1. HABERLER

  2. KONYA

  3. KTO Karatay Üniversitesi 14 Yeni Bölümle Eğitim Yolcuğunu Sürdürecek
KTO Karatay Üniversitesi 14 Yeni Bölümle Eğitim Yolcuğunu Sürdürecek

KTO Karatay Üniversitesi 14 Yeni Bölümle Eğitim Yolcuğunu Sürdürecek

Kuruluşu 1251 yılına dayanan ve Selçuklu ve Osmanlı döneminde 800 yıl kesintisiz eğitim veren Karatay Medresesi’nin devamı olan KTO Karatay Üniversitesi, yeni eğitim döneminde 14 yeni bölüm daha açıyor.

A+A-

Karatay Medresesi geleneğini günümüze taşıyan Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, yeni eğitim öğretim yılında gerçekleştireceği yenilikleri Dedeman Otel’de düzenlediği toplantı ile tanıttı. 2016-2017 akademik yılında açılacak yeni bölümlerin, yeni logonun ve ilklerin açıklandığı toplantıya; Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Konya Ticaret Odası Meclisi Üyeleri, KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeleri ve yöneticileri, akademisyenler, iş, siyaset ve bürokrasi dünyasından temsilciler ile basın mensupları katıldı.

“MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ İKİ DEV ESERLE EĞİTİM PROGRAMLARIMIZDA”
Karatay Medresesi Vakfiye metninin okunduğu toplantının açılış konuşmasını yapan Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Ticaret Odası tarafından Konya’ya kazandırılan şehrin ilk vakıf üniversitesinin KTO Karatay Üniversitesi adıyla, Karatay Medresesi’nin devamı olarak, bu tarihi sorumlulukla her geçen yıl daha da başarılarını artırdığını ifade etti. Üniversitenin, büyümesini daha da hızlandıracağını kaydeden Öztürk, “Bu yıl Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Osmanlı’nın teşkilatlanmasını sağlayan Ahilik konusunu ‘Ahilik ve Meslek Ahlakı’ adlı dersi ve çok değerli bir eseri üniversitemizin programları içerisine aldık ve yeni eğitim öğretim yılında da Karatay Medresesi geleneğini akademik eğitime adapte ediyoruz. Bu kapsamda ‘Karatay Medresesi ve Medeniyet Tasavvuru’ adlı yeni dersimizi öğrencilerimize sunacağız. Bu eser ve dersle Osmanlı’ya aydın yetiştiren ve üniversitemizin öncüsü olan Karatay Medresesi’nin hikayesini ele alıp, ‘medeniyet’ kavramına ve bu kavramın doğuşunu etkileyen faktörlere, anlaşılması bugünün toplumu için temel gereklilik haline gelen ‘Medeniyet Tasavvuru’nun ne olduğu konularına ışık tutacağız. Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi’ne şehrimize vizyon çizmede, şehrimiz sorunlarını çözmede ve ekonomik büyümede öncü rol kazandırmaya çalışıyoruz. Üniversitemizi, Konya’nın dünyaya açılan vizyonuna katkı sağlayan, toplumun beklentilerini karşılayan dinamik bir kuruma dönüştürüyoruz” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, KTO Karatay Üniversitesi’nin şehir ve ülke adına önemli bir kazanım olduğunun altını çizdi. Akyürek, “Üniversitede yapılan hizmetler ve yeni açılan bölümler ile gönülden bir hizmet olduğunu görüyoruz. Celaleddin Karatay’ın ismini taşımak büyük bir kazançtır” diye konuştu.
Konya Valisi Muammer Erol da, “Türkiye’nin Kadim Üniversitesi’ sloganı ile yola çıkan KTO Karatay Üniversitesi’nin marka şehir olma yolunda kente büyük katkılar sunduğunu belirterek, yeni logo, bölümler ve hizmetlerin hayırlı olmasını diledi.

