1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Kulak Misafiri “AFRİN”
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Kulak Misafiri “AFRİN”

A+A-

Hepimizin istemeden de olsa çevremizdeki konuşmaları dinlemek ve kulak misafiri olmak zorunda kaldığımız zamanlar olmuştur.
Ben de geçen gün ister istemez yanımdaki birisinin telefonla konuşmasına misafir oldum. Tanımadığımız birisi veya bizi ilgilendirmeyen bir konu hakkındaki konuşmalara fazla da ilgi göstermek istemeyiz. Fakat misafir olduğum ev sahibi karşısındaki kişi ile hararetli bir tartışma yapıyordu.
Gündemin sıcak olmasının toplumdaki yansımasını görmek açısından misafir olduğum bu konuşmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu misafirlikte ev sahibi, kendisine telkinlerde bulunmaya çalıştığını düşünmeme neden olan karşıdakine tepki gösteriyordu.  Şivesinden Kürt olduğu anlaşılan ev sahibi ağabey -yaşça benden büyüktü-  karşısındakine PYD 'nin neden İsrail ve ABD ile birlikte hareket ettiğini soruyordu. O zaman bunlar neden Hıristiyanlarla beraber, Müslüman onlara hizmet eder mi diye tepki gösterdiğine tanık oldum. Devamında Afrin, PYD ve PKK’ya yönelik konuşmalar yapıldı. 
Benim anladığım telefonun diğer ucunda, olası Afrin operasyonunu istismar etmek, Kürtlere karşı bir hareket gibi lanse ederek toplumumuza fitne ve fesat ekmek isteyen birisi vardı. Yani oradaki terör ve terörist gruplara yönelik olası meşru bir operasyonu, Kürtlere karşı yapılıyor gibi lanse edip insanları kışkırtmaya çalışmaktadırlar… Ben misafirliğime son verirken vatansever Kürt karşısındakine telefonla gereken cevapları veriyordu. 
Son yıllarda milli birlik ve beraberliğimizi bozup birbirimize düşmemizi bekleyen düşmanlar ciddi bir hayal kırıklığına uğradı. Ben bu misafirliği Cuma günü yapmıştım. Afrin operasyonu eli kulağında iken Kürtlerin, provake edilmek isteneceği aşikârdır. Bunu her zaman deniyorlar zaten fakat operasyon sürecinde ve sonrasında bu tür provakasyonlara karşı milletçe uyanık olmalıyız. Tarihi tecrübeler gösterdi ki bölgemize barış ve huzur gelmesi için Türk, Kürt ve Arap’ların birlik beraberlik içinde olması yeterli olacaktır.
Bu nedenle Kürt, Türk veya Arap fark etmez, birbirimize güvenmeli ve saygı göstermeliyiz. Geçmişte bu ülkede yaşanmış olayları bahane edip emperyalistlere hizmet etmekten her Müslüman kaçınmalıdır. Kürtler de Türkiye Cumhuriyeti devletinin bölgede etkin ve güçlü olmasından rahatsızlık duymamalıdır. Çünkü bölgede kurulmak istenen terör devletçikleri asla Kürtlerin devleti olmayacaktır.
***

Şimdi Cumartesi gecesi ise operasyon başlayalı yaklaşık yedi saat oldu. PKK ve terör yanlısı adreslerden gelen sosyal medya paylaşımları kulak misafiri olduğum konuşmayı hatırlattı. Evet, Kürtleri provoke etmek isteyen, onları emperyalist ve teröre kalkan olarak kullanmak isteyen küresel bir yapının varlığını zaten biliyoruz. Türk veya Kürt fark etmiyor, FETÖ ve PKK, PYD ve DAEŞ üzerinden bu yapıya hizmet edenler olabiliyor. Kürtlerin büyük çoğunluğu, yüzyıl önce olduğu gibi şimdi de emperyalist planlara karşı ehlisünnet omurgadan asla ayrılmayacaktır. PKK ile yapılan şehir mücadelesinde safını vatan ve milletten yana seçen Kürtler geleceğe dair ümitlerimizi artırmıştır.
Bu omurgaya omuz verip yük alan, mücadele eden her kardeşimiz hak ile batıl savaşında hakkı seçmiştir. Zeytin dalı operasyonu haberlerini TV’de izlerken yazımı tamamlamış oldum. Bu mücadelede görev alan kahramanlarımızın Rabbim yar ve yardımcısı olsun. Hayırlı olsun. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 1347 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.