1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KTÜN’de AATSER çalıştayı başladı
KTÜN’de AATSER çalıştayı başladı

KTÜN’de AATSER çalıştayı başladı

“Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Eğitim ve Sertifika Programlarının Araştırılması ve Ülkemize Özgü Modelin Geliştirilmesi Projesi (AATSER)” kapsamında eğitim çalıştayı düzenlendi.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) tarafından “Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Eğitim ve Sertifika Programlarının Araştırılması ve Ülkemize Özgü Modelin Geliştirilmesi Projesi (AATSER)” kapsamında eğitim çalıştayı düzenlendi.

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Bilgehan Nas, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının son dönemlerde yürüttüğü vizyon projelerinden birisini daha hayata geçirdiklerini belirterek, “Konya Teknik Üniversitesi olarak atıksu arıtma tesislerinde çalışan personelin niteliklerini düzenleyen bir mevzuatın ve bu personelin alması gereken eğitimleri ve sertifikasyon sisteminin geliştirilmesiyle ilgili Bakanlığımızla bu projeyi başlattık. 150 katılımcı ile 5 gün sürecek olan bir program düzenledik.” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Recep Akdeniz, Türkiye’nin su kaynakları açısından zengin bir yapıya sahip olmadığını ifade ederek, su kaynaklarının akılcı ve iyi bir şekilde yönetilmesinin önemini belirtti. Akdeniz Atıksu arıtma tesislerini 2023 yılında Türkiye geneline kurma hedefinde olduklarını dile getirdi

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, dünyada su, gıda ve enerji konularının hayati bir anlam kazandığını söyledi. Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığının bilinciyle su ve atıksu yönetiminde doğru projeleri uygulamaya geçirerek ülke su kaynakları, çevre ve halk sağlığı konusunda hassasiyet gösterilmesi gerektiğini dile getiren Özçelik, “Üniversitelerin de bu gibi hayatı konularda projeler geliştirerek sorunlara çözüm üretmesi gerektiğinin bilincinde ve farkındayız. Konya Teknik Üniversitesi olarak, güçlü öğretim üyesi kadromuzla Çevre alanında ve diğer Mühendislik alanlarında önemli projelere imza attık ve bundan sonra da atmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. AHMET ÖZER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.