1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kulağı Kandil'de, Pensilvanya'da olanlarla gelecek inşa edilemez
Kulağı Kandil'de, Pensilvanya'da olanlarla gelecek inşa edilemez

Kulağı Kandil'de, Pensilvanya'da olanlarla gelecek inşa edilemez

Başbakan Yıldırım, "Bir kulağı Kandil'de, bir kulağı Pensilvanya'da olanlarla bu ülkenin geleceği inşa edilemez." dedi.

A+A-

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Ankara İl Başkanlığınca Pursaklar'daki Selçuklu Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Ankara Milletvekilleri Aday Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Ankara'nın Hacı Bayram Veli'nin şehri, ahiliğin başkenti, milli mücadelenin karargahı, Cumhuriyetin başkenti olduğunu belirtti.

Şimdi yeni bir heyecanın yaşandığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde yeni bir döneme gün sayıldığını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

"24 Haziran'da Türkiye'nin 16 yıllık kazanımlarını 2023'e taşıyacak tarihi bir seçime gidiyoruz. Sizler ülkemizi Cumhuriyetin 100. yılına taşıyacak kadrolar olarak tarihe geçeceksiniz. Sizleri tebrik ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Kadın kollarımız, gençlik kollarımız, mahalle teşkilatlarımız, hep beraber yine meydanlarda, sahadayız. Partimizin 13. zaferini kutlamak için sabırsızlanıyoruz. Allah'ın izni ve inayetiye, milletimizin kararıyla 24 Haziran'da bir kez daha 'Durmak yok, yola devam' diyoruz. Bu yolla bayrağı devralacak, Türkiye'yi aydınlık ufuklara taşıyacak birbirinden değerli adaylarımız, kardeşlerimiz burada. İşte Ankara'nın temsilcileri, birbirinden değerli vekil adaylarımız burada. İnşallah milletimizden, Ankaralı hemşehrilerimizden vekaleti alarak tarihin en güçlü Meclisi'ni oluşturacaksınız."

"Sizler bu sistemin öncüleri olacaksınız"

Başbakan Yıldırım, 24 Haziran'daki seçimin önemli bir farklılığının bulunduğuna işaret ederek, şu görüşlerini paylaştı:

"Bu seçim 16 Nisan referandumundan sonra kabul edilen anayasa değişikliğine göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin uygulanacağı ilk seçimdir. Bu seçimin milletvekilleri, yeni sistemin ilk milletvekilleri olacak. Türkiye yeni sistemle beraber çok daha hızlı karar veren, zamanı daha etkin kullanan ve 2023 hedeflerini vakit kaybetmeden gerçekleştiren bir güçlü hükümete, istikrarlı yönetime ve güçlü bir Meclise sahip olacak. Sizler bu sistemin öncüleri olacaksınız. TBMM'de yeni bir görev anlayışıyla, daha güçlenmiş yasama, güçlü yürütme, tam bağımsız ve tarafsız yargıyla, erklerin birbirinden ayrıldığı, demokrasinin güçlenerek geliştiği yeni bir dönemin milletvekilleri olarak siz tarihi bir görev yapacaksınız. Milletimizin emanetini bihakkın taşıyacağınızdan zerre kadar şüphem yok. Bu davaya omuz veren herkesten Rabbim razı olsun. Allah milletimize, ülkemize hizmet etmek için samimiyetle yola çıkan bütün kardeşlerimizin yardımcısı olsun."

'Yıllık 426 milyarlık vaat yapmış'

Kendilerine güvenen milleti hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmadıklarını, söz verdikleri her şeyi yaptıklarını, yapamayacakları hiçbir sözün arkasında da durmadıklarını kaydeden Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugünlerde vaatler havada uçuşuyor. Hesap yok, kitap yok. Bir tanesi, şöyle bakayım ne vadetmiş dedim, bir hesap yaptım, yıllık 426 milyarlık vaat yapmış. Türkiye bütçesinin üçte ikisi. Mevcudun üzerine bunları da koyacak. Ben takdiri milletime bırakıyorum. Ölçü, endaze kayboldu. Bunların vaadi babaannemin lafına benziyor, 'Üfle evladım, üfle kaval elin yel Allah'ın.' Üflüyorlar ha babam üflüyorlar. Millet bunları yeni tanımıyor, 7 Haziran'da bu vaatler tekrar havada uçuştu." 

"Patinaj yapıp duruyorlar"

Yıldırım, 16 yıldaki icraatlara milletin şahitlik ettiğini bildirerek, "Cumhurbaşkanı adaylarına bakıyorum, ibretle izliyorum. Bu seçimi bir referanduma dönüştürüyorlar, bir referandum çabası var. Niye? 16 Nisan halk oylamasıyla kabul edilen cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini, diğer adayların tamamı 'Gelirsek değiştireceğiz' diyorlar. Bu, 16 Nisan'ı tekrar sandığa taşımaktan başka bir şey değildir. Yenilen pehlivan güreşe doymaz. İşte meydan işte sandık. Buyurun referandumsa referandum." değerlendirmesini yaptı.

