1. HABERLER

  2. KONYA

  3. KTO sınırları zorluyor
KTO sınırları zorluyor

KTO sınırları zorluyor

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, 2016 yılında küresel bir kriz yaşandığını ve vasat bir büyüme gerçekleştiğini söyledi. 2016 yılında siyaset ve ekonomide gerçekleşen olayları değerlendiren Öztürk, “2017 yılında nasıl bir yol izleneceğini kestirm

A+A-

Konya Ticaret Odası(KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, 2016 yılında yaşanan ekonomik ve siyasal olayları değerlendirdi. 2016 yılında küresel çapta bir istikrarsızlığın yaşandığını belirten Öztürk, “Küresel kriz sonrası büyüme sancıları yaşayan dünya ekonomisi 2016’yı da vasat bir büyüme ile kapattı. Global talebin düşük seyretmesi, büyüme dinamiğini sınırlarken özellikle siyasi belirsizlikler ve jeopolitik riskler önümüzdeki yılın ekonomik gelişmeleri üzerinde belirleyici olacak gibi görünüyor. Siyasette popülizmin yükselişi ve korumacı söylemlerin güçlenmesi, küresel ticaret ve büyüme üzerinde aşağı yönlü risk oluşturmaya devam ediyor” dedi.

AB’NİN KARARLARI YOK HÜKMÜNDE
Avrupa Birliği kararlarının Türkiye için yok hükmünde olduğunu belirten Öztürk, “Diğer yandan AB şaşkın durumda. Bir yanda İngiltere’nin ayrılışı var diğer yanda Avrupa Birliği’nin sorunları devam ediyor. İtalya gibi batmak üzere olan ekonomiler, Yunanistan gibi destekle ayakta duran ülkeler var. O nedenle, AB’nin Türkiye ile ilgili kararlarının hiçbir kıymeti yok” dedi.

TÜRKİYE’NİN PETROL RİSKİ VAR
Petrol üreticilerinin üretimi kısmasının petrol fiyatlarına yansıdığına işaret eden Başkan Öztürk, petrolün son 17 ayın zirvesi olan 55 dolar seviyesine çıktığını aktardı. Yeni yılla birlikte petrol fiyatlarının Türkiye için olası bir risk olacağını kaydeden Başkan Öztürk, şunları söyledi: “Türkiye için yeni yılın olası risklerine bir de petrol fiyatlarının yükselmesi eklendi. Zaten kararın açıklanmasından sonra petrol fiyatlarında hızlı bir yükseliş yaşandı. Uzun süreden sonra benzin 5 TL’nin üzerine çıktı. Bu bakımdan 2017’de petrol piyasasındaki gelişmeler de dikkatle takip edilecek bir diğer önemli başlık olarak karşımıza çıkıyor.”

HEDEFLERİMİZİ TUTTURMALIYIZ
Merkez bankasının tutturması gereken hedeflerin mutlaka gerçekleşmesi gerektiğine burgu yapan Başkan Öztürk, “Merkez bankasının 2017 için Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi % 6.5, 2018 yılında ise %5. Ama şu ana kadar gerçekleşen yüzde 30 kur artışının kuşkusuz enflasyona yansımaları olacaktır. Ayrıca ham petrol fiyatlarındaki artış kaçınılmaz olarak fiyatlara da yansıyacaktır. Yani % 6.5 hedefini tutturmak zor olacaktır. Diğer yandan bu yılın son çeyreğinde ekonomide ılımlı bir toparlanma bekleniyor. Cumhurbaşkanımız ve Hükümet faizlerin düşmesini isteyecektir ama ne kadar gerçekleşecek birlikte göreceğiz” dedi.

DÖVİZLE BORÇLANMAYIN
KTO üyeleri ve esnafa çağrıda bulunan Öztürk, bu dönemde kesinlikle dövizle borçlanılmaması gerektiğini söyledi. Öztürk, “Üyelerimize tavsiyelerim olacak. Kesinlikle moralimizi bozmayalım fakat ihtiyatlı olun. Dikkatli olun ve aşırı risk almayın. Dövizle geliriniz yoksa dövizle borçlanmayın. Satış sıkıntıları için alternatif pazarlara gidin. Hükümetimizde bu süreçte reel sektörün özellikle finansal sıkıntılarını çözmek istiyor. Bu çerçevede Ekonomi Koordinasyon Kurulu bir dizi ekonomik tedbirleri açıkladı. Tedbirler ile devlete kemer, özel sektöre kredi imkânları geldi” şeklinde konuştu.
Siyasette ve ekonomide önemli gelişmeler yaşandığı 2016 yılını geride bırakarak 2017 yılına girdiklerini aktaran Öztürk, “Konya Ticaret odası olarak 2017’den umutlu olduğumuz hem şehrimiz için hem de ülkemiz için bir önceki yıla göre daha iyi bir yıl geçireceğimiz öngörmekteyiz” diye konuştu.

ÖNEMLİ PROJELERE İMZA ATTIK
2016’da KTO’nun yaptığı çalışmalar ve 2017 yılında yapacağı çalışmalara değinen Öztürk, şunları söyledi: “Odamız 2016 yılında önemli projelere imza atmış, iş hayatını ilgilendiren konularda insiyatif alarak girişimlerde bulunmuş, Konya ihracatının gelişmesine yönelik faaliyetlerini çeşitlendirmiş ve üyelerin ihtiyaç duydukları alanlarda bilgilendirme, eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermiştir. Konya Ticaret Odası Mesleki Eğitim Merkezi proje çalışmalarımız etmektedir. Projemizde, inşaatı tamamlanmak üzere olup 2017 yılı başında hizmete girecek şekilde çalışmamız devam etmektedir. 150 Kişilik konaklama merkezi ile birlikte toplam 19 bin metrekare olarak inşa edilen eğitim kompleksimizde atölyelerin yanında derslikler ve bilgisayar laboratuvarları da bulunacaktır. Merkezimiz, iş dünyasının nitelikli ara eleman ihtiyacının kısa süreli eğitimlerle yetişmesini sağlayacak bir kurs merkezi olarak faaliyet gösterecektir. Mesleki Eğitim merkezinde sanayi sektöründe 8 dalda, hizmetler sektöründe ise 6 dalda mesleki eğitime başlayacaktır./Mesut ERCÜMENT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.