1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kültür Esareti
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kültür Esareti

A+A-

Her kültür, bir önceki kültürden esinlenir.
Kültürler bir şekilde bir birlerinin esareti altındadır.
Bizim kültürümüzde de çeşitli etkiler bulunmaktadır.
Araplar, Farslar ve Türkler, İslamiyet’e hizmet ettiler. Öyle ki, birinin hizmete girmesi, diğerinin sahneden çekilmesi gibi bir şey oldu.
Ne yazık ki, 1918 de bütün İslam dünyasının esir olduğunu görmekteyiz. Sanki yeni bir kavim gelecekmiş gibi !..
O tarihten bu yana pek çok İslam Devleti, İstiklallerini elde ettiler. Fakat, evet yine fakat, askeri istiklalini elde eden İslam devletleri, bu defa kültür esaretine düştüler.
Bunları biraz geriye gittiğimizde ve yaşayan insanların daha iyi gördüğünü ve yaşadığını düşünmekteyim.
Gerçeği söylemek gerekirse şimdi, hem askeri ve hem kültür istiklalini tam anlamıyla elde etmiş bir İslam devleti yok. Bunu sağlamak isteyenlerde büyük sıkıntı çekmektedir. İç karışıklıklar, terör bunları engelliyor.
İşte bu nedenledir ki, İslamiyeti yaşayan ve onu sindiren bir devlet bulunmadığı gibi İslam Devleti ismini taşıyanlarda da istenilen düzeyde bir huzur ve muvaffakiyet yok.
Çünkü askeri istiklal bir milletin vücudu ise, kültür ve ekonomi de onun ruhudur. Bunlarında bağımsız olması gerekmektedir. Garp ruhu ile İslami yaşamak kolay değildir. Kimi buna dinler diyaloğu, kimi si medeniyet buluşması dese de bunlar boş laflardır.
Belki İslam ruhu ile bir nevi Garp hayatı yaşanabilir ki, bu bir kısım demokratik devletlerde görülür.
Esas konu Müslümanların kültür istiklallerini elde etmelerine bağlıdır. Buda Milli eğitimden ve gazetelerden, yayın organlarından geçer.
Fikrini, metodunu, şeklini hatta dilinin köşe başı kelimelerini ithal eden bir millet, maneviyatını ihraç etmiş olur, hem de kendi bünyesine uymayan ahlaksızlıklar mukabilinde…
Bunları düşünürseniz mutlaka bulup göreceksinizdir.
Tarih ispat ediyor ki, İslamiyet’e hizmet eden Araplar ve Türkler, aynı düşman tarafından yıkılmış ve bir birimize düşürülmüştür. Bu düşman şu, bu devlet değil. Bu düşman bize düşman gibi görünen devletlerin içine sinmiş ideolojilerdir.
Meseleyi anlamak için bir iki isim verelim.
Siyonizm,
Komünizm,
Faşizm,
Emperyalizm ve sömürü düzeni…
Siyonizm Filistin’de, Komünizm Rusya’da devlet kurmadan önce, mikrop gibi rejimlerin kanında dolaşıp durmuşlardır. Bunlar devlet kurmalarıyla beraber beşeriyetin iki uzvu kangren oldu.
Hala içimizde bu ideolojilere hizmet eden kimseler vardır.
İşte Kültür esaretinin bize bıraktığı bunlardır. Bunlardan kurtulmadıkça İslam ülkelerinin huzur bulmasının çok zor olduğunu görmekteyim.
Bakınız dünkü nüshamızda kutsal inancımız ve dinimizin emri Oruç’a izin verilmediği yazılıyordu. Bu inanç esareti değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.