Adayların bir yandan birçok vaatte bulunduğuna diğer yandan "temsili cumhurbaşkanlığı"nı geri getireceklerini söylediklerine değinen Başbakan Binali Yıldırım, şöyle konuştu:

"Peki kardeşim, yetkilerinin olmadığı bir cumhurbaşkanlığında bu vaatleri nasıl veriyorsunuz? Bunların altında kalırsın, yapamazsın. Bir şeye karar verin ya güçlü cumhurbaşkanlığına ya da sembolik cumhurbaşkanlığına kararınızı verin, ona göre vaatlerinizi verin. Vaatleri veren başkası, imzayı atan başkası. Nasıl olacak bu iş? Kılıçdaroğlu'nun elinde beyanname, o diyor ki 'Ben geri gideceğim.' Beriki de diyor ki 'Ben ileri gideceğim.' Patinaj yapıp duruyorlar."

"FETÖ ile ilgili ağızlarından bir şeyler çıkıyor mu"

Siyasi rakiplerinden Türkiye'nin meseleleriyle ilgili net sözler duymak istediklerini aktaran Yıldırım, şunları söyledi:

"FETÖ'yla ilgili ağızlarından bir şeyler çıkıyor mu? Sadece dedikleri, Feto'nun iadesini yanlış yapmışız. Sayın İnce, seni birisi 'Amerikalıyım' diye işletmiş. Telefonun ucundaki de Amerikalı değil, buradan açıklıyorum. Sen eksik, yanlış evrak peşinde koşacağına Feto'yu getirecek misin getirmeyecek misin, bunun için ne yapacaksın, millete bunu söyle. Bu şehitlerin hesabını soracak mısın, sormayacak mısın? Alçak PKK'lıların, bölücülerin, DEAŞ'ın hesabını soracak mısın, sormayacak mısın? Bunların hesabını ver, bunları millete söyle. Bir kulağı Kandil'de, bir kulağı Pensilvanya'da olanlarla bu ülkenin geleceği inşa edilemez."

Başbakan Yıldırım, AK Parti'nin bu seçimde birlikte ilerlediği "Cumhur İttifakı"nın hedefinin Yenikapı ruhunun 2023'e taşınması, Türkiye'nin bekası için dik duruş, darbecilere ve alçaklara geçit vermemek, bölücülerden, FETÖ'cülerden, DEAŞ'lılardan hesap sormak olduğunu bildirdi.

"Benzemezler ittifakı Türkiye hiçbir şey veremez"

"Toplama partilerle kurulan ittifak, benzemezler ittifakı Türkiye'ye hiçbir şey veremez." diyen Yıldırım, AK Parti'nin her seçimde rakibinin kendisi olduğunu, çıtayı biraz daha yukarı nasıl çıkarabileceklerini hesapladıklarını anlattı. 

Türkiye'nin iktidarları döneminde, ekonomisi, dış politikası ve demokrasisiyle her gün geliştiğini, istikrarla, güvenle büyümeye devam ettiğini vurgulayan Yıldırım, "Özel sektör, kamu yatırımı, ihracat, üretim, turizm rekor üzerine rekor kırıyoruz. Biz rekor kırdıkça finansal saldırılarla da bizim notlarımızı kırıyorlar. Varın kırın kardeşim, bizim notumuz 24 Haziran'da verilecek, notumuzu millet verecek, milletin verdiği not bizim için asıl nottur, önemi yok. Bugün artık Türkiye 81 ilde ihracat yapar hale geldi. İhracatı Hakkari'de yapıyor, İstanbul'da yapıyor. 81 ilimizde üretilen katma değer dünyanın her bir yanına ulaşıyor." diye konuştu.

Bölgedeki gelişmeler

Başbakan Yıldırım, bölgede çok önemli gelişmeler yaşandığına işaret ederek, bunları "Amerika'nın İran'a karşı aldığı kararlar, Suriye'de yaşanan iç savaş, Kuzey Irak'ta, Irak seçimlerinden sonra ortaya çıkan boşluk, Kudüs, Filistin, İsrail'deki gelişmeler, İsrail'in Kudüs'ü oldu bitti ile başkent yapması." diye konuştu.

Bütün bu yaşananların Türkiye'nin sorumluluğunu daha da artırdığını kaydeden Yıldırım, Türkiye'nin hem ülkesinde hem de bölgede çok güçlü olması gerektiğini, bölgenin sorunlarının ancak daha güçlü, istikrar ve güven içinde devam edecek bir yönetim anlayışıyla çözüme kavuşabileceğini vurguladı.

Seçime çok kısa bir zaman kaldığına değinen Yıldırım, kadınlarla gençlerden, Ankara'nın bütün ilçe, belde, mahalle ve sokaklarını gezmelerini istedi. 

Başbakan Yıldırım, "İnşallah 24 Haziran'da tekrar ipi göğüsleyeceğiz. 'Durmak yok, yola devam' diyeceğiz. Güçlü Meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye ile durmak yok, yola devam." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.