1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KTO Karatay geleceğe yürüyor
KTO Karatay geleceğe yürüyor

KTO Karatay geleceğe yürüyor

KTO Karatay Üniversitesi, ülkemizin 2053 ve 2071 hedeflerine uygun bir vizyon belirleyerek, geleceğe emin adımlarla ilerliyor.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Konya Ticaret Odası(KTO) Karatay Üniversitesi Mütevelli heyeti Başkanı Selçuk Öztürk ile Rektör Bayram Sade, basın mensuplarıyla bir araya gelerek üniversitenin hedefleri ve geldiği nokta hakkında değerlendirmelerde bulundular. KTO Karatay üniversitesinin konferans salonunda gerçekleştirilen basın tanıtım toplantısına, KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, Üniversite Rektörü Bayram Sade, üniversite yönetimi ile yazılı ve görsel basın temsilcileri katıldı. Basın toplantısında konuşan Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, üniversitemizin kuruluşundan bugüne kadar geldiği noktada basının desteğini daima aldıklarını belirtti. KTO Karatay olarak insana yatırım yaptıklarını aktaran Başkan Öztürk, ülkemizin 2023, 2051, 2053 ve 2071 hedeflerine yakışır şekilde bir vizyon belirlediklerini bildirdi. Üniversite isminin, 1251-1914 yılları arasında 663 yıl kesintisiz eğitim veren Karatay medresesinden aldığını ifade eden Başkan Öztürk, “Bu seçkin eserin adını yeniden diriltmek ve ölümsüz hizmetlerini sürdürmek amacıyla, bugünün ahileri tarafından 2009 yılında KTO Karatay Üniversitesi adıyla eğitim öğretim faaliyetlerine tekrar başladık” dedi.

KONYA’YA DEĞER KATMAYA DEVAM EDİYOR

KTO Karatay Üniversitesinin gün geçtikçe geliştiğini ve Konya’mıza değer kattığını dile getiren Başkan Öztürk, “Üniversitemiz bugün, 6 fakülte, 3 enstitü, 2 meslek Yüksekokulu, 1 yüksekokulda yürütülen toplam 59 farklı programla, Konya’mızın ve ülkemizin beşerî sermayesine katkı sağlıyor. Bu sayının 39’unu lisans ve ön lisans programları oluşturuyorken, lisansüstü programların sayısı ise 20’dir. Özellikle geçen yıl yeni açılan 14 yeni bölümün, bu yıl da 4 yeni bölümle desteklenmesi, farklı disiplinlerde öğrenim görmek isteyen aday öğrencilerimiz açısından, alternatiflerin arttığı manasına gelmektedir” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE İLKLERİ YAŞIYORUZ

Türkiye’de lisans alanında açılan Enerji Yönetimi Bölümünün ilk olduğunu vurgulayan Başkan Öztürk, “Türkiye’de ilk kez lisans alanında üniversitemiz tarafından açılan “Enerji Yönetimi Bölümü” ile ülkemizin çok önemli kaynaklarının aktarıldığı enerji alanında bütüncül bir bakış açısına sahip ve yönetsel performansı yüksek olabilecek enerji yöneticisi ve enerji uzmanları yetiştirmeyi amaçlamaktayız. Yine Türkiye’de ilk kez KTO Karatay Üniversitesi tarafından açılan “İslam Ekonomisi ve Finans Bölümü”, ülkemizde bu alanda ilmî olarak yeni bilgiler üretecek ve araştırmalar yapacak kalifiye insan kaynakları ihtiyacını karşılayacaktır” sözlerini kaydetti.

HEDEF 12 BİN ÖĞRENCİ

Başkan Öztürk, belirlediği hedeflere koşar adımlarla giden KTO Karatay Üniversitesi, farklı disiplinlerle öğrenci sayısını, her geçen gün artırmaya devam ediyor diyerek, şunları söyledi: “Konya’nın öğrenci şehri olma özelliğine de her yıl artan öğrenci nüfusuyla büyük destek olmaktadır. Bin 24 öğrenciyle yola çıkan üniversitemiz şu anda yaklaşık 8 bin 500 öğrenciye eğitim-öğretim hizmeti verecek aşamaya geldi. Hedefimiz ise 12 bin öğrenciye ulaşmak.” Personel sayısı hakkında bilgi veren Başkan Öztürk, “2015-2016 akademik yılında 279 akademik, 111 idari ve 107 destek hizmetleri personeli bulunan üniversitemizde, bugün itibariyle 288 akademik, 142 idari ve 123 destek hizmetleri personelimiz bulunmaktadır” dedi.

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK

Üniversite olarak MEVKA’nın desteğiyle “Güneş Enerjisi Santrali Projesi”ni hayata geçirdiklerini kaydeden Öztürk, Bu kapsamda, yaklaşık 3 haftadır kendi elektriğimizi üretmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Öğrenciye verilen destekler ile sosyal ve kültürel faaliyetleri değerlendiren Başkan Öztürk, “2016- 2017 yılında öğrencilere toplam 44 bin 494TL burs sağladık. KTO Karatay Üniversitesi Yayıncılık ve Yapımcılık İktisadi İşletmesi, Bu yıl, 5 eseri kültür hayatımıza kazandırdı. Ayrıca kurduğumuz platoyla Direniş Karatay filminin yapımcılığını üstlendik. 73 farklı ülkeden gelen 465 yabancı uyruklu öğrenciye de Türkçe öğrettik. ” dedi.

DÜNYA SIRALAMASINA GİRDİ

KTO Karatay Üniversitesinin birkaç yıl içerisinde dünya sıralamasına girdiğini aktaran Başkan Öztürk, şunları ifade etti: “Türkiye genelindeki 174 üniversiteden 10 bin 894 öğrencinin katıldığı Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırmasında” (TÜMA) KTO Karatay Üniversitesi, genel sıralamada 2016 yılında 39., 2017 yılında ise 30. Sıraya; Vakıf Üniversiteleri sıralamasında ise 2016 yılında 17., 2017 yılında ise 15. Sıraya yükselmiştir. “Üniversitelerin Dünya Genel Sıralamalarındaki Durumu” başlıklı URAP raporunda ise KTO Karatay Üniversitesi; 2016-2017 yılında vakıf üniversiteleri sıralamasında 9 sıra birden yükselerek 24., üniversiteler Türkiye geneli sıralamasında 23 sıra birden yükselerek 105, dünya sıralamasında ise 6.534 sıra birden yükselerek 4.533. sırada yer almıştır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.