kampüsüyle öğrencilerine tam anlamıyla ilim, bilim ve kültür ortamı sunmaktadır.

Konya’nın tarihi birikimini, bilimini, sanayi ve ticaretini aynı çatı altında buluşturan KTO Karatay Üniversitesi’nin hedefi öncelikle bölgesinde sanayi ve ticaret kesiminin sorunlarını çözmeye yönelik eğitim ve araştırmalar yapmak, nitelikli ve kolay iş bulan mezunlar vermek, daha sonra da ulusal ve uluslararası çapta ön plana çıkan bir üniversite olmaktır.
Konya Ticaret Odası’nın sosyal sorumluluk anlayışının bir gereği olarak hayata geçirdiği KTO Karatay Üniversitesi, öğrenci, öğretim üyesi, tüccar ve sanayiciyi hatta tüm halkı buluşturarak uygulamaya yönelik bu iş birliğini en üst seviyeye çıkaracak teknolojik üretim merkezi görevini üstlenerek Konya ve bölgemizin önemli bir ihtiyacını karşılamaktadır. 
‘’Medeniyette Devamlılık’’ vurgusuyla kısa sürede Türk yükseköğretim sisteminde kendine ayrı bir yer edinen KTO Karatay Üniversitesi akademik olanakları ve başarılarıyla adından söz ettirmektedir. Sadece yedi yıl önce kurulmuş olmasına rağmen LYS sonuçlarına dereceye giren öğrenci alabilen ender üniversiteler arasına giren KTO Karatay Üniversitesi, %99.63 oranında doluluğa ulaşarak bir başka başarıya da imza atmıştır.

2010 yılında 3 fakülte ve 6 bölüm ile eğitim-öğretime başlayan KTO Karatay Üniversite’nde, bugün 6 fakülte, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu ve 3 enstitüde toplam 4 ön lisans, 31 lisans, 16 yüksek lisans ve 2 doktora programı bulunmaktadır. Üniversitemiz toplam 51 programda 6.300 öğrenci ile eğitime devam etmektedir.
KTO Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası’nın üniversitesidir. Bu nedenle öğrencilerimiz sanayi ve ticaret dünyası ile iç içe eğitim görmektedirler. Öğrenim süresi boyunca stajlarını tamamlayan öğrencilerimiz, sektörde aranılan özelliklere sahip bireyler olarak eğitimlerini tamamlamaktadırlar.
Üniversite bünyesinde kurulan Kariyer Merkezi ile tüm öğrencilerine 20.000’den fazla üyesi olan Konya Ticaret Odası üyesi iş yerlerinde staj imkanı sunulmaktadır. Öğrencileri iş dünyasına yaklaştıran staj olanakları ile yetinmeyen KTO Karatay Üniversitesi her bir öğrenciye sektörel danışmanlar atayarak mezun olmadan önce onların iş dünyasını tanımasına ve alanının gerekliliklerini önceden bilmesine olanak sağlamaktadır.

Bu projelerle birlikte Türkiye’nin ilk yerel Dış Ticaret Merkezi gene Türkiye’nin ilk yerel Düşünce Enstitüsü projemizi Konya’ya kazandırmak istiyoruz. Tüm bu projelerimiz ile bir yandan üyelerimizin ve şehrimizin ekonomik gücünün sınırlarını yükseltmeye çalışırken bir yandan da Konya’nın gelecek perspektifinde güçlü bir beşeri sermayenin bulunması için Odamız çatısı altında bir yapı oluşturarak şehrimize ve ülkemize hizmet etme hedefindeyiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.