1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KUDÜS İSLAMINDIR
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KUDÜS İSLAMINDIR

A+A-

Dünya Müslümanlarının başından dert eksik olmuyor.
İslam’ın durdurulması, topraklardan çıkartmak için tarih boyunca zaman zaman durağan, zaman zaman alevlenen şekliyle şekliyle devam ediyor.
İslam Arap Yarımadasında  Hz. Muhammed ile başlamış ama, İslam’ın büyümesine, korunmasına ve dünyaya yayılmasında Türklerin payının büyük olduğu bir gerçektir.
Haçlılar Kudüs’ü alabilmek için 24 sefer düzenlemişler ve bunların hemen hepsini Selçuklu  sultanları püskürtmüştür. Bugün yine  siyonizmin  oyuncağı ABD ve onun lideri Tramp  ile Siyonizm’in gözü dönmüş, çocuk katili, insan celladı İsrail kutsal topraklardan olan, İslam’ın ilk kıblesi Kudüs’ü kirletmek istemektedir. Ancak buna gücü yetmeyecektir.
 ABD’nin desteği ile gözü dönmüş Siyonistlerin 50 yıldır esareti altında bulunan Kudüs ve Mescid-i Aksa, neden biz Müslümanlar için bu kadar önemlidir? Cuma yazımda bu konuyu aklımın erdiğince, bilgim çerçevesince sizlere yazmaya çalışıyorum.
  Müslümanlar, imanın şartlarından biri olan "Peygamberlere İman" esası gereği, Hz. Adem'den (a.s.), Hz. Muhammed'e (s.a.v.) kadar tüm peygamberlere iman ederiz. Çünkü hepsi de Allah (c.c.) tarafından gönderilen emir ve yasaklarını insanlığa bildirmiştir.
Şimdi gelelim Kudüs'e...
Mekke-i Mükerreme'ye uzaklığından dolayı, "En uzaktaki mescit" anlamına gelen Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın bulunduğu Kudüs, Hz. İbrahim'in (a.s.) Mısır'dan gelerek yerleşmesiyle peygamberler şehri haline gelmiş. İsrailoğulları da Hz. İbrahim'in (a.s.) oğlu Hz. İshak'dan (a.s.) olan torunu Hz. Yakub'un (a.s.) soyundan gelir. Aynı soydan gelen ve kitap gönderilen dört büyük peygamberden biri olan Hz. Davud, Kenan kavimlerinden Yebusi'lerin oturduğu Kudüs'ü ele geçirerek krallığını kurup burayı başkent yapmış.
Kudüs ve Mescid-i Aksa’yşı Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun girişimi ile bazı Konyalılar görme şansını yakaladılar.Mescid-i Aksa'nın yapımına başlayan Hz. Davud'dan (a.s.) sonra şehre hükümdar olan oğlu Hz. Süleyman (a.s.) Mescid-i Aksa'yı cinlerle birlikte inşa ettiğine inanıyoruz. Neden cinlerle diye soracak olursanız; Süleyman aleyhisselam; "Ya Rab!
Bana hiçbir kimsede bulunmayan bir kudret ve devlet ihsan eyle" diye dua etti. Duası kabul edilip, cinlerin, rüzgarın ve hayvanların da insanlar gibi Süleyman aleyhisselama itâat etmeleri emredildi.
Süleyman Aleyhisselam bir gün yapılmakta olan büyük hükümdar sarayının inşasını kontrol ediyordu.  Sonra da balkonun kenarında asasına dayanıp durduğu anlatılmaktadır.
Bu sırada Azrail (a.s.) gelerek ruhunu teslim aldı. Asasına dayanmış bir halde vefat eden Hz. Süleyman (a.s.) uzun bir süre öylece kaldı.Ta ki asasını güve kurtları yiyip kırılınca, Hz. Süleyman'ın (a.s.) vefat ettiği anlaşıldı.

Daha sonra Roma İmparatorluğu'nun hâkimiyetine geçen Kudüs'te Hz. Zekeriyya (a.s.) yaşamış. Onun yaşlılık döneminde dünyaya gelen oğlu Hz.Yahya (a.s.) da peygamber olarak görevlendirildi. Hz. Zekeriyya'nın (a.s.) baldızının kızı olan Hz.Meryem'in oğlu Hz. İsa (a.s.) da Kudüs yakınında dünyaya geldi. Son  bizim Peygamber’imiz  Hz. Muhammed (s.a.v.) efendimizin İsra (gece yürüyüşü) ve Miraç Mucizesi (göğe yükseliş) yine bu şehirdeki Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'da  meydana geldi.
 Hz. Muhammed (s.a.v.) Miraç gecesi Mescid-i Aksa'da namaz kılarken, Yüce Allah (c.c.) , Kur'anı Kerim'de şöyle buyurdu: "Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescid-i Haram'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid- i Aksa'ya yürütenin şanı pek yücedir." (İsra, 17/1) İşte bu nedenle Kudüs, vahye dayanan bütün dinler ve medeniyetler tarafından kutsal kabul edilir.
Şimdi de ABD, her zerresinde İslam'ın izini taşıyan Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı aldı. Yani gidişat hayra alamet değil. İsra mucizesiyle Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya yürütülen, Miraç mucizesiyle de Mescid-i Aksa'dan, Sidre-i Münteha'ya yükseltilen Hz.
Muhammed Mustafa'nın (s.a.v.) "ziyaret edilmeye değer" gördüğü ve teşvik ettiği üç şehirden biri olan Kudüs esaret altındayken ahirette hesaba çekilmeden önce bizlerin ciddi ciddi kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Artık bu 50 yıllık uykudan uyanma vakti geldi geçiyor bile. Rabbimizin ayeti kerimede buyurduğu gibi çevresini mübarek kıldığı Mescidi Aksa eğer bugün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya ise bunda "Elhamdülillah Müslümanım" diyen herkes vebal altındadır.

İşte bu yüzden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan "Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir" diyor. Bugün yine 1187 yılında Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs'ü haçlılardan geri aldığı gibi bizler de bu kutsal toprakları siyonizmin uşaklarından kurtarmak için mücadele edenlerin yanında durmalıyız. Filistinliler gibi tüm İslam alemi olarak bizler bu Peygamber mirası olan kutsal topraklarda ezanların dinmemesi, Kur'an'ın susmaması için sahip çıkmalıyız. Çünkü zafer inananlarındır.
Allah. (c.c.) biz Müslümanlara "Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer inanıyorsanız en üstün siz olacaksınız" (Al-i İmran-139) ayetiyle bu ilahi müjdeyi vermiştir. Yeter ki bizler sonuna kadar mücadeleden vazgeçmeyelim, inanalım.

Bu yazı toplam 286 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.