1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KTO VE ÖZTÜRK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KTO VE ÖZTÜRK

A+A-

Dün  Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk’ün daveti üzerine  sabah toplantıya katıldım. Benim gibi bibi birçok arkadaşımız ve meslektaşlarımız katılanlar arasında  Öztürk’ün sunumunu dikkatlice izledik.
Selçuk Öztürk’ü gerek KTO başkanı olarak, gerekse daha önceli uzun yıllardır tanırım. Tutarlı, sağ  duyulu ve ne söylediğini bilen, değerlerimize  değer veren bir kişilik olarak tanırım. Sözünün eridir. Verdiği sözü tutar, konuştuğunun arkasında durur. Birleştirici bir kimliktir ve aynı zamanda müteşebbis ruhlu, Türk ekonomisine ve Konya ekonomisine gerek kişilik olarak, gerekse temsil ettiği oda olarak hep olumlu şeyler vermeye çalıştığını her izledim. Kendisinden önce zaman zaman doğru- yanlış bilgilerle oda içinde huzursuzluk yaşanmışsa da,  Selçuk Öztürk ile  oda içinde ve oda üyeleri arasında iç çekişme bitmiş, gerek oda içine, gerekse üyeler arasında çekişme son bulmuştur.
Gelelim dünkü basın toplantısında  KTO başkanı Selçuk Öztürk ve yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu toplantıya…
KTO’da her yıl yapılan ve geleneksel olarak düzenlenen toplantı’nın içeriği  KTO’yu her alanda tatmin edici olarak bizlere sunuldu. Saf ve yalın biçimiyle  basın mensuplarına  sunulan  2017  de yaşanan olaylar, Konya, Türkiye ve Dünya anlatılırken, 2018 yılından beklentiler ve hedefler ortaya konuldu. Bazı sorulara da Öztürk olabildiğince yoruma neden olmayacak şekilde cevap verdi. Bu sunum konuşmasında ve  sorulara cevap verişinde de oldukca sakin ve kendine güvenir bir duruş sergiledi.
Öztürk sunum konuşmasında :
Bütün dünyada ekonomik durgunluk ve buna bağlı bir büyüme sorunu yaşandığı 2016 yılından sonra, küresel ekonomi 2017 yılına birçok belirsizlikle başlamıştır. Ancak küresel ticaret ve finans piyasalarında yaşanan olumlu gelişmelerle dünya ekonomisi 2017 de 2016 ya göre daha iyi performans sergilemiştir.Güçlü ve sürdürülebilir orta vadeli büyüme için gelişmekte olan ekonomilerde daha fazla reforma ihtiyaç duyulmaktadır. IMF’nin Ekim ayında yayımlanan küresel ekonomik görünüm raporunda 2017  yılında  yüzde 3.6 oranında, 2018 yılında ise toparlanarak yüzde 3.7 oranında büyüyeceğini tahmin etmektedir. Bu yıl ve önümüzdeki yıl büyümenin yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerde küresel finansal ortamın iyileşmesiyle ve gelişmiş ekonomilerdeki toparlanmayla artması beklenmektedir. IMF 2017 yılı içinde  Türkiye’nin 5.1, 2018 yılında da 3.5 olacağını tahmin etmiştir. Brent tipi ham petrol fiyatlarının 2018 yılında ortalama 50-55 ABD doları bandında olacağı öngörülmektedir. Şu anda 65-70 dolar bandındadır.
2017 de küresel ekonominin özeti olarak;
Son on yılın en yüksek hızına ulaştı. Borsalar ard arda rekor kırdı. Piyasalardaki oynaklık azaldı. Finansal risklere karşı alınan tedbirler en düşük seviyelere geldi diyebiliriz dedi.
Öztürk küresel ekonomide 2018 yılında 2017 ye göre daha güçlü ve sağlıklı bir büyüme beklendiğine işaret etti. Bunun yanı sırada  2018 yılının dünya ekonomisi için zor geçeceğini belirtti.
Türkiye’de yapılan işlerden bahsetti ve Türkiye’nin geleceğinin daha iyi olacağını söyledi. İç piyasada yaşanabilecek fiyat artışlarının önüne geçmek için buğday, arpa ve mısır ile kesimlik canlı hayvan ve karkas sığır etinde uygulanan gümrük vergileri yüzde 60 oranında düşürüldüğünü, böylece tüketicinin korunduğundan söz etti. Turizm gelirlerinin arttığını belirtti. Demiryolu yatırımlarını anlattı.Kamu alacaklarının yapılanmasıyla hazine 80 milyar liralık yapılanma gerçekleştiğine işaret etti. İşsizliğin azıldığını belirtti.
2017 yılı 3. Çeyreğinde Türkiye’nin yüzde 11. 1 ile AB, G20 ve OECD ülkelerine fark attığını anlattı.
Öte yandan dış ticaret açığının ilk 10 ayda yüzde 32 artarak 41.9 milyar dolara yükselmesi, önemli riskler olduğu görülüyor.
Türkiye’nin en önemli sorunu enflasyon, işsizlik dış ticaret ve cari açık olduğunu tespit etti.
İhracatın ithalatı karşılama oranının 2016 döneminde yüzde 72 iken, 2017 yılında yüzde 68 olduğunu, ithalatın ise  yüzde 11.5 artışla 220 milyar dolara ulaşa  bileceği tahmin ediliyor.
Enflasyon artışının ise mevsimsel olduğuna vurgu  yaptı.
Atılacak doğru adımlar, Türkiye’nin 2018 yılında küresel ekonomik risklerden ve finansal piyasa oynaklığından koruyacağını söyledi.
Konya’nın 2017 yılında ihracatı geçen yıla göre yüzde 17.4 artışla 1 milyar 564 milyon dolar olduğunu açıkladı. Hedefin geçen yıla göre daha yüksek ihracat olduğunun  altını çizdi.
Karatay Üniversitesi ile ilgili bilgiler aktardı. Bir sorum üzerine de   Konya Hava alanının bugün için çok yeterli olmadığını, yeni yatırımlarında kısa sürede yapılamayacağını belirti.
KTO Başkanı Öztürk’ün anlatımı ve verileriyle  Aydınlık bir ekonomi görülüyor. Bakalım bundan sonra ne olacak, birlikte göreceğiz,.


 

Bu yazı toplam 525 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.