1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. KÜÇÜK HATALARI GÖRMEZDEN GELME YANLIŞI!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

KÜÇÜK HATALARI GÖRMEZDEN GELME YANLIŞI!

A+A-

Özellikle 1980 yılından sonra, iletişimde hızla çağ atlayan Türkiye’de, suç işleme oranları tüm ulusa şeffaf bir şekilde duyurulması ile Türkiye’nin suç işleyenler cennetine döndüğü görülmektedir. Eğer bugün insanlar bu kadar eğitimden sonra hala kırmızı ışıkta çok rahat geçebiliyorlarsa ve bunu da engelleyemiyorsak, yaşadığımız bu ülke bir suç cennetine dönmüş ve bizde bu dönüşü tüm eğitim kurumlarımıza rağmen engelleyememişiz demektir.
Nasıl mı oldu bu? Buna biraz daha yakından bakacak olursak; Mesela Trafikte ki kırmızı ışık bir sembol, kurallara uymayı belirleyen bir bir trafik sembolü. Asıl olan ise şudur: Bir ülkede devlet tarafından konulan kurallar çok rahat bir şekilde ihlal edilir hale gelmişse o ülkede suç işlemek alelade bir alışkanlık ve üstün bir davranış haline gelir. Çünkü sarsılan devlet otoritesidir ve neticesinde dejenere olan bilinçaltımızda ki kurallara saygı duygusudur... Otoritesini koruyamadığımız devletin hiçbir fonksuyonunu da koruyamaz hale gelmiş olursunuz. Güvenlik tedbirleri ve çıkan kanunlarda buna dahildir.
“Suçlarla mücadeleyi nasıl başardın” sorusuna New York’un efsane Belediye Başkanı Giuliani’nin cevabı ise çok ilginç olmuştur. “Metruk bir bina düşünün. Binanın camlarından bir tanesi kırıldığı zaman, o camı hemen tamir ettirmezsen, kısa sürede, yoldan geçen herkes eline bir taş alıp, bu binanın tüm camlarını kırar. Benim yaptığım şey ilk cam kırıldığında onu hemen tamir ettirmek oldu.Bir elektrik direğinin ya da bir binanın köşesine, biri, bir torba çöp bıraksın. O çöpü hemen oradan kaldırmazsanız, her geçen gün, herkes çöpünü oraya bırakmaya başlar ve kısa bir sürede dağlar gibi çöp birikir. Ben ilk konan çöp torbasını kaldırttım.” Çünkü siz bunu yapmadığınız da insanlar o bölge de düzeni sağlayan bir otorite olmadığını düşünmeye başlarlar, diğer camları da çok rahat kırmayı düşünürler ve kırarlar. Ardından daha büyğk suçlar gelmeye başlar; bir süre sonra o sokak, polisin giremediği bir mahallaye dönüşüverir. 
İşte bunu kavrayan New York polisi, önce küçük suçların peşine düşmüş. Metroya bilet almadan binenleri, apartman girişlerini tuvalet olarak kullananları, kamu malına zarar verenleri, hatta içki şişelerini yola atanları bile yakalayıp haklarında işlem yapmıştır. “Kırık Cam Teorisi “ABD’li suç psikologu Philip Zimbardo’nun 1969 yılında yaptığı bir deneydan ilham alınarak geliştirilmiştir. 
Eğer kırmızı ışıkta geçilmesini önleyemiyorsanız küçük suçlara mani olmazsınız. Küçük suçlara mani olamazsanız, büyük suçları engelleyemezsiniz. Sonuçta ülkeniz sanıkların suç işlemekten endişe duymadığı bir suç cennetine dönüşür. Bunun akabinde suçlularla mücadelede yılgınlığa düşen kanun koyucu sanıklara taviz /af anlamına gelen lehe kanunlar çıkararak adalet denklemindeki erozyonu hızlandırır.
Unutmayalım ki; Küçük hataları görmezden gelmişseniz ve onlara karşı susmayı tercih etmişseniz bilin ki daha büyükleri yoldadır. Özellikle kamuyu ilgilendiren alanlarda bu durum daha çok yaygınlık kazanır.
Selametle!...

Bu yazı toplam 1548 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.