1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kudüs’ü 100 yıl önce İngilizler işgal etti
Kudüs’ü 100 yıl önce İngilizler işgal etti

Kudüs’ü 100 yıl önce İngilizler işgal etti

Kudüs 9-11 Aralık 1917 yılında İngilizler tarafından işgal edildi. 11 Aralık 1917'de Yafa Kapısı’ndan Kudüs’e giren İngiliz General Edmund Allenby’in ‘Haçlı Savaşları'nın artık nihayete erdiğini’ söylediği rivayet ediliyor

A+A-

Ahmet ÖZER
Yavuz Sultan Selim, 1516'da Mısır seferi için İstanbul'dan hareket ettiğinde hedefinde Kudüs ve Kahire vardı. Yavuz Komutasındaki Osmanlı Ordusu, Halep yakınlarındaki Mercidabık'ta Kölemen Ordusunu yendikten sonra Halep’i ardından Şam'ı teslim almış, üç ay sonrada Gazze önündeki cılız direnişi aşarak törenle Kudüs'e girmişti. Osmanlılar 1516 yılında, şenlik alayı ile girdiği bu kutsal toprakları tam dört asır adaletle hükmetmiş ve sonunda 9 Aralık 1917'de geride yüzlerce eser ve kahramanlık öyküleri bırakarak terk etmişti.
kudus-savasinda-osmanli-alay-sancagi.jpg
SON HAÇLI SEFERİ
1.Dünya savaşında Filistin’de de bir cephe açılmış, İngilizlerin önderliğindeki İtilaf Devletleri ile Osmanlılar kanlı bir şavaşa başlamışlardı. 1917 Ekim'inde General Allenby komutasındaki 130 bin  kişilik işgalci İngiliz ordusu Gazze'yi kuşattığında Kudüs’ün akıbeti de belli olmuştu. Alman subaylarının da yer aldığı Türk Ordusunun hali içler acısıydı. Siperdeki askerin üzerinde neredeyse üniforma bile yoktu. Cephaneleri tükenmişti, Kumanyaları yoktu ve cephede yarı aç yarı tok savaşmak zorundaydılar. Bu durumdaki kahraman Türk askerleri kuşatmaya ancak üç ay direnebildi ve sonunda İngiliz 20. Kolordusu karşısında çekilmek zorunda kaldı.
ŞERİF HÜSEYİN’İN İHANETİ
Türk Birlikleri geriye çekilirken amaçları Yarmuk Nehri'ni geçip orada direnmekti. Bunu sezen İngiliz Albay Lawrence, Şerif Hüseyin liderliğindeki hain Arap gruplarla işbirliği yaparak, demiryolu ve köprülere sabotajlar yaptılar, erzak depolarına saldırdılar. Türk Ordusu içerden Araplardan, dışarıdan İngilizlerden büyük bir kuşatma altındaydı; ancak buna rağmen teslim olmuyorlardı.
General Allenby anılarında bu tabloyu şöyle çiziyor: "Türkler ürküten, delice bir mücadele gücüne sahip. Savaş kabiliyetlerini tamamen yitirdiler ama hala çarpışmaya devam ediyorlar. Bir avuç Türk'ün siperlerde mahpus olduklarını bile bile ateşi kesmemeleri ve mücadele etmeleri yüzünden zaman kaybediyoruz."
İNGİLİZLERE NOEL HEDİYESİ
İngiliz birlikleri 16 Kasım'da Kudüs'ün liman şehri Yafa'ya çıktılar. Türk askerleri burada üç hafta boyunca göğüs göğüse savaşıyor ve kahramanca direniyordu. Sadece Kudüs savunmasında 30.000 vatan evladı şehit düştü. Osmanlı Ordusunun Zeytin Dağı eteklerinde haftalarca süren savunmasından sonra Kudüs düşmüştü. 9 Aralık 1917'de Osmanlı Askerleri Kudüs’ü ağlayarak terkediyordu. 11 Aralık 1917'de İngiliz General Edmund Allenby, Yafa Kapısı'ndan muzaffer bir edayla Kudüs'e girerek kenti işgal etti. Bu tarihi gelişme üzerine Allenby'nin "Haçlı Savaşları'nın artık nihayete erdiğini" söylediği rivayet edilir. Dönemin İngiltere Başbakanı David Lloyd George, Kudüs'ün ele geçirilmesini "İngiliz halkına verilmiş bir Noel hediyesi" olarak nitelendirdi. 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.