“SEKTÖR DANIŞMANLIĞI” YENİ MEZUNLARIN ALTIN ANAHTARI
Toplantıda KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade de bir konuşma yaptı. KTO Karatay Üniversitesi’nin 20 binden fazla üyesi olan Konya Ticaret Odası’nın desteği ile kurulduğunu belirten Prof. Dr. Sade, “Türkiye’de ilk defa üniversitemizde başlatılan ve Türkiye’deki üniversitelere yayılan ‘Sektör Danışmanlığı’ projesi istihdam sorununa kalıcı çözümler sunan bir çalışma olarak tüm Türkiye‘de örnek gösteriliyor. Kitaplarda yer almayan, alın terinde saklı bilgiler ‘Sektör Danışmanlığı’ ile yeni mezunların altın anahtarı olacak. Projede birinci sınıfa başlayan öğrencilerden oluşan en az 3 kişilik gruba öğrenim gördüğü alanla ilişkili 4 yıl süresince bir sektör danışmanı atanıyor. Bu sistemde öğrenciler, okulda öğrendiklerini sektörde pekiştirme imkanı buluyor. Böylelikle iş dünyasının aradığı niteliğe ulaşarak, işverenler için doğru aday konumuna geliyorlar” dedi.

YENİ LOGO SELÇUKLU MİMARİSİNİ YANSITIYOR
KTO Karatay Üniversitesi kurumsal imajını yenileyerek yeni bir yüze kavuşurken, kostümleriyle Selçuklu askerlerini temsil eden gençler, üniversitenin yeni logosunu davetlilere gösterdi. Karatay Medresesi’nin Selçuklu mimarisi tarzındaki kapısının resmedildiği logo, turkuaz renkleri ile medresenin çinilerine atıfta bulunuyor.

14 YENİ BÖLÜM GELİYOR…
KTO Karatay Üniversitesi, önümüzdeki eğitim yılında yeni açılacak bölümler ise şöyle: “İslam Ekonomisi ve Finans, Lojistik Yönetimi, Psikoloji, Sosyoloji, Mütercim Tercümanlık Arapça, Tarih, Endüstri Mühendisliği, Beslenme-Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ebelik, Diyaliz, Fizyoterapi ve Çocuk Gelişimi, Resim.
KTO Karatay Üniversitesi’nde bugün itibariyle 6 fakülte, 1 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu ve 3 enstitü bulunuyor. 2015-2016 eğitim öğretim yılında 138 ön lisans, 3 bin 384 lisans, 417 lisansüstü olmak üzere yaklaşık 4 bin öğrenci üniversitede öğrenimine devam ederken, mevcut fakülte ve bölümler şöyle: “Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi: Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi: İşletme, Uluslararası Ticaret, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik, Enerji Yönetimi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi: Sosyal Hizmet, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi: İç Mimarlık, Mimarlık, Grafik Tasarım, Geleneksel Türk Sanatları, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu: Hemşirelik, Odyoloji, Adalet Meslek Yüksek Okulu.”

MOĞOL İSTİLASINA KARŞI DİRENİŞİN ÖYKÜSÜ KİTAPLAŞTIRILDI
Programda Karatay Üniversitesi Yayınları tarafından çıkarılan tarihi roman “Direniş Karatay”ın da tanıtımı yapıldı. Medresenin kuruluşunu ve kurucusu Celaleddin Karatay’ı anlatan bir film gösterildi. Selman Kayabaşı tarafından yazılan ve öğrencilere ders olarak okutulacak kitap, Moğol istilasına karşı direnişin öyküsünü, Medresenin kurucusu Celaleddin Karatay’ın hayatını ve medresenin kuruluşunu anlatıyor.
“Direniş Karatay” kitabının Yazarı Selman Kayabaşı da katılımcılara kitap hakkında bilgi verdi. Kayabaşı, “Kitapta, Moğolların istila etmek için geldiği Anadolu’da Karatay Medresesi’nin kurucusu Celaleddin Karatay’ın bu toprakları ilim ile nasıl dirilttiği anlatılıyor. Kitabı oluşturmamızda vesile olan KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ne teşekkür ediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.